Προς το περιεχόμενο

Φωτογράφοι στα live μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ανοιγω στο περι ανεμων, γιατι δεν ειναι κανενας σοβαρος προβληματισμός. Απλά θα ήθελα να δω πως το βλέπουν οι υπολοιποι.

 

Παρατηρώ λοιπόν μετα από live που συμμετεχω, πως σε διάφορα sites, μαζί με κριτικές κτλ, ανεβαινουν και πολλές φωτογραφίες μου, ενω έχει τύχει να με βρω και σε ασχετα blogs και sites φωτογραφων (χωρις δηλαδη συνοδευτικό κείμενο κτλ).

 

Δε με ενοχλεί πολύ, ωστόσο θα ήθελα να ξερω αν το βρισκετε «σωστό» από την πλευρά των φωτογράφων, οταν δε μου έχουν συστηθεί και δε με έχουν ενημερώσει για το που θα αναρτηθει η φωτογραφία (μπορει να είναι καποια ιστοσελιδα, με της οποιας το περιεχόμενο να ενοχλουμαι, αν και δε μου έχει τύχει).

 

Δε θα έπρεπε να έχω λόγο για το που θα αναρτάται μια φωτογραφια μου? (Μιλαμε για φωτογραφίες, μονο με μενα, οχι να φαινομαι καπου πισω απο τους υπολοιπους της μπαντας κτλ).

 

Οπως είπα, ιδιαιτερο πρόβλημα δεν έχω. Ισα ισα, πολλοί από αυτους μου προσφέρουν ποιοτικό φωτογραφικό υλικό και τους ευχαριστώ. Αλλα...τα ειπα πιο πάνω τα αλλά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενοχλεί πολύ, ωστόσο θα ήθελα να ξερω αν το βρισκετε «σωστό» από την πλευρά των φωτογράφων, οταν δε μου έχουν συστηθεί και δε με έχουν ενημερώσει για το που θα αναρτηθει η φωτογραφία (μπορει να είναι καποια ιστοσελιδα, με της οποιας το περιεχόμενο να ενοχλουμαι, αν και δε μου έχει τύχει).

 

Εκτός από αγενές, το βρίσκω και αντιεπαγγελματικό.Δε μιλάμε να τους ζητήσεις δικαιώματα από τη φωτογραφία, αλλά μια απλή ενημέρωση όχι μόνο δεν έβλαψε κανέναν, αλλά δημιουργεί και κοινωνικές σχέσεις.

 

Δε θα έπρεπε να έχω λόγο για το που θα αναρτάται μια φωτογραφια μου? (Μιλαμε για φωτογραφίες, μονο με μενα, οχι να φαινομαι καπου πισω απο τους υπολοιπους της μπαντας κτλ).

 

Σε συνάρτηση και με την προηγούμενη απάντησή μου, έτσι και εδώ, θεωρώ πως αυτό εννοείται και θα έπρεπε να εξυπακούεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό περί άδειας από αυτόν που φαίνεται στη φωτογραφία το χω σκεφτεί κι εγώ....

νομίζω πως εφ'όσον είναι δημόσιο γεγονός...και είσαστε σε δημόσιο χώρο...έχουν το δικαίωμα να τραβήξουν ό,τι θέλουν....

αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει με το νόμο ας το αναφέρει για πιο σίγουρα...

 

πιο παλιά, έχω διαφωνήσει και με φίλο φωτογράφο περί του δικαιώματός τους να "εισβάλουν" σε εκδηλώσεις γάμων κτλ, όντες συνεννοημένοι μόνο με τον ιδιοκτήτη του κέντρου και χωρίς να έχουν καν ενημερώσει αυτούς που πληρώσαν και διοργανώνουν την εκδήλωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό περί άδειας από αυτόν που φαίνεται στη φωτογραφία το χω σκεφτεί κι εγώ....

νομίζω πως εφ'όσον είναι δημόσιο γεγονός...και είσαστε σε δημόσιο χώρο...έχουν το δικαίωμα να τραβήξουν ό,τι θέλουν....

αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει με το νόμο ας το αναφέρει για πιο σίγουρα...

 

  Δε με ενδιαφέρει, προσωπικά, αν είναι τόσο θέμα νόμων όσο θέμα παιδείας και καλών τρόπων.

  Ούτως ή άλλως, δε νομίζω ότι είναι και τόσο κόπος να συστηθεί ο φωτογράφος και να ενημερώσει τον neeq (και τον κάθε neeq), που ποστάρει το έργο του.

 

Σκεφτείτε, δε, το εξής:οι φωτογραφίες, στις οποίες αναφέρεται ο ΟΡ είναι:

 

ποιοτικό φωτογραφικό υλικό

 

Τι θα γίνόταν, αν το υλικό δεν ήταν ποιοτικό ή ακόμα περισσότερο, αν ήταν προσβλητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε....μιλάω ΣΥΝΈΧΕΙΑ για τη διαφορά ηθικού και νόμιμου! :P

 

κάποιοι επιλέγουν να μη τη βλέπουν γιατί τους βολεύει....

 

σίγουρα θα ναι πιο ηθικό να έρθει και να ρωτήσει ο άλλος αν μπορεί να το κάνει....απλά απάντησα στο αν είναι καλυμμένος ή όχι αν το κάνει χωρίς "άδεια"....

 

στην περίπτωση "προσβλητικού" υλικού φαντάζομαι πως εκεί θα μπορεί να κινηθεί ο neeq(και ο κάθε...) εναντίον του αλλά...γιατί να πρέπει να τρέξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνόταν, αν το υλικό δεν ήταν ποιοτικό ή ακόμα περισσότερο, αν ήταν προσβλητικό;

 

Αυτος ειναι κυρίως ο προβληματισμος μου. Μπορει εγω (οχι εγω, αλλα μια κοπελα ισως περισσότερο), να μη θελει να δειξει μια φωτογραφία που δεν την κολακευει. Θα μπορουσε για παράδειγμα, να μπει σε ενα site, με τη λεζάντα (το ταδε γκρουπ τα έσπασε και μας θύμησε με τις δυνατες κιθαρες, τι καλό που ειναι να σκοτώνεις κουταβια).

 

Αυτο περι δημοσιου χωρου και νομικά κτλ δεν είναι ο αρχικος μου προβληματισμός, αλλά καλό θα ήταν να μααθουμε και επ'αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε....μιλάω ΣΥΝΈΧΕΙΑ για τη διαφορά ηθικού και νόμιμου! :P

 

κάποιοι επιλέγουν να μη τη βλέπουν γιατί τους βολεύει....

 

πολυτέλειες, αγαπητέ...δυστυχώς  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν υπηρχε το διαδυκτυο παρακαλαγαμε να μας τραβηξουν φωτο (διαφοροι φιλοι ερασιτεχνες και μη φωτογραφοι ) Απο την εποχη που στο διαδικτυο στα διαφορα sites ,blogs κλπ. αναρτα ο καθενας οτι του κατεβει ΝΑΙ υπαρχει Θεμα !!Οχι μονο ευγενειας και καλων τροπων αλλα και προσωπικων δεδομενων ισως.ΑΛΛΑ αντε πιασε το αυγο και κουρευτο.Εχει δικιο ο neeq παρ'ολο που ειναι αρκετα επιφυλακτικος με το θεμα.

Παλια θυμαμαι αν δεν ειχαν ενημερωσει τον /την καλλιτεχνη οτι θα ερθουν οι φωτογραφοι αν καποιος τολμαγε να τραβηξει το πιθανοτερο ηταν να βρεθει με σπαμενη καμερα και καμμια μυτη επισης.Τωρα και στην τουαλετα να πας μπορει την αλλη μερα να δης τον **** σου στο tube και παει λεγοντας . ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οικονομικογεωπολιτικά διαχωρίστηκαν.

 

Επί του θέματος...σωστό δεν είναι, αλλά στο πλαίσιο που έχει επιβάλλει η κατάχρηση των facebooks, "και χάρη σου κάνουν"... ::)

 

Αμφιβάλλω για το κατά πόσον μιλάμε για επαγγελματίες φωτογράφους βέβαια, έστω και εκκολαπτόμενους. Αυτοί μαθαίνουν από νωρίς τα όρια και συνήθως κινούνται εντός...ή τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζω.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου