Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για αγορα κιθαρας μεχρι 800ΕΥΡΩ


jimkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Reissue είναι το νόμιμο, replica είναι το αντίγραφο...

 

Το "replica" είναι μάλλον ουδέτερο. Οι ίδιες οι εταιρίες αποκαλούν τα δικά τους μοντέλα "ρέπλικες" (συνήθως αντίγραφα γνωστών καστομαρισμένων μοντέλων, βλέπε frankenstrat). Τα "παράνομα" λοιπόν που προσπαθούν να περάσουν για κάτι άλλο, ειδικά όταν αντιγράφουν μέχρι και το λογότυπο του κατασκευαστή δεν είναι ούτε ρέπλικες, ούτε απομιμήσεις, αλλά μαϊμούδες όπως τα λέμε :). Τέλος πάντων, το κουράσαμε... όποιος την θέλει ας την δοκιμάσει, πλέον ξέρει τι παιρνει, σε νορμάλ τιμή είναι, άμα παίζει και καλά ουδέν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Replica, ως όρος, είναι το ακριβές αντίγραφο.

Συνήθως, στα όργανα, (στις αγγλόφωνες χώρες που δεν υπάρχει ο όρος "monkey") χρησιμοποιείται για να περιγράψει ένα παράνομο ακριβές αντίγραφο το οποίο προσπαθεί να περάσει για original, όπως π.χ. η διάσημη LP του Slash.

http://www.slashsworld.com/equipment/guitars/59-les-paul-replica-built-by-kris-derrig/

 

Μια εταιρεία δεν θα αποκαλέσει τα ακριβή αντίγραφα μιας κιθάρας της ως ρέπλικες ακριβώς επειδή δεν υπάρχει λόγος, καθώς δεν τα θεωρεί πιστά αντίγραφα, αλλά προϊόντα μιας σειράς.

Π.χ. θα ήταν αστείο να αποκαλούσε η Gibson, την LP Standard με αριθμό σειράς χχχ165, ρέπλικα της Gibson LP Standard με αριθμό σειράς χχχ160.

 

Όσο για την Frankenstrat και αυτή ρέπλικα είναι, καθώς είναι ακριβές αντίγραφο μιας κιθάρας - η οποία δεν ήταν Fender εξ αρχής - αλλά νόμιμη καθώς ο EVH πήρε χοντρά πακέτα για τα δικαιώματα.

 

αποκλειεται δλδ μια τετοια να ειναι σε επιπεδο gibson ?

Ναι.

Γιατί;

Επειδή αν μια εταιρεία μπορούσε να φτιάξει κιθάρα επιπέδου Gibson με τέτοιο κόστος, δεν θα έγραφε Gibson, θα έβαζε το όνομά της επάνω και θα ξε-προπωλούσε τις επόμενες 10 χρονιές παραγωγής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία δεν θα αποκαλέσει τα ακριβή αντίγραφα μιας κιθάρας της ως ρέπλικες

 

Μα τα αποκαλούν, όπως τα αποκαλεί καμιά φορά και ο ειδικός τύπος, ακριβώς επειδή η λέξη αυτή δε σημαίνει αυτό που λέμε εμείς μαϊμού. Για αυτό έκανα και το σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι Εpiphone είναι κατά βάση για τα σκουπίδια. Με μια SG θα έχεις το 70% του ήχου, με μια Epiphone το 10%. Αλλάζοντας μαγνήτες σε ένα κακό όργανο δεν καταφέρνουμε τίποτα.

Οι epiphone αντικειμενικά είναι καλές κιθάρες. Δε μπορείς να τις λες σκουπίδια σε καμία περίπτωση. Εγώ έχω μια epiphone Les paul 100.Έχω παίξει με αρκετές κιθάρες (έχω επίσης και μια esp ltd m255) και σε πληροφορώ οτι η lp χωρίς καν να αλλάξω μαγνήτες βάζει κάτω πολλές κιθάρες στην κατηγορία των 500-600 ευρώ και η αξία της ήταν 300ευρω...βάζει κάτω ακόμα και την ltd που υποτίθεται οτι είναι καλύτερη και σίγουρα πιο ακριβή. Αυτό δίχνει ξεκάθαρα οτι η epiphone πετυχαίνει τον στόχο της, που είναι οι καλές ΦΘΗΝΕΣ κιθάρες. Το θέμα είναι να setάρεις σωστά το όργανο, κατα τα άλλα σαν κατασκευή είναι ΑΡΙΣΤΗ για τα λεφτά της.

 

Απλά κάνω μια παρατήρηση γιατί δεν μπορείς να πετάς ένα "η τάδε μάρκα είναι για τα σκουπίδια" γιατί είναι λάθος λογική.

 

Ακόμα ο ήχος της κιθάρας κατα 90% επιρρεάζεται απο τους μαγνήτες και όχι απο το ξύλο. Αρα με την αλλαγή μαγνητών, ειδικά άν το όργανο είναι φθηνό είναι σίγουρο οτι βελτιώνουμε τον ήχο της.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Epiphone είναι ψιλοκαλές αλλά τίποτα παραπάνω, μέτριες με κακά ηλεκτρικά και λασπουριά μαγνήτες.

Εκφράσεις του τύπου "βάζει κάτω" δεν κολλάνε πουθενά, αν ξέρεις τι ζητάς από μιά κιθάρα.

Πλέον υπάρχουν αμέτρητες λύσεις, ακόμα και τα καλά μοντέλα Epiphone φορέσαν Gibson μαγνήτες...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο λέω άλλο καταλαβες....τεσπα εγώ έκανα παρατήρηση στο " οι epiphone είναι για τα σκουπίδια" και είπα οτι είναι καλές για ΦΘΗΝΕΣ κιθάρες...δεν είπα τίποτα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι epiphone ανεξαρτητα με το αν ειναι καλές κιθάρες (εγω πιστεύω οτι ειναι απλά καλές ) ειναι αυτο το ακριβές αντιγραφο της gibson στις λεπτομέριες που το βρισκεις σπανια και ειναι λογικο μια και ειναι θυγατρική της.

 

πχ εγω πηρα αυτή και η μόνη ιδια (εμφανισιακά) που ειχα βρει ηταν η edwards που έκανε οσο και h Gibson.

69087_l.thumb.jpg.337d08cccb63949e021c6b9ab4c08b20.jpg

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια επειδη μπλεχτηκα λιγο.πολυ βασικα.

Ας πουμε οτι θελω να αγορασω μια κιθαρα οπως ειναι η gibson les paul standard.Αλλα επειδη δεν μπορω να δωσω 2 χιλιαρικα γιατι δεν εχω και δεν τα αξιζω ακομη τετοια κιθαρα τι αλλο μπορω να παρω σε les paul Μονο οτι μαρκα να ναι  δεν εχω προβλημα γυρω στο χιλιαρικο?

epiphone δεν θελω γιατι εχω δοκιμασει κ δεν μ αρεσαν.Δεν ξερω βεβαια πως θα ηταν με αλαγμενους μαγνητες κ ηλεκρικα.

 

Για πειτε καμια

oπως esp-tokai δεν ξερω τι μοντελα παιζουν αν μπορειτε προτεινετε μ μερικα κ μετα θα τα ψαξω μονος μ.Μπορω να βρω τπτ αρκετα καλο η οχι?(κ 1000Ευρω ειναι πολλα για μενα γ αυτο)

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω χωρις να εχω παιξει, αλλα μ αρεσουν πολυ τα χαρακτηριστικα της

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm

 

Η ιδια βγαινει κ σε διαφορετικες εκδοσεις δες εδω.

http://www.espguitars.com/guitars_deluxe_ec.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου