Προς το περιεχόμενο

Two questions about the MUSE SOUND! :PP


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, τα φώτα σας! (ως παράκληση, όχι ως βρισιά ;D ;D)

 

Έχετε καμιά ιδέα τι έχει κάνει στο σήμα της κιθάρας του αυτός ο τρελλός τύπος στο Hysteria (από το Absolution) και στο Map Of The Problematique (από το Black Holes and Revelations)?? Στο δεύτερο κομμάτι εννοώ την πίσω κιθάρα. Ναι, δεν είναι κανένας περίεργος ήχος, αλλά στα αυτιά μου ακούγεται υπερβολικά συγκεκριμένος, χωρίς να του λείπει όγκος, με δύναμη, χωρίς να γίνεται muddy, με πρίμα αλλά χωρίς να ξυρίζει....... κλπ. Για βοηθείστε όποιος μπορεί :) Thaaaaaaaaaaaaaaaaaaanks ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σφιχτό διστόρσιο είναι από ενισχυτή, με τη βοήθεια και του υπέροχου Bare Knuckle Nailbomb στη γέφυρα... αλλά βεβαίως και στις δυο περιστάσεις έχει περάσει από το Kaoss Pad (και στην δεύτερη μάλλον από το arpeggiator του). Μιλάμε βεβαίως για ένα μηχάνημα με χαοτικές δυνατότητες που θα σου πάρει μια... αιωνιότητα και μια μέρα για να εξερευνήσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λαιβαρα τους ειδα περσυ στην γερμανια...ο τυπος τραγουδαει παιζει κιθαρα,πιανο σκηνικη παρουσια...απιστευτος ειδικα με το kaoss πανω στο κιθαρωνι του...

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς boukaw. Το οποίο ελέγχει από το X Y pad controller της κιθάρας. Επίσης χρησιμοποιείται και από πολλούς άλλους για δραματικά περίεργα εφφέ, ανάμεσά τους και οι Ραδιοκέφαλοι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω bloody. Μάλιστα το είχα προτείνει όταν πρωτοβγήκε σε φίλο μου dj (γεια σου ρε agrimist), που μου ζήταγε κάτι σαν απλή εφεδιέρα για να κάνει κάτι κουλά που ήθελε και ακόμη με ευχαριστεί. Απλά θέλω να δω τι θα λένε όσοι το κατηγορούσαν για παιχνιδάκι αυτό και το kaossilator....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ωραιο κ καλο το kaoss,αλλα προς θεου οχι οτι εχει κ καλα εφφε πανω του.Ειναι περαν του δεοντος πλαστικα-οταν βεβαια συζηταμε οτι εφαρμοζονται στο σημα της κιθαρας για την οποια γινεται πολεμος για το τι delay πχ θα της βαλουμε.Εχω εδω και καιρο στο σπιτι μου ενα KP-2 κ κατεληξα σε αυτη την αποψη.Οπως επισης κατεληξα στο οτι ο real time ελεγχος 2 εφφε γινεται ομοια με τα 2 expression της Tonelab,αλλα τα εφφε εχουν ΠΟΛΥ κατωτερη ποιοτητα.

 

Καταληγω:το καος ειναι ενα πολυ ωραιο εργαλειο-παιχνιδι που δεν υποκαθιστα με τπτ τα λειτουργικα κ πραγματικα εφφε της κιθαρας (συμπεριλαμβανομενων των "περιεργων"),τα επιπλεον δε που διαθετει (τα οποια δε διαθετουν οι σοβαρες πεταλιερες (arpeggiators,feedbacks,ψευτο-synth),θυμιζουν τα φτηνιαρικα presets των Zoom κ Boss.

 

Για χρηση ΕΚΤΟΣ κιθαρας (οπως το χρησιμοποιουν οι radiohead),το βρισκω μια χαρα μπλιμπλικι

 

YΓ.Επισυναπτω κ φωτο με το εν λογω KP-2(του Wrtsxxx) που βρεθηκε για ενα απογευμα με το kaossilator του electric-wizard κ συμμετειχαν στην παραγωγη πριονιών ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..έλεγα κ εγω...που έχει πάει και δεν το βρίσκω μες το σπίτι μου... :P

 

πέρα απ την πλάκα, συμφωνώ με blue στο θέμα της πλαστικότητας των εφέ, υπενθημίζοντας όμως ότι κάποιοι {κυριώς DJs, πληκτράδες κλπ} ίσως τα χρειάζονται.

 

για τους muse να πώ κάτι που παρατήρησα: στα βίντεα που χω δει, χρησιμοποιεί τις γεννήτριες του ΚΑΟΣ{synths, arpegiators και σπανιότερα κάποιο φίλτρο} και όχι τα εφε{παραμόρφωση, ντιλέεη, ρηβέρμπ}

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά από πολλούς ως παιχνίδι είναι άσχετη με τη χρήση του σε κιθάρες (αλλά κι εκεί μια χαρά δουλειά κάνει όπως φαίνεται).

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον WrTs, κι ο Bellamy το λατρεύει το μηχανηματάκι. Λογικά παίζει σημαντικό ρόλο ο ενισχυτής που θα το ακούσεις, και αν τοποθετείται μετά ή πριν το διστόρσιο του (εγώ πχ θα το έβαζα μετά, αλλά επίσης θα πειραματιζόμουν). Αυτά πρέπει να έχουν συζητηθεί και παλαιότερα, και το παρακάτω βιντεάκι πρέπει να έχει εμφανιστεί σίγουρα, αλλά όπως θα σας πει κι ο Ελαβντου (  ;) ;D ;D ;D ;D ;D  :D !!!!) η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως!!!  :P

 

http://www.youtube.com/watch?v=B-4lPjRsrIA

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου