Προς το περιεχόμενο

Cubase και κάρτα ήχου (EMU 0404) - Πρόβλημα


DaRkNezZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά συμβαίνει το εξής φαινόμενο :

 

Δουλεύω με το cubase και την εξωτερική κάρτα emu 0404.

 

Λοιπόν, εκεί που πειραματίζομαι και μιξάρω, μετά από ένα χρονικό διάστημα, αρχίζω και ακούω κάτι χρατσ χρουτσ (σαν παράσιτα) τα οποία σταδιακά αυξάνουν μέχρι που στο τέλος -αν τα αφήσω- εξαφανίζεται ο ήχος. Κάνω ένα restart την κάρτα όπως είμαι (on off δηλαδή) και το πρόβλημα εξαφανίζεται για να εμφανιστεί ξανά μετά από λίγη ώρα... Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ? Είναι θέμα drivers ? Έχετε καμιά ιδέα ?

 

Το μηχάνημα είναι PC, 4πύρηνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος... γενικά πάντως έχω παρατηρήσει πως το πρόβλημα είναι συχνότερο στα πιο βαριά project, δηλαδή σε αυτά που έχω και κάποιες παραμορφώσεις-εφφέ.. αλλά και πάλι 4 κανάλια έχω, δεν ξέρω αν δικαιολογείται. Δηλαδή δεν είναι να πεις ότι έχω 20 κανάλια με 15 όργανα κλπ...

 

Η έναρξη του προβλήματος μάλιστα είναι σταδιακή.. Όταν ακούσω το πρώτο παράσιτο (χρατσ χρουτσ) ξέρω πως και τίποτα να μην κάνω το πρόβλημα θα επιδεινωθεί και ο ήχος θα χαθεί μετά από 3-4 λεπτά.

 

Αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνεις με τους drivers της κάρτας, οι οποίοι είναι beta έκδοση για τα vista (δεν κυκλοφόρησαν ακόμα για Win 7 και μάλιστα 64 bit).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ ακριβώς τα ιδια cubase και ΕΜU0404 και εχω και εγώ αυτο το θέμα.

 

θα σου πω τι κάνω εγώ μην γνωρίζοντας την λύση.

 

1) οταν αρχιζουν τα χρατσ, γυρισε ελαφρώς το level στο direct monitoring της EMU(μερικές φορές πιανει....ειδικά τις πρώτες)

2) απενεργοποιησε τα plugins Που εβαλές στο project (μονο σε αυτο που παιζεις κιθαρα) και μετα ξαναβάλτα.

 

κατι τετοια κουλά κανω εγώ και φτιάχνει....

 

οταν ηχογραφώ η ακουω την ηχογραφιση δεν το κανει ποτέ

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου