Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 62 reissue tele - γνωμες;


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επαναφέρω το θέμα για να γράψω δύο λόγια για την κιθάρα που μου ήρθε πριν περίπου 2 βδομάδες. Δύο λόγια για τον κύριο Hilden : εκτός από εξαιρετικός μουσικός, είναι και άριστος επαγγελματίας. Άριστη επικοινωνία και άμεση εξυπηρέτηση. Η πληρωμή της κιθάρας έγινε με τραπεζικό έμβασμα και η αποστολή ήταν άμεση, γενικώς εαν κάποιος ψάχνει στην αγορά μεταχειρισμένων (όχι μόνο για Haar), τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Η κιθάρα, λοιπόν, είναι εξαιρετική. Άριστα σεταρισμένη, πανάλαφρη και πανέμορφη. Μέχρι στιγμής, ειδικότερα όσον αφορά το βάρος, έχω παρατηρήσει ότι το μπράτσο είναι πιο βαρύ από το σώμα (δεν μιλάω για neck dive) - το σώμα της είναι πούπουλο! Ο ήχος της φυσικά, είναι από άλλο πλανήτη. Φοράει τους peter florance Voodoo 60's και έχει ιδανικά αέρινο, twangy ήχο. Παράλληλα, είναι φοβερά resonant, ακόμη και εκτός ενισχυτή κάνει αισθητή την παρουσία της στον χώρο!

 

Η κιθάρα έχει αρκετά body checks, σε αρκετά σημεία. δεδομένου ότι πουλήθηκε ως new, το συμπέρασμά μου είναι ότι πρόκειται για ελαφρύ relicing που κάνει ούτως ή άλλως ο Haar στις κιθάρες του (φαντάζομαι εκτός εαν ζητηθεί διαφορετικά). Προσωπικά το βρίσκω θετικό, καθώς είναι ένα όργανο που πρέπει να παίζεις και να μην "λυπάσαι" εαν χτυπηθεί σε οποιοδήποτε σημείο.

 

Φυσικά, δεν τίθεται κανένα θέμα intonation, dead spot κλπ. Κρατάει άριστα κούρδισμα και παίζει εξαιρετικα σε όλες τις θέσεις. Γενικώς, παρόλο που η κατηγορία τιμής είναι σχετικά υψηλή, μιλάμε για ένα όργανο που αξίζει τα χρήματά του μέχρι τελευταίας δεκάρας. Είναι σίγουρα μια ιδανικη 'εναλλακτική' για fender όργανο και οχι μονο, καθως ουσιαστικά νιώθεις καθε στιγμη που παιζεις ότι κρατάς στα χέρια σου ενα custom shop όργανο.

 

Εαν λοιπόν σκέφτεστε την 'επένδυση' σε ένα εξαιρετικό fender-type οργανο, η haar θα πρεπε να βρίσκεται στις κορυφαίες σας επιλογές. Δεδομένου μάλιστα ότι κυκλοφορούν και έτοιμες σε site όπως του κ. Hilden (για όσους δεν αντέχουν την αναμονή), η επιλογή είναι ακόμα ευκολότερη!

 

Σημερα θα χρησιμοποιηθει για τις αναγκες ηχογραφησης, οποτε θα φροντίσω να ανεβάσω και κάποιο συντομο κλιπάκι. Thanks for reading!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα πρόχειρο (αλλά πραγματικά πρόχειρο) κλιπ.

Στις δύο φράσεις ακούγονται με τη σειρα neck-neck/bridge-bridge.

Σορυ για την κουλαμάρα, πίεζε ο χρόνος!

haar_tele_nick.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά!! :)

Μόνο με μία haar έχω παίξει (του afiltroi) και τολμώ να πω οτι μου άρεσε πάρα πολύ!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151312.10

 

Ωραίο το κλιπ αλλά πολύ compression βρε παιδί μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην το τολμήσεις?  ;D

Thanks πάντως! Για το compression ίσως έχεις ένα δίκιο, αν και προσωπικά δεν με πείραξε!

Παρέλειψα να πω ότι το clip γράφτηκε μέσω του koch studiotone head (recording out).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου