Προς το περιεχόμενο

tascam us-122 mkii latency


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλησπερα..εχω εδω και λιγο την παραπανω καρτα ηχου (tascam us-122 mkii latency) και δυστηχως εχω αρκετο latency :-[ .

δηλαδη. οταν συνδεω κιθαρα η μικροφωνο ΄χωρις΄ να ανοιξω καποιο προγραμα εγγραφης (cubase,fl κτλ κτλ), εχω περιπου μισο δευτερολεπτο latency. το cubase στο device set up μου δειχνει οτι το latency ειναι για IN:4.589 ms, OUT:5.032ms το οποιο με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ ειναι παρα πολυ καλο...(ενδεικτηκα ειδα οτι απο 5.000ms εως12.000ms ειναι πολυ καλα) τα settings της καρτας ειναι στο lowest latency αλλα δυστηχος το latency  που εχω ειναι πολυ παραπανω απο αυτο που δειχνει το cubase εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους στα settings του cubase και της καρτας καθως και με ASIO4ALL v.2.10 drivers :'( .Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να κανω λαθος η τι μπορει να παραλειπω στο setup? να πω επισης οτι προβλημα με λατενψυ δεν ειχα με μια maudio fast track που ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο.

αν καποιος εχει την εμπειρια να με καθοδηγησει μηπωσ βγαλω ακρη θα ημουνα υπερευχαριστημενος  :)

η καρτα εχει τα latest firmware και drivers, επισης υπαρχουν και τα ASIO4ALL v.2.10

το setup του υπολογιστη μου ειναι το παρακατω: Intel P4 core2duo 2.13Ghz E6400 6gb ram Win 7 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα..εχω εδω και λιγο την παραπανω καρτα ηχου (tascam us-122 mkii latency) και δυστηχως εχω αρκετο latency :-[ .

δηλαδη. οταν συνδεω κιθαρα η μικροφωνο ΄χωρις΄ να ανοιξω καποιο προγραμα εγγραφης (cubase,fl κτλ κτλ), εχω περιπου μισο δευτερολεπτο latency. το cubase στο device set up μου δειχνει οτι το latency ειναι για IN:4.589 ms, OUT:5.032ms το οποιο με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ ειναι παρα πολυ καλο...(ενδεικτηκα ειδα οτι απο 5.000ms εως12.000ms ειναι πολυ καλα) τα settings της καρτας ειναι στο lowest latency αλλα δυστηχος το latency  που εχω ειναι πολυ παραπανω απο αυτο που δειχνει το cubase εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους στα settings του cubase και της καρτας καθως και με ASIO4ALL v.2.10 drivers :'( .Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να κανω λαθος η τι μπορει να παραλειπω στο setup? να πω επισης οτι προβλημα με λατενψυ δεν ειχα με μια maudio fast track που ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο.

αν καποιος εχει την εμπειρια να με καθοδηγησει μηπωσ βγαλω ακρη θα ημουνα υπερευχαριστημενος  :)

η καρτα εχει τα latest firmware και drivers, επισης υπαρχουν και τα ASIO4ALL v.2.10

το setup του υπολογιστη μου ειναι το παρακατω: Intel P4 core2duo 2.13Ghz E6400 6gb ram Win 7 64bit

 

να σημειωσω δε οτι το latency υπαρχει μονο οταν παιζω κατι (κιθαρα στο line in) και το ακουω ταυτοχρονα απο τα monitors. οταν ακουω απο τα ακουστικα δεν υπαρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ "κουφό" να ακούς latency από τα ηχεία αλλά όχι από τα ακουστικά. ???

Δεν ξέρω τι να πω παρά μόνο ότι το latency μπορεί να είναι οριακό από τα ακουστικά και όταν ακούς από τα Monitor προστίθεται και η απόσταση του ηχείου από τα αυτιά σου. Αλλά και αυτό υπερβολικό το βρίσκω.

 

Η κάρτα σου έχει zero latency direct monitoring. Δεν το χρησιμοποιείς? Είναι το πρώτο ποτενσιόμετρο πάνω αριστερά. Το έχεις τέρμα αριστερά όσο κάνεις το τέστ?

 

Αν το έχεις αλλά ακούς πάλι Latency, τότε είναι πρόβλημα του υπολογιστή ή της κάρτας (πιο πιθανό αφού θα έπρεπε να ακούς το ίδιο latency από τα ηχεία και από τα ακουστικά σου).

 

Δοκίμασε να την εγκαταστήσεις και σε άλλο υπολογιστή να δεις αν κάνει τα ίδια.

 

Επίσης μπορείς να περιγράψεις τι έχεις συνδέσει από τα line out εώς τα ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το pot γυρισμενο 100% στο input (ναι τερμα αριστερα το εχω), το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...με ακουστικα εχω σχεδον μηδενικο latency αλλα απο τα ηχεια ακουγεται τρελη διαφορα...το line out της καρτας ειναι συνδεμενο στο aux in ενος home cinema ενυσχιτη...θα δοκιμασω να κανω εγτκατασταση και σε αλλο pc να δω τι παιζει

thanks για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το pot γυρισμενο 100% στο input (ναι τερμα αριστερα το εχω), το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...με ακουστικα εχω σχεδον μηδενικο latency αλλα απο τα ηχεια ακουγεται τρελη διαφορα...το line out της καρτας ειναι συνδεμενο στο aux in ενος home cinema ενυσχιτη...θα δοκιμασω να κανω εγτκατασταση και σε αλλο pc να δω τι παιζει

thanks για την απαντηση

 

Ώπα.. αυτός θα έχει σίγουρα dsp με latency. Eκεί είχες συνδέσει και την fast track?

Αν ναι, τότε μήπως έχεις πειράξει κάποια ρύθμιση στον ενισχυτή?

Αν όχι, τότε εκεί κρύβεται μάλλον το μυστικό. Σύνδεσέ το σε άλλη εξωτερική πηγή ήχου και δες. Μάλλον αυτό είναι.. ο ενισχυτής μέσω του dsp του προσθέτει latency μέχρι να φτάσει ο ήχος από το line out στα ηχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου