Προς το περιεχόμενο

Hohner Revelations... ανάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι συλλεκτικη - μονο οτι ειναι σπανια - φυσικα και δεν θα χασει "αξια" το τσεκουρι αν του βαλεις οτι θες επανω

 

Thats what i thought και εγώ... μόνο που όσο το ψάχνω δεν βλέπω κάτι και σίγουρα για κάτι custom θα μου πάει κανα 50αρι στο νερό... δεν είναι καιροί για τέτοια έξοδα...

 

Και μιας και κοίταγα για ποτενσιόμετρα τώρα... απο αυτό: TP160 M5/G20B-A8 δεν βγάζω και πολλά συμπεράσματα για το ανταλλακτικό... ποσα ohm κτλπ...

 

Τεσπά κουράζω και δεν θέλω... Σάββατο πάω για ψώνια και ο θεός βοηθός... αλλιώς τιγκάρω τα υπάρχοντα στο αντισκωριακό και ελπίζω σε ανάσταση...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τσεκαρε λιγο καλυτερα αν μπορεις αυτο που γραφει στο ποντεσιομετρο - εισαι σιγουρος οτι γραφει αυτο ? TP160 M5/G20B-A8 ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το έγραφα ενα ενα γράμμα όπως το διάβαζα εχθές...ήταν αργα μετά απο κουραστική μερά οπότε...πιθανόν κάτι να μου ξέφυγε... θα το ξανατσεκάρω σήμερα το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι.. και θα ενημερώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι νέος στο φόρουμ (πρώτο μου μήνυμα είναι αυτό).

Καταρχάς φίλε gadget εύχομαι να φτιάξεις την κιθάρα σε κατάσταση καλύτερη απο καινούρια και να γίνει ένα όργανο που θα σου δίνει χαρά κάθε φορά που παίζεις.

Ήθελα να ρωτήσω, τι παίζει ακριβώς με αυτή την κιθάρα??? Έψαχνα χρόνια να βρώ κάτι για τις Hohner αλλά τπτ... Έχω και εγώ μια σε κόκκινο, με τους ATX μαγνήτες και split στο tone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καλώς ήρθες στην παρέα μας ...και ευχαριστώ για τις ευχές  ;)

 

Χωρίς να είμαι ξέρω πολλά γιατι μια βδομάδα πριν πήρα την κιθάρα και δεν είχα ασχοληθεί με την πάρτη της μέχρι τότε... απο όσο μπορώ να πώ με βάση την (mini) έρευνα που έκανα είναι οτι δεν τρέχει κάτι το ιδιαίτερο.

 

Η Hohner έβγαζε και κιθάρες και το παράτησε (σχεδόν) το άθλημα εδω και κάμποσα χρόνια. Για τις συγκεκριμένες το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι οτι είναι σχετικά σπάνιο όργανο απο τα "φτηνά" μεν αλλα αξιόλογο δε...

 

ανάλογα το μοντέλο κάποια έχουν και ενδιαφέρον wiring με σπλιτ, μπουστ και αντι για humbucker 2 μονους σε σειρά και διάφορα τέτοια... το δικό μου έχει σε σειρά τους μαγνήτες αλλά δεν νομίζω να έχει καποιο split... το καλύτερο κομμάτι λένε είναι το tremolo που είναι τις wilkinson...

 

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2845260-1993-Hohner-Revelation-RTS-made-in-the-Czech-Rep

 

http://www.harmonycentral.com/products/85600

 

Ψάχνεις για κάτι πιο συγκεκριμένο?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω πάντως οι μαγνήτες σας, να είναι καλύτεροι από τις δικής μου...που είναι οτι χειρότερο έχω ακούσει...κι ας είναι και πιό καινούργια :-[

g4.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες αυτες (rts) δεν εχουν κυκλοφορησει πολυ - ηταν σαν τις squier αλλα απ'οτι αποδειχθηκε πολυ καλυτερης ποιοτητας

 

Ειναι μεν σπανιες αλλα οχι συλλεκτικες ή κατι τετοιο - μια τετοια κιθαρα κοστιζει γυρω στα 150 ευρω πανω κατω

 

Κατι παιχτηκε με το εργοστασιο νομιζω και εκλεισε ή μεταφερθηκε αλλου - δεν ειμαι και σιγουρος

 

Παντως η αληθεια ειναι οτι ειναι απο τις καλυτερες τετοιας τιμης που εχω παιξει

 

Εχουν βγει 2 παραλαγες με split/boost

 

αντιστοιχα υπαρχουν και οι RTX για τις οποιες δεν ξερω κατι παραπανω παρα μονο οτι ειναι μοντελο που κυκλοφορησε πιο μετα (ή παραλληλα) με αλλους μαγνητες

 

Αυτα..... οποιος ξερει κατι παραπανω ας με διορθωσει ή ας προσθεσει

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω πάντως οι μαγνήτες σας, να είναι καλύτεροι από τις δικής μου...που είναι οτι χειρότερο έχω ακούσει...κι ας είναι και πιό καινούργια :-[

g4.jpg

 

Τι μου θύμησες ...

 

Είχα ακριβώς την ιδια (ίδιο χρώμα) και ενώ ήταν μια χαρά για τη δουλειά που την ήθελα (στρατό/πρόβες) οι μαγνήτες δεν την πάλευαν με την καμμία...ευτυχώς ένα σετάκι Duncans ήρθε και κούμπωσε σαν ποίημα, στέλνοντας το μπαγλαμά δύο κατηγορίες πάνω...Sorry για το off, συνεχίσετε παιδιά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου