Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για αγορα κιθαρας μεχρι 800ΕΥΡΩ


jimkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια

 

θελω να αγορασω μια ηλεκρικη.Το πολυ 800Ευρω ουτε Λεπτο παραπανω.

Θελω να παιζω blues και λιγο rock.BB king φαση-Gary moore-Freddy king.

Δεν εχω προβλημα να αγορασω κ μεταχειρισμενη.

Θελω η les paul-η στιλ  335-337.Εννοειτε οτι θα δοκιμασω πριν αγορασω.

 

Απο μαγνητες εχω δοκιμασει pickups burstbuckers σε μια gibson les paul standard και μ αρεσαν πολυ κ ο ηχος ηταν κοντα σε αυτο π ηθελα.Ακομα εχω δοκιμασει κ τους classic 57 σε μια 335 gibson τους οποιους δεν τους δοκιμασα σε καλο ενισχυτη οποτε δεν ξερω.

 

Λεω πιθανες επιλογες να μ πειτε την γνωμη σας.

 

1)epiphone les paul κ αλλαζω μαγνητες βαζω burstbuckers και αλλαζω ηλεκρικα.

2)epiphone lucille κ δεν ξερω αν χρειαστει κ αλλαξω ηλεκρικα κ βαλω και classic 57 pickups

3)epiphone sheraton δεν ξερω αν χρειαστει κ σε αυτην να αλλαξω κατι

4)tokai η esp edwars les paul δεν ξερω αν ειναι μεσα στην τιμη π εχω βαλει

5)gibson studio

 

**δεν αγοραζω απο internet θελω να δοκιμασω πριν παρω.Οποτε μιλαμε για τιμες ελλαδας καινουργια-μεταχειρισμενα.

Οποτε πειτε μ την γνωμη σας,για αυτο που σας ζητησα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

**δεν αγοραζω απο internet θελω να δοκιμασω πριν παρω.Οποτε μιλαμε για τιμες ελλαδας καινουργια-μεταχειρισμενα.

Οποτε πειτε μ την γνωμη σας,για αυτο που σας ζητησα.

 

και πολύ καλά κάνεις, ΑΛΛΑ, επειδή στο ''χωριό'' μου το καλύτερο μαγαζί έχει σαν high - end κιθάρες κάποιες epiphone slash-zakk wylde signature στην ''τζάμπα'' τιμή των 800-900 ευρώ(δηλαδή +300), αναγκαστικά θα σου ποστάρω από thomann. Δεν είναι κακό να ξέρεις σε τί τιμές κυμαίνονται εξαλλου στο εξωτερικό (ώστε να αξιοποιήσεις καλύτερα τον όβολό σου).

 

Αν ήμουν στην θέση σου θα στρεφόμουνα στις εξής επιλογές τις gibson:

 

Les Paul Junior

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_junior_1958_svsb.htm

 

Les Paul Studio p90 5o's tribute

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_50_b_stock.htm

 

(η μόνη gibson που έχω δει σε τέτοια τιμή που να έχει maple καπάκι)

 

και

 

Les Paul studio ''faded''

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wccr.htm

 

(δεν έχει carved maple top, αλλά έχει burstbucker pro μαγνήτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι διάφορες LP είναι πολύ διαφορετικά όργανα από τις αντίστοιχες 335 τόσο στον ήχο αλλά και ως προς τη λογική του παιξίματος κλπ.

Η γνώμη μου είναι πρώτα να αποφασίσεις αν σου ταιριάζει περισσότερο κάποια Les Paul ή κάποια 335 και στη συνεχεια να αναζητήσεις μταχειρισμένη ή καινούρια εντός του οικονομκικού ορίου που έχεις θέσει. Επίσης, στη θέση σου δεν θα προεξοφλούσα την αλλαγή μαγνητών/ηλεκτρικών πριν πάρω την κιθάρα στα χέρια μου και την κρατήσω για κάποιο διάστημα. Μπορεί δηλαδή και να μην χρειάζεαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, στη θέση σου δεν θα προεξοφλούσα την αλλαγή μαγνητών/ηλεκτρικών πριν πάρω την κιθάρα στα χέρια μου και την κρατήσω για κάποιο διάστημα. Μπορεί δηλαδή και να μην χρειάζεαι...

+1

Αποφάσισε ποια θες και όταν με το καλό την αγοράσεις ξέχνα λίγο τις όποιες τροποποιήσεις. Ασχολήσου μαζί της για κάποιο σεβαστό διάστημα και αν δεις πως δε σου κάνει ο ήχος και θες κάτι διαφορετικό, παίξε με τους μαγνήτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν καλές epiphone les paul εκεί έξω, αλλά από αυτές που δοκίμασα, η sheraton μου φάνηκε ότι είχε καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αίσθηση συνολικά σαν όργανο. Καθώς έχεις ήδη έναν 'ήχο' στο μυαλό σου, και δεν ψάχνεις στα κουτουρου, θα πρότεινα να επισκεφτείς καταστήματα και να δοκιμάσεις και την sheraton αλλά και τις les paul. Επίσης, εαν ανέβεις λίιιγο στο budget σου μπορείς να κοιτάξεις και μεταχειρισμένη gibson (LP) που θα είναι μια καλύτερη αγορά.

Mε την junior δύσκολα θα βγάλει τον γλυκό "παχύ" blues ηχο που περιγράφει. Η studio p90's από την άλλη, φαινεται εξαιρετική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ειπα απο ελλαδα γιατι πολλες απο αυτες τις κιθαρες δεν υπαρχουν ουτε για δοκιμη εδω οποτε δεν προκειτε να παρω πχ μια tribute 50 γιατι δεν εχω που να την δοκιμασω και στα τυφλα δεν αγορασω παλι μετα απο 2 κιθαρες π πηρα κ δεν μ αρεσαν.

 

Θελω να μ πειτε κ για τις tokai,δεν ξερω τι τιμες παιζουν.

Ακομα πιστευεται οτι σε αυτα τα λεφτα που δινω υπαρχει περιπτωση να εχω ενα καλο απο τελεσμα η τσου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε να ριξεις μια ματιά σε αυτή ;)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=24217

 

εννοειται δεν γνωριζω τον πωλητη.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου