Προς το περιεχόμενο

Λιωμένο Παγωτό (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλανε πριν λίγο στο ραδιόφωνο το "Λιωμένο Παγωτό" από τα "Ξύλινα Σπαθιά", το οποίο είχα καιρό να ακούσω. Μπήκα στο Youtube να βρω κανά σχετικό βιντεάκι (εύκολο), οπότε πέφτω στο παρακάτω σχόλιο, κάτω από κάποιο βίντεο:

 

Πρέπει να ενημερώσω για όσους δεν ξέρουν ,αυτο το τραγούδι δεν είναι ενα χαρούμενο καλοκαιρινό τραγούδι. Μιλάει για τα ναρκωτικά,το ''λιωμένο παγωτό'' είναι το αίμα που τρέχει από τη φλέβα, αναμιγμένο με ηρωίνη και "κολλάει στο χέρι". Απλα το λέω,έτσι,για να καταλάβουν μερικοί το πραγματικό νόιμα αυτου του τραγουδιού!=)

 

.. ενώ είχα τελείως διαφορετική (και πολύ ξεκάθαρη) αντίληψη για το τι σημαίνει "Λιωμένο Παγωτό", στο τραγούδι.

 

Το έχετε σκεφτεί; Για ποιο πράγμα νομίζετε ότι μιλάει;

 

:)

 

Α.. και το σχετικό βίντεο:

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ... Ενδιαφέρον. Δεν είχα ακούσει σχετικά. Από τις δυναμικές του τραγουδιού όμως, δεν νομίζω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Ενδιαφέρον. Δεν είχα ακούσει σχετικά. Από τις δυναμικές του τραγουδιού όμως, δεν νομίζω...

 

Δεν είχες ακούσει το τραγούδι, εννοείς;

Έχουν γράψει και μερικά ακόμη πολύ καλά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το αίμα που τρέχει από τη φλέβα, αναμιγμένο με ηρωίνη

 

εμενα παλι η μακαριτισα η γιαγια μου το 1980  ορκιζονταν οτι ειχε δει στη γειτονια εναν...ναρκοσυλλεκτη που χτυπουσε το...χασισι στη φλεβα...δεν ξερω αν ελεγε αληθεια..το εψαξα για λιγο αλλα μετα κουραστηκα,ημουν τοτε και καψουρης με μια συμμαθητρια μου,που καιρος για ερευνες.......

 

Έχουν γράψει και μερικά ακόμη πολύ καλά.

 

Εχει γραψει θες να πεις,ο Παυλιδης.ΜΕΓΑΛΟΣ τραγουδοποιος,απο τους καλυτερους (ισως και Ο καλυτερος) που εχει βγαλει η μοντερνα εναλλακτικη ηλεκτρικη μουσικη της Ελλαδας.Εξωφρενικο ταλεντο το παλικαρι,τελειως εξωγηινος για τα ελληνικα δεδομενα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξανδρούπολη. Αρχές καλοκαιριού.

Ο Audiοkostas στρατιώτης (κατά το ο Καραγκιόζης φούρναρης).

Έχω σιχαθεί (όντας 13 μήνες στον Έβρο και ήθελα άλλους 3) τους υπόλοιπους που πάνε για φραπέ και μιλάνε για τα ίδια και τα ίδια (βύσμα, υπηρεσίες, μετάθεση, χώσιμο, εμπλοκή και άλλα ενδιαφέροντα) και έχω κατέβει παραλία και ρεμβάζω σόλο με ένα παγωτό, τσιγάρα, βιβλίο και ένα ραδιοφωνάκι.

Και βέβαια παίζει το συγκεκριμένο τραγούδι.............

Τι με νοιάζει εμένα γιατί το γράψανε, το βίντεο που παίζει στο μυαλό μου όταν το ακούω, είναι το προαναφερθέν. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλα, ειναι RAWK το κομματι και αμα εισαι RAWK ή για τις διαλυμενες ανθρωπινες σκεσεις, ή για τις παλιες σου γκομενες που σε παρατησαν, βολευτηκανε και καλοπαντρευτηκανε, ή για πρέζα ή για τους ξεπουλημενους πολιτικους θα μιλας.

 

κατα τα αλλα, εγω εχω να πω το εξης. bollocks.

 

:)

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Ποτέ δεν άκουγα 'Ξύλινα Σπαθιά' αλλά πιστεύω ότι αυτό το κομμάτι κάηκε* από τη μεγάλη επιτυχία και τη τόσο μαζική απήχηση που βρήκε. Είναι ένα πολύ καλό κομμάτι το οποίο, εύλογα, πολύς κόσμος δικαιολογημένα θα σιχάθηκε να ακούει (πριν δέκα-δεκαπέντε χρόνια)

 

 

* Αν έπαιζα σε cover band δεν θα ήθελα να το συμπεριλάβω στο ρεπερτόριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τα αλλα, εγω εχω να πω το εξης. bollocks...........

..........more like it.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου