Προς το περιεχόμενο

Hohner Revelations... ανάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμήτες και κυρίως οι κιθαρίστες!

 

Έπεσα στα χέρια μου μια Hohner Revelations Rtx μοντέλο 96 απο όσο μπόρεσα να βρώ.

 

Πιο συγκεκριμένα αυτή. Αλλα σε σαφώς λιγότερο κιτς finish ;)

 

Είναι σχεδόν άθικτη και αχρησιμοποίητη... τα τάστα φαίνονται μια χαρά τα κλειδιά το ίδιο, η ταστίερα επίσης αν και σίγουρα χρειάζεται λάδωμα...

 

Τα μεταλλικά μέρη όμως είναι σκουριασμένα..

 

Επειδή σκέφτομαι να αρχίσω να πειραματίζομαι με αυτήν και να την φέρω κούτσα κούτσα σε λειτουργική κατάσταση έχω κάποια ερωτήματα.

 

  • Πώς μπορώ να τσεκάρω ότι το μπράτσο δεν έχει στραβώσει beyond repair λόγω υγρασίας (αν παίζει κάτι τέτοιο)
  • Το τρέμολο (που από ότι δίαβαζα είναι αρκετά αξιόλογο) μπορεί να αναστήθεί ή πάει για αλλαγή; Είναι αρκετά σκουριασμένο και αυτήν τη στιγμή δεν κουνάει καθόλου
  • Έβαλα σε ενισχυτή και είναι σαν να δουλευεί...τουλάχιστον όσο μπορέι να δουλέψει με 2 χορδές μισοκομμένες και σκουριασμένες όσο δεν πάει. Πως μπορώ να δοκιμάσω αν τα ηλεκτρικά δουλεύουν σωστά;
  • Από τα ποτενσιόμετρα και το switch μόνο εγώ λείπω απο μέσα αλλα δείχνουν σημάδια ζωής όταν τα πειράζω. Παίζει να καθαρίζουν και να ξανανιώσουν ή μπα;

 

Τί λέτε έχει ελπίδες ο ασθενής (τουλάχιστον χωρίς να χρειαστεί να τα αγοράσω όλα απο την αρχή);  ;D

 

Φωτογραφίες ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω σήμερα το απόγευμα αλλιώς αυρίο το βραδάκι!

 

Αυτά! Cheers!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πες μου οτι ειναι 1 κοκκινη να πεσω κατω  :o :o

 

Την κιθαρα αυτη την ψαχνω εδω και κατι χρονια

 

on topic

πρεπει πρωτα πρωτα να την "λυσεις" και να την καθαρισεις - και μετα θα δεις τι δεν παει καλα με το οτιδηποτε - καντο αυτο με το καλο και τα υπολοιπα τα βλεπουμε στην πορεια

 

Καλοριζικη (κωλοφαρδε)  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα... sunburst είναι! Vintage και έτσι ;)

 

Thanx!

 

Θα τη λύσω και θα προσπαθήσω να καθαρίσω ότι μπόρω... αλλα πχ για το τρέμολο τι να δοκιμάσω για να φύγει η σκουριά? τωρα θα μου πεις  έτσι όπως είναι δεν θα μπορέσω να κάνω και κάτι χειρότερο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειές!

 

Όλα φτιάχνονται, αρκεί να έχεις όρεξη και μεράκι. Η δε διαδικασία "ανάστασης" μιας παλιάς ωραίας ηλεκτρικής είναι ιδιαίτερα ευχάριστη και rewarding...

 

Θα την λύσεις εις τα εξ ων συνετέθη, θα εφοδιαστείς με wd40, καθαριστικό ηλεκτικών επαφών, σπρέι αέρα, λεπτά γυαλόχαρτα, κατσαβίδια κτλ κτλ και πλακώσου κομμάτι-κομμάτι...

 

Ότι χρειαστείς σφυράς.

 

H revelations είναι πολύ ωραίο εργαλείο, έχει ένας φίλος λευκή.

 

edit : με πρόλαβε ο messalion

 

Βάλε photos για "πριν" και "μετά".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τρεμολο οντως δεν μπορεις να κανεις και πολλα - μονο με αντισκωριακο να το καθαρισεις - το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν ειχε πουλησει πολυ και ειναι σχεδον ακατορθωτο να βρεις ανταλακτικα (δεν θα σου εκανε και κακο ομως να στειλεις ενα μειλ στην hohner και να ζητησεις ;) )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντισκωριακό...check

καθαριστικό επαφών...check (νομίζω)

αέρας...check

βίδες,γυαλόχαρτα,κατσαβίδια,κολλητήρια κτλ...check

απαραίτητες γνώσεις... missing

όρεξη...check

χρόνος..κάτι θα βρώ!!

 

;D

 

Tremolo δεν θα κάνει ενα του εμπορίου... αν μάθω τα specs του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ αυτό: http://www.thomann.de/gr/wilkinsongotoh_vs100n_ch_tremolo.htm

 

Ξέρω ότι έχει wilkinson αλλά δεν ξέρω μοντέλο... και δεν μπορώ να βρώ κάτι πιο συγκεκριμένο κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι έχει wilkinson αλλά δεν ξέρω μοντέλο... και δεν μπορώ να βρώ κάτι πιο συγκεκριμένο κάπου

Όταν τη διαλύσεις, βάλτο στη τσέπη και σύγκρινέ το με ένα Fender...για ίδια φαίνονται...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου