Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κάρτα ήχου usb για σύνδεση με τελικό ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό μήνα.

Έχω έναν τελικό και 4 ηχεία και ψάχνω για εξωτερική usb κάρτα ήχου που θα στέλνει τον ήχο στον τελικό.

 

Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι:

 

1) Φυσικά να αναγνωρίζεται ως κάρτα ήχου σε windows XP/7 (x86-x64). Το καλύτερο θα ήταν να παίζει και σε ubuntu.

 

2) Να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ balanced εξοδο.

 

3) Να μπορώ (με δεύτερη έξοδο ίσως) να στείλω unbalanced σήμα σε δεύτερο ολοκληρομένο ενισχυτή για ακρόαση σε άλλο χώρο ή να επιτρέπει την παράλληλη χρήση της εσωτερικής κάρτας ηχου.

 

4) Καλό θα ήταν να έχει midi I/O

 

5) Value for money σε ποιότητα ήχου

 

 

 

Ζητάω πολλά?  ;D ;D ;D

 

 

 

Διάβασα καλά λόγια για την E-MU 0404usb , NATIVE INSTRUMENTS AUDIO KONTROL 1

 

Αμφότερες κοντά στο budget μου που είναι τα 200 ευρώ αλλά και οι 2 σχετικά ως αρκετά παλιές.

 

 

 

Γνώμες???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Τελικά πήρα την NI audio kontrol 6. Αρκετά καλή ποιότητα ήχου για τα αυτιά μου και τον εξοπλισμό μου αλλα έχω ένα πρόβλημα και δυστυχως δεν βλέπω να λύνεται.

 

Δεν έχει δυνατότητα να παίζει και από τις 2 εξόδους ταυτόχρονα τον ίδιο ήχο(η πηγή είναι 1, το pc).

 

Σκέφτομαι να κοιτάξω για κάποια που μπορεί να το κάνει αυτο, δηλαδη να την βλέπει το pc σαν κάρτα ήχου και να βγάζει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 2 εξόδους η μια εκ των οποίων οποσδήποτε να είναι balanced

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από την στιγμή που έχεις 2ο ενισχυτή και θέλεις μία απλή έξοδο για να του δώσεις ήχο υπάρχουν πολλές πατέντες που μπορείς να κάνεις. Δεν ξέρω τα χαρ/κα της κάρτας σου ή του 1ου ενισχυτή σου αλλά όλο και κάπου θα υπάρχει κάποιο Headphone out (στην χειρότερη) που θα μπορείς να δώσεις ήχο στον 2ο ενισχυτή σου (με jack=>2 RCA για παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου