Προς το περιεχόμενο

Αγορα συστήματος P.A.


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακούσει behringer eurolive και Peavy (όχι τα συγκεκριμένα) και δεν ενθουσιάστηκα.

Γενικά μην περιμένεις κάτι το πολύ ποιοτικό στην κατηγορία αυτή. Αξιοπρεπή ηχεία ψάχνεις που να κάνουν τη δουλειά τους.

Προτιμώ τα Peavey.

Πρώτα απο όλα το σημαντικό είναι ότι είναι 4Ohm και έτσι θα εκμεταλευτείς σωστα την απόδοση του τελικού ενισχυτή και δεν θα χρειαστεί να τον πουσάρεις πολύ και θα γλυτώσεις τον έξτρα θόρυβο στο σήμα σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τη βοήθειά σας παρακαλώ καλέ κύριοι...

 

Ξεθάβω γιατί δεν θέλω να ανοίξω καινούριο thread με το ίδιο θέμα.

 

Μετά από πολλούς μήνες κατάχρησης, το active monitor της Behringer που είχαμε για φωνητικά στις πρόβες, παρέδωσε πνεύμα (μάλλον κάηκε το τουίτερ).

 

Ώρα λοιπόν να ξαναπάρει μπρος η αυτοενισχυόμενη κονσόλα (300W στα 4Ohm) που χε μείνει ανενεργή.

Ηχεία όμως δεν υπάρχουν όπως βέβαια δεν υπάρχουν και φράγκα (για αυτό και μεταχειρισμένα και καινούρια εξετάζονται).

 

Από μια ματιά που έριξα, τα μόνα ευαίσθητα (από 96db και πάνω) επώνυμα ηχεία στα 4ohm σε τιμή που αντέχεται οικονομικά, είναι τα Peavey της σειράς Messenger.

 

Ο ΠThomann έχει (τοπικά δεν τα βρήκα πουθενά) και την προηγούμενη και την τωρινή σειρά σε 4 (που θέλουμε) και 8 Ohm σε 12άρια και 15άρια. Από τη μία τα 12άρια είναι καλύτερα για φωνή αλλά έχω την εντύπωση (αφού διαχειρίζονται και μικρότερες εντάσεις και συχνοτικό εύρος) ότι στις σπάνιες πιθανές περιπτώσεις που θα χρειαστούν σαν main stage, τα 15άρια είναι καλύτερα.

 

Έχει κανείς ιδέα (προσωπική άποψη) για αυτά τα ηχεία;

Έχει κανείς κάποια άλλη αντίστοιχη πρόταση;

Έχει κανείς κανα φράγκο;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου