Προς το περιεχόμενο

Hohner Revelations... ανάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Τα ηλεκτρικά (ποτενσιόμετρα κλπ) καλό είναι να τα αλλάξεις ΟΛΑ, νομίζω το αξίζει ε?

 

2) Τα βαγονάκια (saddles) και γενικότερα το τρέμολο καθαρίζεται ως εξής.

α) Το λύνεις όλο (ξεχωριστά βαγονάκια, βίδες, βάση κλπ)

β) Ψεκάζεις με WD40 ένα-ένα τα μέρη και τρίβεις με 400 grid γυαλόχαρτο μέχρι να φύγει η σκουριά.

γ) Ψεκάζεις (πάλι) με WD40 όλα τα μέρη και τρίβεις με ψιλό σύρμα.

δ) Καθαρίζεις τα πολλά-πολλά υγρά και υπολείμματα απ'το τρίψιμο και ξαναδένεις τα μέρη.

 

3) Ταστιέρα: Την καθαρίζεις όλη περνώντας την με 400άρι γυαλόχαρτο όντας στεγνή και μετά την περνάς με lemon-oil (μπόλικο), την αφήνεις για καμία ώρα και καθαρίζεις με μαλακό πανάκι.

 

4) Κλειδιά: Τα κλειδιά της revelations είναι χμ.....ε..... Ε δεν τα αλλάζει λέω 'γω ;D ...στα σίγουρα. ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αρχικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον...

 

@Williamstats: Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά..για τα ηλεκτρικά ετσι έλεγα και εγώ αλλα είναι η πρώτη μου φορά (  ;D ) και φοβάμαι λίγο οτι θα μπλέξω στα πολύ βαθιά απότομα...

 

Για τα κλειδιά για την ώρα θα τα αφήσω ως έχουν ειδικά αν τελικά δεν βγάλω άκρη με τον καθαρισμό του tremolo και χρειαστώ καινούριο (ακολουθώντας τη συμβουλή του marathon)

 

Παίζει να χρειαστώ και μαγνήτες? ή αύτο θα το δώ αφου αποκλείσω όλα τα άλλα..?

Γιατί κάτι πέρναγε στον ενισχυτή που όμως απο μακρυά μόνο θύμιζε ήχο, με φύσημα χρατς χρουτς και όλα αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να χρειαστώ και μαγνήτες? ή αύτο θα το δώ αφου αποκλείσω όλα τα άλλα..?

Γιατί κάτι πέρναγε στον ενισχυτή που όμως απο μακρυά μόνο θύμιζε ήχο, με φύσημα χρατς χρουτς και όλα αυτά..

Το πιθανότερο είναι ο θόρυβος να προέρχεται απ'τα παλιά ηλεκτρικά και όχι απ'τους μαγνήτες.

 

για τα ηλεκτρικά ετσι έλεγα και εγώ αλλα είναι η πρώτη μου φορά (  ;D ) και φοβάμαι λίγο οτι θα μπλέξω στα πολύ βαθιά απότομα...

Με ένα απλό σχεδιάγραμμα τύπου fender έχεις όλες τις λεπτομέρειες για να το κάνεις μόνος σου. Αν αποφασίσεις πες μου να σου στείλω σχέδιο.

 

αν τελικά δεν βγάλω άκρη με τον καθαρισμό του tremolo και χρειαστώ καινούριο

Αν πάρεις καινούριο, θέλω το παλιό ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον...

 

@Williamstats: Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά..για τα ηλεκτρικά ετσι έλεγα και εγώ αλλα είναι η πρώτη μου φορά (  ;D ) και φοβάμαι λίγο οτι θα μπλέξω στα πολύ βαθιά απότομα...

 

Για τα κλειδιά για την ώρα θα τα αφήσω ως έχουν ειδικά αν τελικά δεν βγάλω άκρη με τον καθαρισμό του tremolo και χρειαστώ καινούριο (ακολουθώντας τη συμβουλή του marathon)

 

Παίζει να χρειαστώ και μαγνήτες? ή αύτο θα το δώ αφου αποκλείσω όλα τα άλλα..?

Γιατί κάτι πέρναγε στον ενισχυτή που όμως απο μακρυά μόνο θύμιζε ήχο, με φύσημα χρατς χρουτς και όλα αυτά..

Οι μαγνητες ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να εχουν παθει ζημια - τα ηλεκτρικα καλο ειναι να τα κανει καποιος μαστορας αμα δεν γνωριζεις εσυ γιατι δεν ξερω αν το ξερεις αλλα αν σηκωσεις το volume knob (αν θυμαμαι καλα) εχει κατι σαν σπλιτ ή σαν booster - δεν ειμαι σιγουρος καθοτι και εγω 1 φορα την εχω πιασει στα χερια μου και την δοκιμασα σε μικρο ενισχυτη της πλακας και η κιθαρα ηταν στα μαυρα της τα χαλια

 

EDIT - με προλαβε ο williamsats  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@messalion: Και έγω διάβασα κάτι για pull switch αλλα επειδή οι πληροφορίες είναι λίγες και διάσπαρτες δεν ξέρω αν έχουν όλα τα μοντέλα και αν αυτά που έχουν είναι booster ή split (για booster λένε οι περισσότεροι).

 

Δοκίμασα να τα τραβήξω όλα αλλα με δυσκολία μεν αλλα όλα σηκώνονταν απο τη θέση τους. Μάλιστα το ένα μου έμεινε στο χέρι  8).

Νομίζω όμως οτι το τελευταία από αριστερά είναι pull-push.

 

@williamsats: OK αν κάτι πάει στραβά η γέφυρα είναι δικιά σου ;)

 

Πόσο πιο δύσκολο είναι απο το να αλλάζεις μια μπρίζα ή να φτίανχεις ένα serial cable; Έχω και τον πατέρα μου που είναι "μανούλα" σε κάτι τέτοια και σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα να βοηθήσει  ;D

 

Οπότε οι μαγνήτες είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίον!

 

Thanx mates!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησα 2 ωρίτσες αλλα εδώ είναι οι φώτο. Βιαστικές... και όσο προχωρά το πράμα θα βάλω κι άλλες...

 

Καλό σας βράδυ να χαίρεσται τους Κώστες τις Κωνσταντίνες και τις Ελένες.

Αυριο πάλι!

 

C360_2012-05-21-22-32-51.thumb.jpg.6028a5f2e0bc06108ebd40837f3a3d64.jpg

C360_2012-05-21-22-33-33.thumb.jpg.77fed0bee584108ad9a34e49fee64223.jpg

C360_2012-05-21-22-34-17.thumb.jpg.6ece68ccab80b7bec0b078e84a719c5e.jpg

C360_2012-05-21-22-34-46.thumb.jpg.214841e22e40b28b0e884147c87ea13c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα ρε - πληγες που ξυνεις ;D ;D

 

λοιπον η κιθαρα σου εχει το σπλιτ και οχι το boost

 

αντε καλοριζικη και καλοφορετη  ;D

 

οτι θες εδω ειμαστε

 

 

Υ.Γ. δεν ειναι ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση σε πιο αθλια κατασταση απο αυτην που ειχα παιξει εγω - η δικια σου ειναι βιτρινας μπροστα στην αλλη - ασε......... ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τρέμολο το λες σκουριασμένο???

Μάλλον δεν έχεις  πραγματικά σκουριασμένο τρέμολο ;D

Πέρνα το όπως σου είπα με το WD40 και το γυαλόχαρτο, πέρνα και τις βίδες όλες με τον ίδιο τρόπο και θα είσαι μια χαρά.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου