Προς το περιεχόμενο

Τζόγος στο τρέμολο. Καμμιά ιδέα ?


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Squier Strat και έχει τζόγο στο λεβιέ απο το τρέμολο. Δοκίμασα να βάλω ένα ελατηριάκι, σαν και αυτά που έχει η American Strat αλλα δεν έλυσε το πρόβλημα.

 

Καμμιά άλλη ιδέα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω διαβάσει κάπου, ότι μπορείς να βάλεις λίγο ταινία TEFLON (PTFE) γύρω -γύρω στο σπείρωμα πριν το βιδώσεις. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να το δοκιμάσω αλλά μου φαίνεται λογικό να δουλεύει... :wink: :wink:

Την έχουν τα καταστήματα με υδραυλικά, χρώματα, εργαλεία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει κάπου' date=' ότι μπορείς να βάλεις λίγο ταινία TEFLON (PTFE) γύρω -γύρω στο σπείρωμα πριν το βιδώσεις. [/quote']

 

+1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει κάπου' date=' ότι μπορείς να βάλεις λίγο ταινία TEFLON (PTFE) γύρω -γύρω στο σπείρωμα πριν το βιδώσεις. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να το δοκιμάσω αλλά μου φαίνεται λογικό να δουλεύει... :wink: :wink:

Την έχουν τα καταστήματα με υδραυλικά, χρώματα, εργαλεία κλπ.[/quote']

 

Σωστή και καλή η ιδέα, αλλά δοκίμασε και το εξής, σε περίπτωση που δεν δουλέψει το teflon: πάρε λίγο πλαστικό, κατά προτίμηση από αυτό που λίωνει εύκολα και τύλιξέ το γύρω από το σπείρωμα στο τρέμολο. Μετά κάψε το σιγά-σιγά και αυτό θα γίνει ένα με τις σπείρες. Θέλει προσοχή και σιγά σιγά. Ελπίζω να δουλέψει. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Squier Strat και έχει τζόγο στο λεβιέ απο το τρέμολο. Δοκίμασα να βάλω ένα ελατηριάκι' date=' σαν και αυτά που έχει η American Strat αλλα δεν έλυσε το πρόβλημα.

 

Καμμιά άλλη ιδέα ???[/quote']

 

Εγω πάντως έχω δοκιμάσει απλή χαρτοταινία, γιατί απλά την είχα σπίτι...

 

Κόβοντας ένα μικρό κοματάκι μήκους περίπου 2 cm και πλάτους 0,5 περίπου το τυλίγεις στο σπείρωμα του λεβιέ. Αυτό γίνεται ένα σώμα με το μέταλο. Χρειάζεται αλλάγή περίπου κάθε 2 εβδομάδες, που πλέον ξαναχαλαρώνει.

 

Ρίξε μια δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Squier Strat και έχει τζόγο στο λεβιέ απο το τρέμολο. Δοκίμασα να βάλω ένα ελατηριάκι' date=' σαν και αυτά που έχει η American Strat αλλα δεν έλυσε το πρόβλημα.

 

Καμμιά άλλη ιδέα ???[/quote']

 

Εγω πάντως έχω δοκιμάσει απλή χαρτοταινία, γιατί απλά την είχα σπίτι...

 

Κόβοντας ένα μικρό κοματάκι μήκους περίπου 2 cm και πλάτους 0,5 περίπου το τυλίγεις στο σπείρωμα του λεβιέ. Αυτό γίνεται ένα σώμα με το μέταλο. Χρειάζεται αλλάγή περίπου κάθε 2 εβδομάδες, που πλέον ξαναχαλαρώνει.

 

Ρίξε μια δοκιμή.

 

To χω δοκιμάσει αυτό και δεν μου άρεσε γιατί:

-χαλάρωσε πολύ εύκολα

-μετά το σπείρωμα γέμισε κόλλες, η ταινία έγινε μια κολλώδης αηδία κλπ μπλιαχ :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα 2 πολύ αποτελεσματικές λύσεις για τον τζόγο.

 

1. Θερμοσυστελόμενη πλαστική σωλήνα.

2. Γκόφερ ταινία μεγάλης αντοχής. (αυτό δουλεψε καλλίτερα)

 

Και στις δύο περιπτώσεις δεν πρέπει να καλυφθούν τα αυλάκια της βίδας, αλλα να μπεί ακριβώς μετά την γωνία μέχρι και πριν την βίδα. Το πρόβλημα είναι ότι η τρύπα απο το plate της γέφυρας είναι πιο φαρδιά απο το πάχος του λεβιέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου