Προς το περιεχόμενο

Δημοφιλέστερα Μουσικά Είδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συνέχεια μίας συζήτησης σε άλλο νήμα, ρίξτε μία ματιά στο άρθρο:

 

http://time.com/3697123/music-genres-around-the-world-grammy-awards/

 

Έχει έναν ωραίο χάρτη, που βοηθά στην κατανόηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Twitter data reveals what styles of music are most-tweeted about in different countries

 

Δεν γνωρίζω πολλά περί twitter αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσον αυτό το μέσο εκφράζει 100% τις real world προτιμήσεις των ακροατών παγκοσμίως. Παρ'όλα αυτά, δε νομίζω πως αμφέβαλλε κανείς πως το rap είναι δημοφιλές είδος μουσικής.

 

Μάλιστα, οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε πως είναι ένα απ'τα μακροβιότερα είδη μουσικής παγκοσμίως, όσον αφορά και την απήχησή του (πωλήσεις), ασχέτως των διακυμάνσεων στα διάφορα fads των εποχών και τους "in" μουσικούς/performers που πλασάρονται κάθε διετία.

 

Στα 60's ήταν το rock 'n' roll, στα 70's ήταν η disco, στα 80's μεσουρανούσε το hair metal, το οποίο αντικαταστάθηκε στα 90's απ'την grunge και το alt rock, όπου στα 00's ανέλαβαν άλλοι νέοι κ.ο.κ. Όλα εκ των οποίων είχαν το (μεγάλο) κοινό τους, ο αριθμός του οποίου όμως έφθινε τάχιστα με τον ερχομό του νέου trend. Οι μόνες σταθερές όλα αυτά τα χρόνια ήταν η pop και το rap, σε ελαφρώς διαφορετικές εκφάνσεις τους, προφανώς.

 

Και αναφέρω μόνο pop & rap λόγω του τεράστιου αγοραστικού κοινού τους και της σταθερής επιτυχίας των. Σαφέστατα και συνέχισαν και διάφορα άλλα μουσικά ήδη έως και σήμερα αλλά όχι με τόση μεγάλη επιτυχία όσο στις "τότε" μέρες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτος από τις ακτές, δωθε και κειθε,

 

Έκτος από τις ακτές, δωθε και κειθε,στο Nashville  είναι ωραία  απο blues μεχρι  punk  8)

 

ολλ  ταιμ  κλασικς ;) ;D

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτος από τις ακτές, δωθε και κειθε,

Έκτος από τις ακτές, δωθε και κειθε,στο Nashville  είναι ωραία  απο blues μεχρι  punk  8)

Για αυτό θέλω να πάω Nebraska, Wyoming, Kansas, Dakota κλπ να γνωρίσω από κοντά πως είναι να είσαι τελείως brain dead. Εμπειρία...

 

Από την άλλη, μία από τις πιο φτωχές, καθυστερημένες (στα όρια της αμοιβάδας), συντηρητικές πολιτείες είναι ο Μισσισσιπής. Με όλη αυτή τη πλούσια μουσικά ιστορία....  ???

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Nashville  είναι ωραία

 

Στο Nashville ειναι μαματα και εχει και τρομερο φαϊ  ;D

 

Ειναι λογικο να εχει ολα τα ειδη μια και ειναι η music capital of the US  ;)

 

Φυσικα η country & η Americana βασιλεύουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αναπάντεχη δημοφιλία της λάτιν (και εκτός Νοτίου Αμερικής) δε θα σχολιάσει κανένας;

 

Αυτή την κουβέντα την είχα πρόσφατα. Τι στα κομμάτια έχει το λατιν που δεν έχουν οι άλλες μουσικές και είναι τόσο δημοφιλές. Τελικά ένα απ' τα συμπεράσματα της κουβέντας ήταν ο ερωτισμός. Αυτό μάλλον πουλάει, η αίσθηση πως δεν χορεύεις απλά αλλά πως κάνεις φλέρτ. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές παραδοσιακές μουσικές που μπορούν να το κάνουν αυτό, σίγουρα όχι η ελληνική παραδοσιακή μουσική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την κουβέντα την είχα πρόσφατα. Τι στα κομμάτια έχει το λατιν που δεν έχουν οι άλλες μουσικές και είναι τόσο δημοφιλές. Τελικά ένα απ' τα συμπεράσματα της κουβέντας ήταν ο ερωτισμός. Αυτό μάλλον πουλάει, η αίσθηση πως δεν χορεύεις απλά αλλά πως κάνεις φλέρτ. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές παραδοσιακές μουσικές που μπορούν να το κάνουν αυτό, σίγουρα όχι η ελληνική παραδοσιακή μουσική.

 

Θες να μου πεις δηλαδή ότι εσύ δεν μπορείς να φλερτάρεις με αυτό;  ;D

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου