Προς το περιεχόμενο

12χορδη, καποταστο και κουρδισμα.


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hey hey people. Πηρα προσφατα την πρωτη μου 12χορδη ακουστικη. Εχω παρατηρησει ενα  θεμα με τη χρηση καποταστου ομως. Εχω πολυ μεγαλη μεταβολη στο κουρδισμα μεταξυ των 2 χορδων του 6ου course (μπασα E) και (σε μικροτερο βαθμο) του 5ου course (Α). 

 

Δεν αναφερομαι στο τυπικο "ξεκουρδισμα" που συχνα προκαλουν τα καποταστα, ειδικα αν ειναι πολυ μεγαλη η πιεση, οπου βλεπεις να πηγαινουν ολες οι χορδες sharp πχ. Προφανως συμβαινει και αυτο αλλα σε πολυ μικρο βαθμο, τιποτα το ανησυχητικο και "ερχεται" πολυ ευκολα. Αυτο που συμβαινει εδω ειναι οτι στα 2 πιο χαμηλα ζευγαρια χορδων, ενω η μπασα χορδη ειναι οκ η οκταβα/καντινι της στο ιδιο course γινεται sharp κατα πολυ, και οταν λεω πολυ εννοω σχεδον ενα ημιτονιο και κατι ψιλα. 

 

Δηλαδη το 6ο course (E/e, υποθετωντας standard tuning) με καποταστο στο 3ο ταστο θα επρεπε να δινει G/g αλλα μου δινει G/g#, πραγμα που προφανως ειναι τερμα προβληματικο (τι προβληματικο, unplayable). Παρομοια κατασταση σε μικροτερο βαθμο και στο 5ο course, με το octave string να ειναι σχεδον ενα ημιτονιο sharp. Οι υπολοιπες χορδες ειναι οκ παρεπιπτοντως, το καντινι της 4ης και της 3ης ειναι in tune με το root και η 2η και η 1η ειναι προφανως in unison. 

 

H κιθαρα προφανως γενικα παιζει μια χαρα, και δεν υπαρχει διαφορα στο pitch των χορδων των μπασων courses οταν παιζεις με κανονικο fretting. Το action ειναι χαμηλο και τα ταστα ειναι κομπλε. Το καποταστο ειναι Shubb, και εχω δοκιμασει 2 μαλιστα - το ενα κανονικο, το αλλο ειναι το μοντελο για 12χορδη (εχει μεγαλυτερο fretting area για κιθαρες που εχουν μεγαλο nut width οπως η δικια μου). Η πιεση του ειναι οσο χαμηλη μπορει να παει και εχω πειραματιστει με το placement του οπουδηποτε απο τερμα πισω μεχρι και ακριβως πανω στο nut, το ιδιο πραγμα παντου. 

 

Φανταζομαι ειναι θεμα πιεσης, αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο εντονο. Το καποταστο οπως ειπα δεν ειναι υπερβολικα σφιχτο πανω στο μανικι, αλλα και παλι η διαφορα μεταξυ pitch των 2 χορδων του ιδιου course ειναι σχεδον ενα ημιτονιο, πραγμα που μου φαινεται ακραιο. 

 

Ιδεες?

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρδίζεις με το capo επάνω στην κιθάρα για να παίξεις/ηχογραφήσεις ένα κομμάτι. Μόλις το βγάλεις ξανακουρδιζεις.

Δεν ξέρω, όμως, εάν σε εξυπηρετεί αυτό.

 

  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κουρδίζεις με το capo επάνω στην κιθάρα για να παίξεις/ηχογραφήσεις ένα κομμάτι. Μόλις το βγάλεις ξανακουρδιζεις.

Δεν ξέρω, όμως, εάν σε εξυπηρετεί αυτό.

 

 

Δεν υπαρχει αλλος τροπος ετσι κι αλλιως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Άτιμες κιθάρες οι δωδεκάχορδες....

 

Και στις 6χορδες αν βαλεις καπο και εισαι ΣΟΒΑΡΟΣ πρεπει να κουρδισεις ξανα ειδικα αν η κιθαρα εχει απο medium ταστα και πανω (σε vintage Fender ταστα you might get away with it )   .

Το ιδιο και στις ηλεκτρικες (μιλω εκ μπυρας μια και λογω... τραγουδιαρας εχω κανει 2.345 live 😅 με 4 διαφορετικες tele με καποταστο σε διαφορετικη θεση,μιλαμε για ΠΟΛΥ κουβαλημα 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θεωρητική πιθανότητα που μπορώ να σκεφτώ είναι κάτι να μην πηγαίνει καλά σε κάποιο τάστο κοντά στην προβληματική περιοχή της ταστιέρας που αναφέρεις. Το πρόβλημα είναι ότι ίσως και να μη φαίνεται χωρίς βόλτα στο "γιατρό"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κουρδίζεις με το capo επάνω στην κιθάρα για να παίξεις/ηχογραφήσεις ένα κομμάτι. Μόλις το βγάλεις ξανακουρδιζεις.

Δεν ξέρω, όμως, εάν σε εξυπηρετεί αυτό.

 

αυτό είναι Νόμος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Και στις 6χορδες αν βαλεις καπο και εισαι ΣΟΒΑΡΟΣ πρεπει να κουρδισεις ξανα ειδικα αν η κιθαρα εχει απο medium ταστα και πανω (σε vintage Fender ταστα you might get away with it )   .

Το ιδιο και στις ηλεκτρικες (μιλω εκ μπυρας μια και λογω... τραγουδιαρας εχω κανει 2.345 live με 4 διαφορετικες tele με καποταστο σε διαφορετικη θεση,μιλαμε για ΠΟΛΥ κουβαλημα 🤣

Καλά τα λες Νίκο, αλλά εγώ εννοούσα ότι η "σύζευξη"🤓 των τριών τελευταίων χορδών με τις μικρές τους αδερφούλες είναι δύσκολη λόγω της "ιδιαιτερότητας" του οργάνου όσον αφορά το "κούρδισμα" μεταξύ τους κατά μήκους του μπράτσου...

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Καλά τα λες Νίκο, αλλά εγώ εννοούσα ότι η "σύζευξη"🤓 των τριών τελευταίων χορδών με τις μικρές τους αδερφούλες είναι δύσκολη λόγω της "ιδιαιτερότητας" του οργάνου όσον αφορά το "κούρδισμα" μεταξύ τους κατά μήκους του μπράτσου...

 

Συμφωνώ αρχηγέ, μόνο αν η κάθε χορδή έχει δικό της σελακι ή μάλλον διαφορετικό σημείο πατηματος στο σελακι, είσαι 100% οκ αλλά αυτό το έχω δει μόνο στις Jerry Jones που έτσι κι αλλιώς δεν βγαίνουν πΓια

 

https://reverb.com/item/467787-jerry-jones-12-string

 

Είχα μια ο ηλιθιος και την πούλησα...

 

Η γέφυρα αυτή βέβαια βρίσκεται εύκολα μια και είναι Gotoh αλλά μετά θες...custom made κιθάρα  :)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το capo εχει καμπυλη παρομοια με της ταστιερας? Αν οχι, πιεζει διαφορετικα τις χορδες.

Ειναι λογικο να θελει κουριδσμα με το capo, αλλα να φευγει τοσο πολυ μου φαινεται περιεργο.
Αν και με τη δωδεκαχορδη δεν θα παιξεις στο 15 ταστο ποτε. Εκει ειναι απο οτι καταλαβα το προβλημα, οχι στα 3-5 ταστα μετα το  capo, που λογικα θα παιξεις.
Εγω δεν το εχω τσεκαρει να σου πω την αληθεια.

 

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου