Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Neck σε Squier Tele CV 50's


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Μπορώ στην εν λόγω κιθάρα να βάλω ποιο παχύ και wide neck ή με περιορίζει κάτι είδικά στο θέμα wide. Και επίσης αν με τα specs που λεώ και εβενο fingerboard αν αλλάζει και η συμπεριφορά του οργάνου...δλδ neck diving κλπ.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Μπορώ στην εν λόγω κιθάρα να βάλω ποιο παχύ και wide neck ή με περιορίζει κάτι είδικά στο θέμα wide. Και επίσης αν με τα specs που λεώ και εβενο fingerboard αν αλλάζει και η συμπεριφορά του οργάνου...δλδ neck diving κλπ.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Ναι, μπορείς να βάλεις ο,τιδήποτε ταιριάζει σε στάνταρ Fender neck pocket. ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστεί κάποια μικροεγχείρηση, γιατί από κατασκευαστή σε κατασκευαστή υπάρχουν μικροδιαφορές. Θα πρότεινα να το αναλάβει μάστορας.

 

Όσο για το neck diving, δεν κατάλαβα, εννοείς να γίνει πολύ βαρύ το μπράτσο? Οι διαφορές από το πιο λεπτό στο πιο χονδρό μπράτσο είναι απειροελάχιστες: εκεί που γίνεται η διαφορά είναι στο βάρος της βέργας (π.χ. Warmoth dual=βαριά), και των κλειδιών.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neck diving δε νομιζω να προκυψει - ενα παχυτερο μανικι ειναι βεβαια πιο βαρυ αλλα δε νομιζω να ειναι τετοια η διαφορα που να προκαλεσει neck dive. Ποσο μαλλον με tele, που ειναι "ισορροπημενο" σχεδιο.

 

Τωρα η παικτικη συμπεριφορα σιγουρα θα αλλαξει βαζωντας ενα διαφορετικο μανικι...και πολυ πιθανον και η ηχητικη συμπεριφορα του οργανου. Το πως ακριβως, δυσκολο να το προβλεψεις με ακριβεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ οκ ηχητικα αλλαζει δεν διαφωνω αλλα να ειναι τελειως πατατα ο ηχος?

Δλδ υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλι μαυρο?

οκ και αν ειναι τοσο δραματικα χαλια το αποτελεσμα υποθέτω οτι ξαναφερνωντας το προηγουμενο μπράτσο να ερθει στα ίσα του οπως ήταν σωστα?

 

Neck diving δε νομιζω να προκυψει - ενα παχυτερο μανικι ειναι βεβαια πιο βαρυ αλλα δε νομιζω να ειναι τετοια η διαφορα που να προκαλεσει neck dive. Ποσο μαλλον με tele, που ειναι "ισορροπημενο" σχεδιο.

 

Και εγω έτσι πιστευώ οτι δεν θα χει neck diving το σώμα ειναι pine και σχετικά βαρύ.

Θελω να βάλω ποιο jazz μπρατσο wide και fat και ενα lollar charlie christian στoν neck

 

Αυτο δλδ θα ειναι το τελικο αποτελεσμα που θέλω αλλα εξαρτάτε και απο το κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα lollar charlie christian στoν neck

 

αυτο θα αλλαξει τον ηχο καμμια...πεντακοσαρια φορες παραπανω απο οτι η αλλαγη μπρατσου..πιστεψε με..... ;D

 

ο εβενος ειναι σουπερ,ο βασιλιας των..... ταστιερων και δεν βλεπω τον λογο να μην βαλεις μπρατσο με ταστιερα εβενο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο θα αλλαξει τον ηχο καμμια...πεντακοσαρια φορες παραπανω απο οτι η αλλαγη μπρατσου..πιστεψε με..... ;D

 

ο εβενος ειναι σουπερ,ο βασιλιας των..... ταστιερων και δεν βλεπω τον λογο να μην βαλεις μπρατσο με ταστιερα εβενο.

 

Καλά γι αυτο θα τον βάλω κίολας ...απλα μη βγεί χαλι μαυρο αντι να jazzισει  ;D ;D

Όσο για τον έβενο γι αυτο θέλω τετοιο μπράτσο ...ο έβενος σε μενα τουλαχιστον μου κάνει την καλυτερη αισθηση στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ο έβενος σε μενα τουλαχιστον μου κάνει την καλυτερη αισθηση στο χέρι.

 

σε οποιονδηποτε με.... σωας τας φρενας κανει την καλυτερη αισθηση στο χερι..... ;D

 

.απλα μη βγεί χαλι μαυρο αντι να jazzισει

 

καλα και τωρα μια χαρα ...τζαζιζει,παιξε με τον νεκ μαγνητη και κλεισε το tone control μιση στροφη & ετοιμος.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλα και τωρα μια χαρα ...τζαζιζει,παιξε με τον νεκ μαγνητη και κλεισε το tone control μιση στροφη & ετοιμος.... :)

 

Οχι εντάξει καλά παίζει δεν έχω παραπονο αλλα παντα ψάχνουμε για το καλυτερο... ;D ;D ;D η αληθεια ειναι οτι ποιο πολυ το μπρατσο με νοιαζει παρά ο lollar.

 

Αυτο με το tone εννοειτε στη μεση οπως και cut off στα πριμα στο HB GA-15 middle και bass only. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου