Προς το περιεχόμενο

Virtual Tapes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://dl.dropbox.com/u/3661462/linked%20files/Drums%20tape.zip

 

 

Δεν θα πω ακόμα τις εντυπώσεις μου, ακούστε πρώτα.

 

Ένα ελαφρύ compression που ακούγεται στα τύμπανα είναι από το tracking. Τα mics είναι ένα ζευγάρι 414 uls και ένα heil pr40 στην μπότα.

 

Πολύ καλό τεστ..μετά από level matching το fatso ξεχωρίζει κατά τη γνώμη μου και δίνει πιο επιθυμητά χαρακτηριστικά από το studer. Thanks που μας έδωσες μια καλή γεύση και σύγκριση.

 

 

 

Nικόδημε, χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο. Εγώ δεν "φτιάχτηκα" με το saturation που έχει, αλλά με το compression και αφού μηδένισα τα υπόλοιπα όπως το record level και το feedback amount (που επαναλαμβάνω ότι θα είναι το tape delay επιλογής μου από εδώ και πέρα). Ξέχασα επίσης να επισημάνω ότι το δοκίμασα σε master buss και όχι σε single tracks και μου φάνηκε περίεργο το ελκυστικό glue που έδινε σε τέτοια εφαρμογή.

 

Όντως πολύ καλό και το compressor του bundle όπως και το xy που πρόλαβα να δοκιμάσω και είχε ενδιαφέροντα αποτελέσματα.. τελικώς καλό το πακέτο. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικά όλο το πακέτο esential μου άρεσε ως με ενθουσίασε αν σκεφτείς και το value for money! Το one knob compressor που είπε και ο Νικόδημος είναι φανταστικό αλλά και το reverb είναι σκοτεινό και εύκολα παραμετροποιήσημο!

 

Τώρα όσο αναφορά το Studer από την μια δεν μου άρεσε καθόλου σε σχέση με το fatso αλλά από την άλλη θέλω να το πάρω γιατί εν αντίθεση με όλα τ άλλα tape sim έχει φοβερή παραμόρφωση όταν το πας στα άκρα! Δηλαδή το saturation του είναι λουκούμι χωρίς να είναι σκληρό και ψεύτικο, ειδικά σε φωνές που το δοκίμασα έδινε παρουσία χωρίς να σου παίρνει τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποτε είχα δοκιμάσει να κάνω κάτι παρόμοιo φτιάχνοντας ένα DIY εφφέ στο MATLAB.

 

Παραθέτω το αρχείο nonlinear.wav το οποίο προήλθε από το drums raw με ένα μη-γραμμικό μετασχηματισμό.

 

http://dl.dropbox.com/u/3646606/nonlinear.wav

 

Απλοϊκό, αλλά πως σας φαίνεται?  :)

 

 

Εχει γίνει και normalize μετά την επεξεργασία.... (επίσης στο MATLAB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια χαριλατρόνιε αλλά σε αντίθεση με τα άλλα αρχεία, δεν ακούγεται κάποια σημαντική αλλαγή (έπειτα από level matching) παρά μια πολύ ελαφριά σκλήρυνση στα μεσαία, σχεδόν ανεπαίσθητη. Τι προσπάθησες να πετύχεις? Εξομοίωση ταινίας ή compression?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ισως δεν ακούγεται εύκολα, αλλά έχω εισάγει έντονη αρμονική παραμόρφωση μέσω μιας μη-γραμμικής συνάρτησης που επιδρά στο σήμα.

 

Αν δείτε το συνημμένο σχήμα, για μικρά σήματα (κοντά στην αρχή των αξόνων) έχουμε απλά ένα gain >1 (η κλίση είναι μεγαλύτερη από την μαύρη γραμμή των "45 μοιρών") ενώ για μεγαλύτερη τιμή του σήματος (κοντά στο 1 και στο -1) έχουμε μια συμπεριφορά που θυμίζει "κορεσμό". Στην πραγματικότητα, όσο μειώνεται το πλάτος του σήματος εισόδου τόσο πιο "πιστό" είναι το τελικό σήμα στο αρχικό (με εξαίρεση την όποια διαφορά στη στάθμη προκύπτει από την αλλαγή της κλίσης).

 

Έχω επιδράσει λίγο (περίπου 3%) διαφορετικά στο L από ότι στο R θεωρώντας ότι δεν υπάρχουν πανομοιότυπες κεφαλές και gain stages, αλλά ούτε εντελώς ομογενείς μαγνητικές ταινίες κλπ.

 

Δείτε "τα χάλια" του σήματος στη συνημμένη εικόνα. ;D

 

 

nonlinear.jpg.da2777859459705240646ee9fff08d1d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον τελευταίο καιρό γίνεται χαμός με τα tape emulations.... ::)

 

κατέβασα το demo από αυτό

http://www.cdsoundmaster.com/site/CDS-Software-Online/vtm.html

 

...και ομολογώ πως είναι πολύ πειστικό σε ότι αφορά το tape compression (τουλάχιστον σε ότι θα περίμενε κάποιος από ένα καλής ποιότητας, καλοδιατηρημένο και καλά ρυθμισμένο tape recorder).Και βασικά αυτό είναι και το μόνο που κάνει...

 

Συνδυασμένο με κάποιες βιβλιοθήκες του Nebula (σε ότι αφορά το freq response συγκεκριμένων μηχανημάτων, ταινιών και ταχυτήτων) είναι εξαιρετικό...

 

...ωραία τώρα μας μένει το saturation  ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νικόδημε... εσύ τελικά το άκουσες το δείγμα που ανέβασα? Αν ναι, που πάσχει και τι θα έπρεπε να του κάνω για να ακουστεί πειστικότερο?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το έχω κατεβάσει αλλά δεν το άκουσα ακόμη (το λαπτοπ δεν μετράει σαν άκουσμα....)  :-[

 

...θα το κάνω άυριο....θενξ για την υπενθύμηση.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

απο οτι εχω ακουσει εγω,  hardware  ή software, ηχο ταινιας μου θυμισε πιο πολυ το  portico 5042. δεν εχω ακουσει το  studer  plugin ουτε το  anamod.  το portico  παντως ( ειδικα στα 15  ips) ηταν σχεδον σαν σχολικο λευκωμα. "Ααααα, ναι ετσι ηταν". Το μονο που του λειπει ειναι η  ταινια η  ιδια, γιατι εχει μεσα  drive κεφαλες.

 

alex

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να προσθέσω ένα νέο ..μέλος που είναι φανταστικό, κοστίζει ελάχιστα για αυτό που προσφέρει και φυσικά ..το πήρα! :D

 

236754d1306434236-waves-mpx-master-tape-mpx-stereo.jpg

 

Το Waves mpx καταρχήν μπορείτε να το κατεβάζετε ως πλήρες λειτουργικό demo για λίγες μέρες και να κάνετε πλήρη αξιολόγηση.

 

Το συμπέρασμά μου είναι ότι κάνει απίστευτη δουλειά σε μπάσα, μπότες και γενικά σε χαμηλόσυχνα δείγματα, ενώ προσφέρει μοναδική "κόλλα" σε busses και mixdown.

 

Μαζί με το vcc του Slate που έπεται στο ..ilok, με έκαναν ήδη ευτυχισμένο και μου δημιουργούν ευχάριστους πονοκεφάλους για την ροή σήματος και που θα μπει το καθένα ώστε να χρωματίσει ανάλογα... χρυσή εποχή για τα plug-ins

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το mpx και για το που το χρησιμοποιείτε περισσότερο.

 

Ps. Ενδιαφέρον έχει και να διαβάσετε το white paper της Waves για το προϊόν, όπου αναφέρεται στην σύλληψή του και στην χρήση του βεβαίως.

 

http://www.waves.com/Manuals/Plugins/mpx-white-papers.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου