Προς το περιεχόμενο

Hohner Revelations... ανάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο καλά λόγια άλλο τίποτα για τι σκουριά όμως κανείς ε?

 

Αστειεύομαι φυσικά!

 

Σας ευχαριστώ όλους! Και όποιος θέλει μπορεί και να την δοκιμάσει... (αν φέρει μαζί του μπύρες  ;D ;D ;D ;D )

 

Αδερφέ και πάλι καλόπαιχτη όπως σου είπα και πριν την είχα την τύχη να την γνωρίσω την κουκλίτσα.

 

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι πίνεις ένα μπυρόνι στην υγειά μας(αν και δεν σε βοήθησα ::) αλλά είναι στο χέρι μου στο μέλλον μετά χαράς  :) ) και της αλλάζεις τα φώτα ;D

Γεια χαρά  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αδερφέ και πάλι καλόπαιχτη όπως σου είπα και πριν την είχα την τύχη να την γνωρίσω την κουκλίτσα.

 

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι πίνεις ένα μπυρόνι στην υγειά μας(αν και δεν σε βοήθησα ::) αλλά είναι στο χέρι μου στο μέλλον μετά χαράς  :) ) και της αλλάζεις τα φώτα ;D

Γεια χαρά  8)

αααααα δεν μπορω να πω.......πρωτοτυπη συμβουλη για την αποφυγη της σκουριας  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααααα δεν μπορω να πω.......πρωτοτυπη συμβουλη για την αποφυγη της σκουριας  ;D ;D ;D

 

Σκουριές,άλατα ακόμα και το πουρί της τουαλέτας ;D  ;D  ;D

 

Και όλα αυτά με τρόπο απολαυστικό  ;D  ;D  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Γεια σας και πάλι. όπως είπα και πριν 2 μήνες η κιθάρα ξανασκούριασε... λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα την ξαναέλυσα και είδα ότι και τα ποτενσιομετρα και ο επιλογέας έχουν σκουριάζει και αυτά κάργα. Και μια και η κιθάρα δεν λάλαγε πριν υποθέτω πως είναι αυτό το πρόβλημα...

 

Ερωτήξεις:

 

α) Ο επιλογέας είναι ελαχιστά σκουριασμένος μήπως δεν χρειάζεται αλλαγή. να γλυτώσω κανα 10ευρώ. (10 ευρώ στα 360 του ταμείου είναι σημαντικο ποσό*)

 

β) Τα tone ποτενσιόμετρα είναι τίγκα σκουριασμένα. Πώς θα δοκιμάσω ότι όντως δουλεύουν όταν τα αλλάξω πρίν ξαναδέσω την κιθάρα? Δεν είμαι και κανα τρελό μαστόρι και θα θελά να επιβεβαιώσω οτι πατώ το play και η κιθάρα πλέει πρίν την δέσω ξανά

 

γ) επειδή είχε πολλά πρίμα η κιθάρα μιας και θα πάρω άλλα tone ποτενσιόμετρα μήπως να κοιτάξω κάτι πιο συγκεκριμένο για να μοθ κόψει πρίμα?

 

*Αν θεωρήθεί πολιτικό σχόλιο παρακαλώ να διαγραφεί  :P :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ο επιλογέας είναι ελαχιστά σκουριασμένος μήπως δεν χρειάζεται αλλαγή. να γλυτώσω κανα 10ευρώ. (10 ευρώ στα 360 του ταμείου είναι σημαντικο ποσό*)

 

Η σκουρια μπορει να παιζει μεγαλο ρολο στο αν κατι δουλευει σωστα και οχι.10 ευρω στα 360 του ταμειου δεν ειναι σημαντικο ποσο  ;)

 

β) Τα tone ποτενσιόμετρα είναι τίγκα σκουριασμένα. Πώς θα δοκιμάσω ότι όντως δουλεύουν όταν τα αλλάξω πρίν ξαναδέσω την κιθάρα? Δεν είμαι και κανα τρελό μαστόρι και θα θελά να επιβεβαιώσω οτι πατώ το play και η κιθάρα πλέει πρίν την δέσω ξανά

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις καινουργια και αν δουλευουν τοτε φταινε τα παλια ποντεσιομετρα.Δεν μπορω να σκεφτω καποια αλλη λυση.Επισης αμα την εχεις λυμενη την κιθαρα και χτυπησεις τους μαγνητες με ενα κατσαβιδακι (με την μεταλλικη μερια) οσο ειναι στον ενισχυτη θα παρεις ηχο.Αρα μπορεις και απο εκει να τσεκαρεις στριφογυρνωντας τα ποντεσιομετρα αν ακουγεται καλα ή οχι.

 

γ) επειδή είχε πολλά πρίμα η κιθάρα μιας και θα πάρω άλλα tone ποτενσιόμετρα μήπως να κοιτάξω κάτι πιο συγκεκριμένο για να μοθ κόψει πρίμα?

 

Για λιγοτερο πριμαριστο ηχο μπορεις να πας σε 250Κ pots αν φοραει τα 500K

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάτω προς τα πάνω:

 

Νομίζω 250k είχα. Μήπως να δώ τι αντίσταση έχει να βάλώ μεγαλύτερη (μικρότερη)?

 

Δεν είναι ότι πρίν δεν λάλαγε καθόλυ (my bad). Την έβανά στη (μ)πρίζα και άκουγα βώμβο/θόρυβο και όταν πήγαινα να rock-άρω ( :P ) άκουγα και παράσιτα και παρμορφωσή, σχεδόν καθόλου νότες. Ήταν και σκουριασμένες οι χορδές βέβαια, γιαυτό σκέφτομαι μήπως ύπάρχει κάτι πιο σίγουρο..  :-\

 

360 - 80(εφορια) - 30(τηλέφωνο) - 50 (και βάλε βενζίνες) = 200. Τώρα μήπως είναι σημαντικότερη η αναλογία? :P

 

Αστειέυομαι φυσικά δεν είμαι τόσο τσίπης :P απλα ήτο καινούριο και shcaller και το λυπάμε το καημένο να φάει "πούλο"

 

Thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,επειδη σε προηγουμενα θρεντ αλλα και στο δικο σου εχω εκφρασει την "καψα" μου με το συγκεκριμενο οργανο,εχω να σου πω το εξης.

 

Αλλαξε switch

Αλλαξε ποντεσιομετρα για να εισαι σιγουρος και απο αυτο (συλλεκτικη αξια δεν εχει το οργανο ουτως ωστε να χρειαζεται να κρατησεις οσο το δυνατον περισσοτερα εργοστασιακα πραματακια εχει επανω)

Αλλαξε jack (αν εχει και αυτο σκουρια)

Βαλε καινουργιες χορδες και παιξε.

 

Αν μετα απο αυτες τις αλλαγες παλι εχεις το ιδιο προβλημα τοτε λυπαμαι αλλα εχουν προβλημα οι μαγνητες (πιθανον απο σκουρια ή θελουν ξανα ποταρισμα)

 

Λιγο θορυβο θα τον εχεις ΟΥΤΩΣ ή αλλως μιας και ειναι single coil (ακομα και humbuckers σε μεγεθος μονου εχουν θορυβο)

;)

Η αντισταση ειναι λιγο πολυ "αθανατη" και ειναι δυσκολο να σου βγαζει βομβο απο εκει οπως και η ΠΟΛΥ πριμαριλα που διαπιστωνεις.

Πιο πιθανο ειναι να εχεις κανει καμια παπατζα με τις κολλησεις παρα να φταιει η αντισταση

Αυτα.

 

Υ.Γ.Υπαρχει και το ebay για να σε γλυτωσει απο "περιεργα" παραπανω εξοδα

Υ.Γ.2. Στειλε μου π.μ. για περισσοτερη βοηθεια στο θεμα του ebay :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,επειδη σε προηγουμενα θρεντ αλλα και στο δικο σου εχω εκφρασει την "καψα" μου με το συγκεκριμενο οργανο,εχω να σου πω το εξης.

 

Αλλαξε switch

Αλλαξε ποντεσιομετρα για να εισαι σιγουρος και απο αυτο (συλλεκτικη αξια δεν εχει το οργανο ουτως ωστε να χρειαζεται να κρατησεις οσο το δυνατον περισσοτερα εργοστασιακα πραματακια εχει επανω)

Αλλαξε jack (αν εχει και αυτο σκουρια)

Βαλε καινουργιες χορδες και παιξε.

 

Αν μετα απο αυτες τις αλλαγες παλι εχεις το ιδιο προβλημα τοτε λυπαμαι αλλα εχουν προβλημα οι μαγνητες (πιθανον απο σκουρια ή θελουν ξανα ποταρισμα)

 

Λιγο θορυβο θα τον εχεις ΟΥΤΩΣ ή αλλως μιας και ειναι single coil (ακομα και humbuckers σε μεγεθος μονου εχουν θορυβο)

;)

Η αντισταση ειναι λιγο πολυ "αθανατη" και ειναι δυσκολο να σου βγαζει βομβο απο εκει οπως και η ΠΟΛΥ πριμαριλα που διαπιστωνεις.

Πιο πιθανο ειναι να εχεις κανει καμια παπατζα με τις κολλησεις παρα να φταιει η αντισταση

Αυτα.

 

Υ.Γ.Υπαρχει και το ebay για να σε γλυτωσει απο "περιεργα" παραπανω εξοδα

Υ.Γ.2. Στειλε μου π.μ. για περισσοτερη βοηθεια στο θεμα του ebay :)

 

Την πρώτη φορά που τα είχα αλλάξει αυτά δούλεψε μπόμπα ... μετα έκανα την μ@λακία και την άφησα στην θήκη οπότε here we go again...

 

Thanx για τη βοήθεια..ebay δεν παίζει για την ώρα, άυριο μια βόλτα κέντρο (Αθήνας) πόσο εξωφρενικές τιμές να βρώ ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου