Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 62 reissue tele - γνωμες;


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για τις μεχρι τώρα απαντήσεις. Την λύση της partscaster την έχω σκεφτεί, αλλα Θελω να ακούσω απόψεις για fender.

@ superfunk: δεν βρίσκω την thin skin στο σχέδιο που Θελω (μαύρη με διπλό binding) - κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι δεν κανεις δεν τις βγαζουν πλεον,ομως στο ebay σκανε διαφορς μεταχειρισμενες συχνα.

 

με τα λεφτα βεβαια που κανει μια καινουργια 62 αρα (τοσο απλη στον Θωμα ή thin skin στις ΗΠΑ) χτυπας μια μεταχειρισμενη CUSTOM SHOP 63 ή μια CUSTOM SHOP  67 tele (relic κατα προτιμηση) και ερχεται ο θεος και σου τραγουδα τα βραδυα.....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ψαχνεις και λιγο την rockinger Να γλυτωσεις κανενα φραγκο??  ;D

 

 

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG261&product=KT008&sid3=b149b5469fa4f0261c361398e16390c0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν βρίσκω μεταχειρισμενη custom shop σε αυτά τα χρήματα SF. Eχεις κάτι υπόψη σου που ίσως μου ξέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν βρίσκω μεταχειρισμενη custom shop σε αυτά τα χρήματα SF. Eχεις κάτι υπόψη σου που ίσως μου ξέφυγε;

 

Γιατί δεν πέρνεις μια σχιστομάτα;

 

Η αμέσως επόμενη λύση είναι καραούλι στο ebay

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι πως οι 60s έχουν πιο "ακουστικό" και αέρινο ήχο σε σχέση με τις 50s οι οποίες έχουν κάπως πιο ..."ψωμομένο" ήχο στα μεσαία :)

 

Η διαφορά τους είναι εμφανής θεωρώ στα παρακάτω 2 clips:

 

50s

 

 

60s

 

H Rockinger πάντως που έχω (60s style) ακούγεται σαν τη 60s που παρουσιάζει ο Jim Weider ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι να "επενδυσω" σε μια "lifetime" fender tele. Μου αρέσει πολυ ηχητικά αλλα και αισθητικά η 62 reissue κ έχω ακούσει κ την 52 που, αν και εξαιρετικό όργανο, δεν με ξετρελλαινει σαν αίσθηση στο μπρατσο, ενώ έχει αρκετά thick ήχο, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά. Επίσης έχω δοκιμάσει τις am. standard (αδιάφορες Δυστυχώς), ενώ δεν έχω παίξει με deluxe (αλλα δεν βγαίνουν κ όπως θα θέλατε αισθητικά). Τα χρήματα υπάρχουν για την 62, το ζήτημα είναι μήπως υπάρχει κάτι ακόμα που δεν έχω σκεφτεί!

Γνωμες; Σκέψεις;συναισθήματα;

 

Aν θές να επενδύσεις σε μια lifetime fender δεν έχω και πολλά διαφορετικά να πω. Αν θες να επενδύσεις σε μια lifetime Tele, μπες στο Gear Page ή στο ebay χτύπα με 1500-1600 ευρώ μια Don Grosh με τους Lindy Fralin επάνω και έληξε. Νομίζω ότι ούτε οι Masterbuilt δεν μπορούν να χτυπήσουν τις συγκεκριμένες. Προσωπικά έφερα μία για έναν φίλο και η παραπάνω άποψη έχει ακουστεί από τους μεγαλύτερους κατόχους μουσικομάγαζων του κέντρου της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάτησα την σκανδάλη σε μια από τις πιο impulsive αγορές που έκανα ποτέ: θα χρειαστεί να φύγει και άλλο gear για να αναπληρωθεί το 'γκάπ' - αποφάσισα να μείνω με 3 κιθάρες πλέον (μα γιατί τα λέω αυτά? απλά για να μου το θυμίζω στο μέλλον).

 

Μόλις παρήγγειλα μια έτοιμη Haar tele από τον κύριο G. Hilden! είναι σχεδιαστικά αλλά και από άποψη μαγνητών ό,τι ακριβώς ήθελα και θα την έχω λογικά σε σύντομο χρονικό διάστημα στα χέρια μου.

 

Θα ακολουθήσει εκτενές review αλλά και φωτογραφικό υλικό! Προς το παρόν παραθέτω αυτές που είναι στην σελίδα του, θαυμάστε:

 

zcustom.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες είναι αρκετά μικρές και δεν διακρίνονται πολλά, νομίζω όμως ότι το μπράτσο είναι flame maple; Αν ναι τότε πρέπει από κοντά να είναι πανέμορφη  ;)

 

Καλορίζικη δεν πιστεύω να το μετανιώσεις το impulse buy τα impulse είναι τα καλύτερα, όταν κάθεσαι και το ψυρίζεις χαλάει η μαγεία της γνωριμίας  :D

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου