Προς το περιεχόμενο

Hohner Revelations... ανάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενθαρρυντικές κουβέντες αυτές αδέρφια!!  ;D

 

Τις βίδες από όπου μπρορούσα έλεγα να τις αλλάξω όλες... στο σπίτι θα έχω μπόλικες...

Χρειάζεται να είναι απο κάποιο υλικό συγκεκριμένο, λόγω μαγνητών πχ? Δεν φαντάζομαι να 'ναι τίποτα εξεζητημένο...βίδες είναι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενθαρρυντικές κουβέντες αυτές αδέρφια!!  ;D

 

Τις βίδες από όπου μπρορούσα έλεγα να τις αλλάξω όλες... στο σπίτι θα έχω μπόλικες...

Χρειάζεται να είναι απο κάποιο υλικό συγκεκριμένο, λόγω μαγνητών πχ? Δεν φαντάζομαι να 'ναι τίποτα εξεζητημένο...βίδες είναι ε?

Αρκει οι βιδες που θα επιλεξεις να εχουν ιδια διαμετρο με τις παλιες (δεν θελεις να μπουν στην οπη μεγαλυτερες ή μικροτερες)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι..και διάμετρο και μήκος...

για το υλικό μου δημιουργήθηκε η απορία... μήπως και επηρεάζει τους μαγνήτες συγκεκριμένα...

 

Anyway...σήμερα θα πιάσω το κατσαβίδι και θα αρχίσω να λύνω σιγά σιγά.. οπότε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια και σίγουρα θα επανέλθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι..και διάμετρο και μήκος...

για το υλικό μου δημιουργήθηκε η απορία... μήπως και επηρεάζει τους μαγνήτες συγκεκριμένα...

 

Anyway...σήμερα θα πιάσω το κατσαβίδι και θα αρχίσω να λύνω σιγά σιγά.. οπότε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια και σίγουρα θα επανέλθω!

Κανε μου μια χαρη σε παρακαλω δημοσια  :D

 

Βγαλε κανα 2 φωτο κατω απο το pickguard και πιο πολυ τους μαγνητες και την συνδεσμολογια - θα σου ειμαι υποχρεος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@messalion (Χρήστος;) : Να και οι φωτογραφίες...!!

 

Πόλλες ερωτήσεις δεν ξέρω απο που να αρχίσω.

 

Αρχικά...βρήκα αντισκωριακό λυπαντικό αλλα όχι το WD-40 δεν νομίζω να έχουν σημαντικές διαφορές...ετσι??

 

Να αλλάξω και τα καλώδια? Δεν χάνω κάτι ε? ή μπαίνω σε κόπο? Το jack? Να το αλλάξω μιας και πήρα φόρα... ε?

 

Θα κάνω ενα πρόχειρο διάγραμμα των συνδέσεων αλλα γενικά δεν θα με χάλαγε να έχω και άλλα διαγράμματα για Η-S με 2 tone... και pull... νταξ αυτο δεν με πολύ πειράζει αλλα απο ότι κατάλαβα ο humbucker είναι 2 single coil παραλληλα...

Καμία πρόταση επ'αυτού?

 

Ε...δεν ξέρω τι άλλο...τι μπορεί να χρειαστεί ενας πρωτάρης?  ;D

 

Οταν συγκροτήσω τις σκέψεις μου θα επιστρέψω και με άλλες ερωτήσεις....

C360_2012-05-22-19-10-25.thumb.jpg.fcc6f5dcc072a8e50cc3ccb2dbd75e7c.jpg

C360_2012-05-22-19-18-08.thumb.jpg.8d207dbd31f7a31a92b24f819b5d7220.jpg

C360_2012-05-22-19-18-26.thumb.jpg.3aab0bc0c3c76daccc83292020b69b29.jpg

C360_2012-05-22-19-19-39.thumb.jpg.718e26782c8fa9581dc77609f3c5de8d.jpg

C360_2012-05-22-19-20-33.thumb.jpg.f0fc72a8c8e9046b8495e22af302592a.jpg

C360_2012-05-22-19-20-49.thumb.jpg.683cd245d2d28f2e818d79673d8f9a67.jpg

C360_2012-05-22-19-29-14.thumb.jpg.56878f78d40c4ab54373f7f16a223125.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτήσεων συνέχεια... υπάρχει περίπτωση να θέλουν αλλαγή τα ελλατήρια απο το τρέμολο και πώς θα το καταλάβω αυτο?  στο set up ίσως?

 

Είδα τα ποτενσιόμετρα είναι TP160 M5/G20B-A8.. δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό αλλα οκ μπορώ να παω με δείγμα και να ζητήσω τα ίδια... μήπως όμως να δοκιμάσω κάτι αλλό... και αυτο απο τι περιορίζεται.. μονο απο το ηχιτικό αποτέλεσμα που προσδοκώ ή και απο μαγνήτες πχ...

 

Τα καλωδια απο τους μαγνήτες αλλάζουν?

 

Μήπως πήρα φόρα και ρωτάω παπ@ριές??  ??? ???  ;D ;D ;D ;D

 

edit: Μπορώ να βρώ κατι σαν...αυτοκόλλητο .. για το pickguard... ή πρεπει να πάω σε custom ? (σκέφτομαι να το κάνω vintage white/cream)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σε ευχαριστησω για τις φωτο - αυτο που ηθελα να δω το ειδα  ;)

 

off topic περι φωτο

Το ξερεις οτι επρεπε να γινεις σκηνοθετης ? πιστευω εχεις τα φοντα για να σκηνοθετησεις την ταινια "σταθεροτης μηδεν"  ;D ;D (πλακα κανω φυσικα)

 

on topic

περι του αντισκωριακου θα σου απαντησουν αλλοι γιατι εμενα οι γνωσεις μου δεν επαρκουν

Να αλλάξω και τα καλώδια? Δεν χάνω κάτι ε? ή μπαίνω σε κόπο? Το jack? Να το αλλάξω μιας και πήρα φόρα... ε?

δεν χρειαζεται να πειραξεις τα καλωδια εκτως και αν εχεις δει πουθενα φθορες τους - το τζακ θα σου προτεινα να βαλεις ενα βυσμα μεσα και να δεις αν καθονται καλα τα ποδαρακια επανω του γιατι απο την χρηση και την υγρασια μπορει να εχει λυγισει και να μην κανει καλη επαφη - αν δεν κανουν λυγισε τα μεχρι να εφαπτουν καλα με το βυσμα

επισης στην υποδοχη του τζακ αν υπαρχει σκουρια καντο μονο με λιγο γυαλοχαρτο

Θα κάνω ενα πρόχειρο διάγραμμα των συνδέσεων αλλα γενικά δεν θα με χάλαγε να έχω και άλλα διαγράμματα για Η-S με 2 tone... και pull... νταξ αυτο δεν με πολύ πειράζει αλλα απο ότι κατάλαβα ο humbucker είναι 2 single coil παραλληλα...

Καμία πρόταση επ'αυτού?

προσωπικη μου αποψη καλυτερα να μην την πειραξεις απο θεμα συνδεσεων - την κιθαρα δεν την εχεις ακουσει για να δεις αν σου κανει (στο αυτι) και αν χρειαζεται καποιοα αλλαγη (πιστευω θα γουσταρεις τρελα τον ηχο της)

 

Και ερωτήσεων συνέχεια... υπάρχει περίπτωση να θέλουν αλλαγή τα ελλατήρια απο το τρέμολο και πώς θα το καταλάβω αυτο?  στο set up ίσως?

προσωπικα μονο αυτον τον τροπο γνωριζω - αν δλδ τριζει ή κατι τετοιο θα το δεις αν το συνδεσεις παλι και το δοκιμασεις - αν παλι τα ελατηρια εχουν σκουρια καλο ειναι να τα αλλαξεις (φτηνα ειναι)

Είδα τα ποτενσιόμετρα είναι TP160 M5/G20B-A8.. δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό αλλα οκ μπορώ να παω με δείγμα και να ζητήσω τα ίδια... μήπως όμως να δοκιμάσω κάτι αλλό... και αυτο απο τι περιορίζεται.. μονο απο το ηχιτικό αποτέλεσμα που προσδοκώ ή και απο μαγνήτες πχ...

να δοκιμασεις αλλα ποντεσιομετρα ? γιατι ? εχουν προβλημα αυτα που εχει τωρα ?

 

Τα καλωδια απο τους μαγνήτες αλλάζουν?

ναι αλλα οχι απο καποιον αρχαριο - ειναι λεπτη διαδικασια και συνηθως δεν την κανουν ολοι οι μαστορες

αν παλι συμβαινει κατι οπως ειναι λιγο τσακισμενο ή γδαρμενο πουθενα ή οτιδηποτε αλλο μπορεις παντα να το κοψεις εκει και να βαλεις μια προεκταση

Μήπως πήρα φόρα και ρωτάω παπ@ριές??  ??? ???  ;D ;D ;D ;D

ασε θα σου απαντησουν οι αλλοι  ;D

edit: Μπορώ να βρώ κατι σαν...αυτοκόλλητο .. για το pickguard... ή πρεπει να πάω σε custom ? (σκέφτομαι να το κάνω vintage white/cream)

αυτοκολλητο χρωματος vintage white/creme ? ποιος ο λογος ? δεν ξερω αν υπαρχει (λογικα ολο και κατι θα υπαρχει) αλλα γιατι δεν κανεις ενα custom ? (ειναι και περιεργο το σχημα του pickguard της rts γαμωτο)

 

Υ.Γ. δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να κανει ενα custom pickguard αλλα αν ημουν στη θεση σου δεν θα το εκανα (εννωοντας οτι αφου εχεις παρει φορα να την φερεις στα ισα της τουλαχιστον κρατα οτι ειναι γνησιο πανω της αν μπορεις)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερεις οτι επρεπε να γινεις σκηνοθετης ? πιστευω εχεις τα φοντα για να σκηνοθετησεις την ταινια "σταθεροτης μηδεν"    (πλακα κανω φυσικα)

 

Εγώ φίλος απο πλάκες δεν σηκώνω... είμαι νταής!  8)

(δεν φταίω ρε το κινήτό έχει απαράδεκτο focus :-[ )

 

Στα λιγότερο σημαντικά τώρα...  ;)

 

Θα το δοκιμάσω αυτό με τζάκ αν και εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται κάτι κα δεν έχει και σκουριά...

 

Για συνδεσμολογίες έχεις δίκιο πάω να μπλέξω χωρίς να ξέρω κάν τι θέλω... οπότε θα τα αφήσω ώς έχουν για την ώρα...

 

Όμως ποτενσιόμετρα θα παρώ καινούρια γιατί αυτά είναι τίγκα στη σκουριά και το ένα γέρνει και λίγο  ;) . Και όπως είπα πολύ το χρατς χρουτς και το φύσιμα όταν την έβαλα σε ενισχυτή... οπότε φαντάζομαι με καινούριο ηλεκτρικά θα ξανανιώσει...

 

Τα καλωδια γενικά είναι σαν καινούρια οπότε δεν τα πειράζω μαγνήτες επίσης...

Τα ελατήρια και αυτά σαν καινούρια οπότε λογικά είμαι κομπλέ..

 

Και μένει το εμφανισιακό τής υπόθεσης...

 

Επειδή γενικά τα strat σχήματα δεν μ'αρέσουν... στο μάτι μου κάθετε καλύτερα κατι σαν αυτό: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_rw_bsb.htm

και προς α εκεί σκεφτόμουνα να την πάω μιας και το ξέρω οτι είναι σπάνια κιθάρα αλλα δεν πιστεύω οτι έχει μεγάλη συλλεκτική αξία ωστε να χάσει απο μή original parts...

 

Πάντως σε υπερευχαριστώ για το χρόνο σου! Χρωστάω καφέ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι συλλεκτικη - μονο οτι ειναι σπανια - φυσικα και δεν θα χασει "αξια" το τσεκουρι αν του βαλεις οτι θες επανω

 

Εχε υποψη σου ομως οτι το pickguard ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο των στρατ και αυτο ισως στοιχησει  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου