Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για αγορα κιθαρας μεχρι 800ΕΥΡΩ


jimkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 800 ευρώ

- κιθάρα από Ελλάδα

- με ήχο κοντινό σε Les Paul

----------------------------

=μεταχειρισμένη Gibson SG Standard

 

Γιατί:

1. Οι Εpiphone είναι κατά βάση για τα σκουπίδια. Με μια SG θα έχεις το 70% του ήχου, με μια Epiphone το 10%. Αλλάζοντας μαγνήτες σε ένα κακό όργανο δεν καταφέρνουμε τίποτα.

2. Οι Tokai, Burny, Greco, Navigator είναι υπερτιμημένες. Αυτές που αξίζουν στο ebay τις βρίσκεις 2000 ε.  

3. Δεν θα χάσεις λεφτά όπως με τις άλλες περιπτώσεις.

4. Είναι αρκετά διαθέσιμες στα μεταχειρισμένα και μπορείς να τις ακούσεις από κοντά.

5. Από τη στιγμή που δε σε ενδιαφέρει αν θα είναι Les Paul ή 335, δε νομίζω να σε χαλάσει η SG εκτός αν έχεις κάποια προκατάληψη με το σχήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

συμφωνώ για την sg standard. θα μπορούσες βέβαια να κοιτάξεις και για κάποια μτχσ LP studio. είναι πράγματι πολύ καλές κιθάρες. Επίσης το μανίκι της sg δεν έχει καμία σχέση με LP.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 800 ευρώ

- κιθάρα από Ελλάδα

- με ήχο κοντινό σε Les Paul

----------------------------

=μεταχειρισμένη Gibson SG Standard

 

Γιατί:

1. Οι Εpiphone είναι κατά βάση για τα σκουπίδια. Με μια SG θα έχεις το 70% του ήχου, με μια Epiphone το 10%. Αλλάζοντας μαγνήτες σε ένα κακό όργανο δεν καταφέρνουμε τίποτα.

2. Οι Tokai, Burny, Greco, Navigator είναι υπερτιμημένες. Αυτές που αξίζουν στο ebay τις βρίσκεις 2000 ε.  

3. Δεν θα χάσεις λεφτά όπως με τις άλλες περιπτώσεις.

4. Είναι αρκετά διαθέσιμες στα μεταχειρισμένα και μπορείς να τις ακούσεις από κοντά.

5. Από τη στιγμή που δε σε ενδιαφέρει αν θα είναι Les Paul ή 335, δε νομίζω να σε χαλάσει η SG εκτός αν έχεις κάποια προκατάληψη με το σχήμα.

 

Συμφωνώ στα περισσότερα, με την μόνη 'ενσταση' ότι ουδεμία σχέση έχει στην αίσθηση και στον ήχο η SG με ένα αντίστοιχο ημι-σκαφάκι. Έχω την εντύπωση πως για την SG πρέπει να ξέρεις ότι την θες και όχι να πας επειδή ψαχνεις για φτηνη les paul και συμβιβάζεσαι. Πάντως, κακά τα ψέμματα, στα χρήματα που παίζουν στις αγγελίες είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή. επίσης, σε άλλο ένα point για τις tokai, σπάνια τις βρίσκεις για δοκιμή από κοντά.

 

Επίσης, υπάρχουν όντως κιθάρες Navigator ? (ή έχασα κάποιο αστείο  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ στα περισσότερα, με την μόνη 'ενσταση' ότι ουδεμία σχέση έχει στην αίσθηση και στον ήχο η SG με ένα αντίστοιχο ημι-σκαφάκι. Έχω την εντύπωση πως για την SG πρέπει να ξέρεις ότι την θες και όχι να πας επειδή ψαχνεις για φτηνη les paul και συμβιβάζεσαι. Πάντως, κακά τα ψέμματα, στα χρήματα που παίζουν στις αγγελίες είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή. επίσης, σε άλλο ένα point για τις tokai, σπάνια τις βρίσκεις για δοκιμή από κοντά.

 

Επίσης, υπάρχουν όντως κιθάρες Navigator ? (ή έχασα κάποιο αστείο  ;D )

 

Kατ' αρχάς οι Navigator είναι σειρά της ESP για την Ιαπωνική αγορά.

 

 

Η 335 δεν έχει σχέση σαν αίσθηση με μια SG όπως δεν έχει και με μια LP, την οποία επίσης ψάχνει ο άνθρωπος. Σαν ήχος όμως η διαφορές πολλές φορές είναι και αμελητέες σε band context. H LP έχει λίγο περισσότερο punch και λίγο περισσότερα μπασοπρίμα και η 335 λίγο περισσότερο snap στην αττάκα και βάθος από μια SG (σε γενικές γραμμές πάντα).

 

Το σημαντικό είναι να πάει τουλάχιστον σε μια Standard σειρά και όχι σε κάτι υποδεέστερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα τυφλα δεν αγορασω παλι μετα απο 2 κιθαρες π πηρα κ δεν μ αρεσαν

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, τι κιθάρες ήταν και τι δεν σου άρεσε? Ήξερες τι να

περιμένεις αλλά δεν σε κάλυψαν ή δεν ήξερες και δεν σου 'έκατσαν'?

Δυστυχώς με 800 απο Ελλάδα μόνο epiphone όπως προαναφέρθηκε... και είναι κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου εκατσαν δεν ειναι οτι ηξερα ακριβως τι περιμενω.

 

Ας πουμε μερικες λυσεις κ θα δω.Μπορει να παρω κ μεταχειρισμενη κιθαρα απλα πρωτα να βρω πια θα παρω κ μετα.

 

Sg δεν παιρνω.Δεν μ αρεσει τοσο πολυ.Ευχαριστω  :P

 

Για τις τοκαι εχω ακοσει πολυ καλα λογια,χωρις να εχω παιξει ομως,δεν ξερω γιατι το ειπε αυτο ο kpeyos.

Λοιπον ο ηχος που θελω να πλησιασω οσο γινετε περισσοτερο για να καταλαβαιτε τι ζηταω ειναι,

Gary Moore - Blues lesson

Ειναι Αυτος στο 2.50 η αυτος στο 4.45+7.06 λεπτο

Για αυτο ειπα η les paul η στιλ 335.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνοντας απέξω το πόσο παικταράς είναι ο g.m., σε αυτό το σημείο θα άξιζε να αναφέρεις με τι ενισχυτή παίζεις, καθώς επίσης και το υπόλοιπο rig σου - ένας καλός amp μπορεί να 'ανεβάσει' αρκετά μια μέτρια κιθάρα και αντίστοιχα ένας κακός amp να εκμηδενίσει μια καλή κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ενισχυτη εχω ενα behringer v-amp 2 και παιζω με ακουστικα.

 

Θα παρω ενα λαμπατο κανα 4 μηνο αφου παρω κιθαρα λογικα,κανα 5w για δωματιο.

Οποτε ας αφησουμε το θεμα του ενισχυτη.

Ξερω οτι παιζει παρα μα παρα πολυ μεγαλο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού συμφωνήσω με τον ndnikola στο θέμα του ενισχυτή,

να επισημάνω ότι

....

Ειναι Αυτος στο 2.50 η αυτος στο 4.45 ....

...

 

αυτοί οι ήχοι νομίζω ότι είναι πολύ διαφορετικοί (το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι είναι ήπια overdriven)

Νομίζω ότι δείχνουν καλά τη διαφορά των 2 οργάνων (όσο και αν η παρουσία παραμόρφωσης μπορεί να κρύψει διαφορές μεταξύ οργάνων).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Οι Tokai, Burny, Greco, Navigator είναι υπερτιμημένες. Αυτές που αξίζουν στο ebay τις βρίσκεις 2000 ε.  

 

 

Φιλε εξω ειναι μερα κι εσυ νομιζεις πως ειναι μεσανυχτα.Μαυρα κ ολας.

Ελα μια βολτα να ακουσεις τη Greco Custom 1982 μου και θα καταλαβεις.

Για να μη ξαναλεμε για την Edwards Goldtop που ειχα που επεφταν σαγονια. Παντα σε συναρτηση με τη τιμη μιλαμε. Αν δε ξερετε ρε γμτ τουλαχιστον μη μιλατε. Ειναι λεει υπερτιμημενες. Εχεις? Αν εχεις πες μας γιατι. Με 500 € ο ανθρωπος παιρνει Burny Tokai Greco και κανει τη δουλεια του αξιοπρεπως. Και παλιουτσικια κ ολας οχι Κορεατικη. JAPAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου