Προς το περιεχόμενο

Out of phase neck pickup...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έκανα το εγχείρημα κ άλλαξα τον neck μαγνήτη της tele μου ο οποίος τελικά προέκυψε να είναι εκτός φάσης από τον bridge. Έτσι λοιπόν κ εγώ άλλξα τα 2 καλώδια του μαγνήτη κ έτσι κόλλησα το μαύρο στον switcher κ το άσπρο στο pot για γείωση. Η μεσαία λοιπόν θέση έπαψε να ακούγεται άδεια όμως μόλις βάλω λίγο overdrive έχω πολύ θόρυβο. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα γι'αυτό το φαινόμενο αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να το λύσω... ;D

 

Λίγη βοήθεια μαστόρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μονωτικη ταινια να τυλιξεις γυρω γυρω το καλωδιο της γειωσης ( απο το switch των μαγνητων μεχρι τα ποντεσιομετρα που εμπλεκονται στο out of phase) .. δεν στο λεω επειδη ειμαι εμπειρος , απλα προχτες εκανα Out of phase  την  les paul μου  και ειμουν μπροστα οταν το εκανε ο μαστορας και πριν το κανει εβγαζε πολυ θορυβο ακομη και στα καθαρα :) μετα ολα εστρωσαν .. αν κανω λαθος ας παρεμβει ενας πιο σχετικος του φορουμ αλλα δεν νομιζω να κανεις κατι κακο στην κιθαρα σου δοκιμαζοντας την μονωτικη ταινια :)

 

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μονωτική ταινία δεν θωρακίζει και δεν επηρρεάζε τον θόρυβο. Ο mastor την έβαλε για άλλο λόγο, πιθανώς για να σουλουπώσει τα καλώδια και να μην είναι "μακαρονάδα" ή γιατί υπήρχε κάποια κόλληση (κάπου το καλώδιο ήταν γυμνό) και ήθελε να αποφύγει το ενδεχόμενο αυτό το σημείο να ακουμπήσει σε κάποιο συμείο και να βραχυκυκλώσει το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έκανα το εγχείρημα κ άλλαξα τον neck μαγνήτη της tele μου ο οποίος τελικά προέκυψε να είναι εκτός φάσης από τον bridge. Έτσι λοιπόν κ εγώ άλλξα τα 2 καλώδια του μαγνήτη κ έτσι κόλλησα το μαύρο στον switcher κ το άσπρο στο pot για γείωση. Η μεσαία λοιπόν θέση έπαψε να ακούγεται άδεια όμως μόλις βάλω λίγο overdrive έχω πολύ θόρυβο. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα γι'αυτό το φαινόμενο αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να το λύσω... ;D

 

Λίγη βοήθεια μαστόρια...

 

αν έχεις πάνω κάτω τον ίδιο θόρυβο που έχεις και όταν παίζουν μόνοι τους τότε δεν μπορείς και πολλά γιατί προφανώς δεν είναι RWRP. Για τι μαγνήτες λέμε;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για έναν nocaster neck κ έναν vintage fender bridge που έχει η vintage hot rod 52 από την μαμά της,,,(δεν ξέρω ακριβώς ποιός είναι γιατί δεν λέει περισσότερα κ η ίδια η Fender)!

 

Το πρόβλημα πρέπει να το εντόπισα. Στον neck μαγνήτη μιας Tele γειώνεται κ το μεταλλικό καπάκι του μαγνήτη από το καλώδιο της γείωσης. Εγώ θέλωντας να αλλάξω την καλωδίωση για να έχω τον μαγνήτη in phase, έβαλα το καλώδιο της γείωσης στο switch path με αποτέλεσμα όλοι οι θορυβοι να περνάνε στο κύκλωμα. Αυτό που πιθανόν άρα πρέπει να κάνω είναι να γειώσω το καπάκι με έναν jumper στο λευκό καλώδιο κόβωντας το ήδη υπάρχον jumper, είτε να κόψω το ήδη υπάρχον jumper κ να γειώσω το καπάκι του μαγνήτη με ξεχωριστό καλώδιο στο volume pot.

 

Οι γνώστες ας μου πουν αν τα λέω καλά για να μην κάνω καμιά πατάτα... κ ποιόν από τους 2 τρόπους να διαλέξω κ γιατί...? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου