Προς το περιεχόμενο

προβλημα (παραμορφωση) σε ηλεκτροακουστικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

εχτες συνεδεσα την ηλεκτροακουστικη μου cort MR 710F στην καρτα ηχου, μετα απο αρκετο καιρο και το εξης θεμα ηταν εμφανες:

το σημα που ακουγα στο nuendo ηταν ασχημα παραμπορφωμενο! το ιδιο και σε συνδεση με ενισχυτη. αρα δεν παιζει το να εκανα καποια βλακεια με την προενισχυση της καρτας ή μεσα στο nuendo.

που μπορει τωρα να οφειλεται αυτη η -πολυ εντονη ξαναλεω- παραμορφωση?

στο output jack, στην fishman προενισχυση, καποιο λαωδιο εσωτερικα? δεν εχω ιδεα..

επειδη εχουν πεσει πολλα service τελευταια βαρια για την τσεπη μου ζητωτα φωτα σας!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unplugged, σου ακούγεται καποιος συνοντονισμός/τρίξιμο κλπ?

Πιθανότατα έχει να κάνει με την προενίσχυσή της. Χαμήλωσε την ενταση και τα μπάσσα από την προενίσχυση και δες αν διορθώνεται το φαινόμενο. Αν όχι, άλλαξε την εσωτερική μπαταρία της προενίσχυσης fishman και δοκίμασε ξανά. Η υποδοχή της μπαταρίας ανοίγει από τα δυο "αυτάκια" της πλακέτας πάνω και κάτω, όπως φαίνεται στην εικόνα:

 

http://www.melmusic.com.au/shop/products_pictures/57809.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ακουστικα ακουγετια μια χαρα, επαιξα και με το eq του fishman, δεν ειναι κατι απο εκει.. θα δοκιμασω την αλλαγη μπαταριας.. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ηταν η μπαταρια:) δεν ηξερα οτι οταν ειναι στο τελειωμα παρουσιαζονται τετοια προβληματα.. θεωρουσα πως απλα το eq καποια στιγμη σταματαει να λειτουργει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου