Προς το περιεχόμενο

Hohner Revelations... ανάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK! Ευχαριστώ!!  ;D

 

Και 2 ακόμα ερωτήσεις μιας και σε βρήκα μπόσικο  ;)

 

Τις 2 μπροστά βίδες να τις έχω ψηλά και να αρχίζω να κατεβάζω αν χρειαστεί, το αντίθετο ή στη μέση?

Γενικά μήπως θα ήταν καλό να φέρω όλο το σύστημα σε μία μέση κατάσταση? (και τα saddles πχ.)

 

Ελατήρια πρέπει να έιναι όλα ίδια η απλά παίρνω ένα τρίτο? αν και νταξ μπορώ να πάρω και να έχω τα άλλα για ανταλλακτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

OK! Ευχαριστώ!!  ;D

 

Και 2 ακόμα ερωτήσεις μιας και σε βρήκα μπόσικο  ;)

 

Τις 2 μπροστά βίδες να τις έχω ψηλά και να αρχίζω να κατεβάζω αν χρειαστεί, το αντίθετο ή στη μέση?

Γενικά μήπως θα ήταν καλό να φέρω όλο το σύστημα σε μία μέση κατάσταση? (και τα saddles πχ.)

 

Ελατήρια πρέπει να έιναι όλα ίδια η απλά παίρνω ένα τρίτο? αν και νταξ μπορώ να πάρω και να έχω τα άλλα για ανταλλακτικά!

Για να καταλαβεις τι παιζει με το τρεμολο........

 

Αν μια κιθαρα εχει τρεμολο/floyd και απο την μανα της ειναι για 9αρες χορδες τοτε αμα τις βαλεις 10αρες το τρεμολο θα σηκωθει - αν παλι κανεις το αντιθετο (βαλεις 8αρες) το τρεμολο θα πεσει

 

Τα ελατηρια υπαρχουν σε 2 εκδοχες - σκληρα - μεσαια

 

Το σεταρισμα σου μπορει να φτιαχτει και μονο με 2 ελατηρια αλλα να ειναι σκληρα ή με 3 μεσαια - εσυ θα το δεις αυτο - μεχρι δλδ η γεφυρα να ερθει στα συγκαλα της  ;D - για το τελικο σεταρισμα κανε το εξης κολπο - κουρδισε ΟΛΕΣ τις χορδες στο κουρδισμα που θες (π.χ. στανταρ Ε) εκτως απο την Ρε και τη ΣοΛ - αυτες κουρδισε τες μισο τονο κατω(εφοσον εχεις φερει στο σωστο υψος τη φεγυρα) - μετα αρχισε να βιδωνεις τις βιδες του τρεμολο προς τα μεσα μεχρι με το κουρδιστηρι σου αυτες οι 2 χορδες να ερθουν στο κανονικο τους κουρδισμα - εκει εισαι ετοιμος - κανε και ενα fine tuning και εφυγες

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα floyd rose 8-9 χρόνια 3 φορές που άλλαξα χορδές μόνος μου, αποφάσισα ότι θέλω σταθερή γέφυρα στις κιθάρες και πήρα gibson :P ... μου τη δίνουν τα tremol-α  >:(

 

;D ;D

 

Στην gibson δεν πειραματίζομαι ακόμα αλλα σε αυτήν είπα να κάνω το αγροτικό μου στο σετάρισμα  ;)

 

Λογικά 9αρες είχε

ήξερα οτι θα έχω ντράβαλα αλλα περίμενα να είναι πιο εύκολο από ότι στο floyd... έσφαλα!

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές... μήπως να βάλω 3 σκληρά έτσι για σιγουριά? μιας και δεν ξέρω καν να χρησιμοποιώ τρέμολο ??  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ σιδερογωνία θα του βάλω να μην πάει πουθενά... αλλα ας παιδευτώ λιγάκι..μια δυο..θα το μάθω που θα πάει!!  ;) ;)

 

Πάντως χθές αργά που κατάφερα να την ακούσω λίγο... είναι τελείως αθόρυβη (η gibson βγάζει ένα ανεπαίσθητο φύσιμα ανάλογα την πρίζα)

με πολύ ωραίο ήχο στη neck θέση, συμπαθητικό στη middle και κάτω του μετρίου στη bridge...

 

πολλά πρίμα γενικά, τεράστιο εύρος όμως το tone οπότε το φέρνεις στα μέτρα του αλλά υπάρχει μια αισθητή πτώση της έντασης όταν κόβω τελείως το tone που δεν το έχω παρατηρήσει ξανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα σου έχει ένα απ'τα καλύτερα τρέμολο της αγοράς, δεν είναι κρίμα να το μπλοκάρεις?

Κάνε σωστά το σετάπ και θα δεις ότι αξίζει.

Και η γνώμη μου για τα ελατήρια είναι 3 μεσαία και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις και τα μαλακά μαύρα (έχει η all parts) βάζεις 4 και έχεις το καλύτερο σετάπ!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπώς είπα δεν θα το μπλοκάρω (αστειευόμουν παραπάνω) θέλω να μάθω πάνω σε αυτήν την κιθάρα και δεν θα μου πέσει και ο κώλος να έχω τρέμολο.. εξάλλου έχω κιθάρα με σταθερή γέφυρα...

 

Θα το σκεφτώ και για τα 4...φτηνά είναι έτσι κι αλλιώς...

 

Για τις 2 βιδούλες μπροστά καμια πρόταση?  :-[ 

:)

 

Ψιλά,χαμηλά....?  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις 2 βιδούλες μπροστά καμια πρόταση?  :-[ 

:)

 

Ψιλά,χαμηλά....?  8)

Εξαρτάται απ'το πως το θέλεις το action.

Αν το θέλεις χαμηλά, ρυθμίζεις τρέμολο (από πίσω) και συγχρόνως παίζεις με το ύψος (μπροστινές βίδες) φέρνοντάς το χαμηλά σε σημείο που να μην ταστάρει.

Αν το θέλεις πιο ψηλά το ανεβάζεις αλλά προσέχεις και το γενικό ύψος της γέφυρας.

Γενικότερα αυτά ρυθμίζονται όλα μαζί με τη μία, οπότε στη πορεία θα τα βρεις όλα don't worry.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αυτά ρυθμίζονται όλα μαζί με τη μία, οπότε στη πορεία θα τα βρεις όλα don't worry.

Πωω.. μπελάδες  ;D ;D

 

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες όλους... κερνάω μπύρες όποτε θέτε  8)

 

Αν μπορέσω σήμερα να ασχοληθώ λιγάκι θα ανεβάσω και φωτογραφίες αλλιώς όταν ετοιμαστεί τελείως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναστάσης ολοκληρώθηκε!!  8)

(Ζήτω! Όλε! Άξιος) <-- Κραυγές του πλήθους!!  ;D ;D

 

Οι βοήθεια σας ήταν πολύτιμή!

Τελικά 3 ελατήρια το έβαλα και ήταν πιο έυκολο απο ότι περίμενα να το φέρω στα ίσα αν και όπως συνηθίζω όταν αλλάζω χορδές έσπασα μια μι καντίνι... ::)

 

Το action βγήκε αρκετά χαμηλό... δεν ταστάρει πουθενά.. καλα ταστάρι στο 19 τάστο αλλα συνήθως παίζω ώς το 14 οπότε δεν με νοιάζει ;)

 

Και κατα ένα περίεργο λόγο και το intonation είναι αρκετά καλό... (χάνει +-15 cent se 2-3 χορδες) που νομίζω δεν είναι πολύ πρόβλημα...

 

Γενικά δεν πείραξα το truss rod ούτε τα saddles(πολύ) που μιας και ήταν σε αποθήκη και με βάση την αρχική της κατάσταση με βάζει σε σκέψεις οτί κατι έχω κάνει λάθος... θα την δώσω και σε πιο έμπειρα χέρι (και αυτιά) να πάρω και παραπάνω απόψεις...

 

Επόμενο βήμα ένα guitar kit τώρα που πήρα το βαπτισμα του πυρός  :D

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

 

Να και φώτο!

PHOTO_1338649257663.thumb.jpg.aafab03a56f85ff83aa2d08e23b507a2.jpg

PHOTO_1338649279235.thumb.jpg.f97ced825694dc05b10d4387173a409b.jpg

PHOTO_1338649308579.thumb.jpg.be61f779472bf568e3418e635c3dfa8e.jpg

PHOTO_1338649372600.thumb.jpg.bac39c6885aef6d96894f8c8d55beb70.jpg

PHOTO_1338649402769.thumb.jpg.5a78ec07e6588f9b0d24e62a701eaeb6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου