Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 62 reissue tele - γνωμες;


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι να "επενδυσω" σε μια "lifetime" fender tele. Μου αρέσει πολυ ηχητικά αλλα και αισθητικά η 62 reissue κ έχω ακούσει κ την 52 που, αν και εξαιρετικό όργανο, δεν με ξετρελλαινει σαν αίσθηση στο μπρατσο, ενώ έχει αρκετά thick ήχο, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά. Επίσης έχω δοκιμάσει τις am. standard (αδιάφορες Δυστυχώς), ενώ δεν έχω παίξει με deluxe (αλλα δεν βγαίνουν κ όπως θα θέλατε αισθητικά). Τα χρήματα υπάρχουν για την 62, το ζήτημα είναι μήπως υπάρχει κάτι ακόμα που δεν έχω σκεφτεί!

Γνωμες; Σκέψεις;συναισθήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δικιο η 62αρα εχει πιο σκαστο και πριμο ηχο απο την 52αρα μια και εχει πιο "twangy" μαγνητες.

 

Επισης προφανως σου αρεσουν τα λεπτα μπρατσα & το rosewood ,αρα η 62αρα σου ταιριαζει περισσοτερο.

 

Αν ειναι να παρεις 62αρα παρε μια thin skin που εχει μεγαλυτερα ταστα και μοντερνο radius & full nitro finish....αφου θα τα σκασεις παρε οτι καλυτερο υπαρχει.

 

http://www.wildwoodguitars.com/electrics/fender/avts/62tele/index.php

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω πολύ off-topic τώρα και συγνώμη :-[ αλλά ξύθηκα :'(, εκτός από την χώρα προέλευσης, τους μαγνήτες και το τασάκι έχουν καμία άλλη διαφορά οι γιαπωνέζικες από τις αμερικάνικες;

 

Και κάτι για να μην ξεφύγουμε εντελώς :P Με τόσα που δίνεις μπορείς να φτιάξεις μια σωστή partscaster στα μέτρα σου αλλά μάλλον θα το έχεις σκεφτεί ήδη και απλά δεν θα σε συγκινεί η ιδέα

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω πολύ off-topic τώρα και συγνώμη  αλλά ξύθηκα , εκτός από την χώρα προέλευσης, τους μαγνήτες και το τασάκι έχουν καμία άλλη διαφορά οι γιαπωνέζικες από τις αμερικάνικες;

 

οι γιαπωνεζικες δεν εχουν nitro top coat ,εχουν λιγο παχυτερα μπρατσα και ελαφρως μεγαλυτερα ταστα.

 

επισης δεν εχουν χλιδατη βαλιτσα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω πολύ off-topic τώρα και συγνώμη :-[ αλλά ξύθηκα :'(, εκτός από την χώρα προέλευσης, τους μαγνήτες και το τασάκι έχουν καμία άλλη διαφορά οι γιαπωνέζικες από τις αμερικάνικες;

 

 

Όσο η Carmen Electra με την "θεία μου την Αγλα'ί'α"...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να φτιάξεις μια σωστή partscaster στα μέτρα σου

 

Για να φτιάξεις μια ‘σωστή partcaster’’ στα μέτρα σου,  πρέπει να έχεις ακούσει  καμιά  εικοσαριά μαγνήτες σε τουλάχιστον  τέσσερις συνδυασμούς,  alder maple ,alder rosewood ,ash maple ,ash rosewood…  α! και μερικά  κοκαλομρουτζινα nut 

  ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάξεις μια ‘σωστή partcaster’’ στα μέτρα σου,  πρέπει να έχεις ακούσει  καμιά  εικοσαριά μαγνήτες σε τουλάχιστον  τέσσερις συνδυασμούς,  alder maple ,alder rosewood ,ash maple ,ash rosewood…  α! και μερικά  κοκαλομρουτζινα nut  

 ;D

...και να έχεις δίπλωμα πυρηνικής φυσικής ;D ;D...μην τα παραλέμε τώρα (ειδικά για Tele)...απλά η partcaster δεν θα γράφει Fender...επισήμως ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και να έχεις δίπλωμα πυρηνικής φυσικής ;D ;D...μην τα παραλέμε τώρα (ειδικά για Tele)...απλά η partcaster δεν θα γράφει Fender...επισήμως ;)

 

+1000

 

 

Piece of cake ειναι να φτιαξεις μια εκπληκτικη partscaster....trust me...I do it...all the time.... ;D

 

Εξαλλου το παλικαρι ξερει ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελει,δηλ.μια 60s τελε ,δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη.... ;D

 

Όσο η Carmen Electra με την "θεία μου την Αγλα'ί'α"...
 

 

για αυτο μην εισαι και τοσο σιγουρος.....τωρα τελευταια εχει μαζευτει η Αμερικανικη Φεντερ ,μεχρι πριν μερικα χρονια οι γιαπωνεζες,ειδικα αυτες με τους αμερικανικους μαγνητες, τις εκαναν σκονη τις αμερικανικες 62αρες reissue....τωρα ειναι εφαμιλες.....με τις απλες οχι με τις thin skin βεβαια....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου