Προς το περιεχόμενο

Πριμάτοι passive high gain humbuckers για strat?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχω μια καλή clone stratocaster και έχω κάνει μετατροπή για διπλό μαγνήτη στο bridge και θέλω να βάλω κάποιον με αρκετά πρίμα (σε σχέση με εναν μουντό duncan designed που είχα) ωστε να μοιάζει και λίγο ο ήχος σε λάμψη με τους δύο single coil μονούς που έχει πάνω. Έχω στο μυαλό κλασικά τους seymour duncan jb και διάβασα για κάποιους billy lawrence 500XL. Παίζω punkrock στυλ κυρίως (αλλά μαρέσει το πολύ output απο τους μαγνήτες και να βάζω λίγο gain απο τον ενισχυτή), πιό πολύ ποιός λέτε να μου κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στα σαιτ των πιο γνωστων μαγνητων,στα οποια υπαρχουν σχεδιαγραμματα,ποια φασματα καλυπτει ο καθενας!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τώρα που το αναφέρεις κι εγώ αυτό βλέπω στα charts.

Στη στρατ μου πέντε χρόνια όμως έλεγε άλλο παραμύθι... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γειά σας, έχω μια καλή clone stratocaster και έχω κάνει μετατροπή για διπλό μαγνήτη στο bridge και θέλω να βάλω κάποιον με αρκετά πρίμα (σε σχέση με εναν μουντό duncan designed που είχα) ωστε να μοιάζει και λίγο ο ήχος σε λάμψη με τους δύο single coil μονούς που έχει πάνω.

 

Σε αυτή την περιγραφή υπάρχουν πάρα πολλοί humbuckers. Κυρίως πρέπει να μας πείς τι budget έχεις και τί μονούς φοράει τώρα η strat σου. Καλό θα ήταν να αναφέρεις και το υπόλοιπο gear αν θες (ενισχυτή, βρωμοπέταλα κ.λ.π)

 

Παίζω punkrock στυλ κυρίως (αλλά μαρέσει το πολύ output απο τους μαγνήτες και να βάζω λίγο gain απο τον ενισχυτή)

 

Λοιπόν εδώ έχω κάποιες απορίες και κάποιες επισημάνσεις...

 

1. Οι μονοί της strat είναι και αυτοί high gain; Έχεις σκεφτεί πως αν δεν είναι και πας και φορέσεις στην κιθάρα έναν διπλό με τεράστια έξοδο πιθανότατα θα έχεις τεράστια διαφορά έντασης μεταξύ του bridge και των υπολοίπων θέσεων;

 

2. Όλοι οι high output μαγνήτες θα υποφέρουν λιγάκι στα πρίμα για καθαρά κατασκευαστικούς λόγους. Εξηγώ: Για να αυξηθεί η έξοδος ενός μαγνήτη, αυξάνεται η αντίστασή του προσθέτοντας τύλιγμα, πολλές φορές και χρησιμοποιώντας λεπτότερη περιέλιξη για να χωρέσει αυτό το έξτρα τύλιγμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα πρίμα τα οποία φέρουν μεγαλύτερη ενέργεια να φιλτράρονται περισσότερο από τις υπόλοιπες συχνότητες. Είναι εξαιρετικά δύσκολο με λίγα λόγια να βρείς έναν διπλό με αντίσταση 20k ο οποίος θα έχει τα ίδια, και το σημαντικότερο, το ίδιο καλά πρίμα με έναν vintage style μονό. 

 

3. Το σημαντικότερο. Γιατί κατά τη γνώμη σου χρειάζεσαι high gain διπλούς μαγνήτες; Πριν 30 χρόνια θα το καταλάβαινα, ήταν ένας τρόπος να boostάρουν τους ενισχυτές και να μειώνουν τα πρίμα τους (αν έχεις παίξει κάποιον JCM 2203 ή 2204 θα με καταλάβεις). Σήμερα όμως, εκτός κι παίζεις κάποιο είδος metalcore, αρκεί ο μαγνήτης να είναι λίγο πιο "σφιχτός" ίσως και πάλι να πας σε κεραμικό, αλλά τεράστιες έξοδοι δεν νομίζω ότι χρειάζονται...άντε μέχρι κάναν DiMarzio Super Distortion θα 'λεγα εγώ που είναι και κλασικός punkoμαγνήτης.

 

Ο JB που σκέφτεσαι είναι εξαιρετικά πριμομεσαίος μαγνήτης. Σε οποιαδήποτε άλλη κιθάρα τον έχω ακούσει εκτός από Gibson Les Paul που φαινόταν πολύ extreme το Roll Off που έχει στις μπάσες. Επίσης δεν έιναι και ιδιαίτερα "ατακάτος" σε σχέση με μοντέρνους κεραμικούς. Βέβαια αν παίζεις με κάποιο RAT όπως ο Jeff Beck της περιόδου, όλα αυτά μικρό ρόλο παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Όλοι οι high output μαγνήτες θα υποφέρουν λιγάκι στα πρίμα για καθαρά κατασκευαστικούς λόγους. Εξηγώ: Για να αυξηθεί η έξοδος ενός μαγνήτη, αυξάνεται η αντίστασή του προσθέτοντας τύλιγμα, πολλές φορές και χρησιμοποιώντας λεπτότερη περιέλιξη για να χωρέσει αυτό το έξτρα τύλιγμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα πρίμα τα οποία φέρουν μεγαλύτερη ενέργεια να φιλτράρονται περισσότερο από τις υπόλοιπες συχνότητες. Είναι εξαιρετικά δύσκολο με λίγα λόγια να βρείς έναν διπλό με αντίσταση 20k ο οποίος θα έχει τα ίδια, και το σημαντικότερο, το ίδιο καλά πρίμα με έναν vintage style μονό. 

Με τον seymour distortion σε strat δεν υπάρχει περίπτωση να του λείψουν πρίμα για να παίξει punkrock

3. Το σημαντικότερο. Γιατί κατά τη γνώμη σου χρειάζεσαι high gain διπλούς μαγνήτες; Πριν 30 χρόνια θα το καταλάβαινα, ήταν ένας τρόπος να boostάρουν τους ενισχυτές και να μειώνουν τα πρίμα τους (αν έχεις παίξει κάποιον JCM 2203 ή 2204 θα με καταλάβεις). Σήμερα όμως, εκτός κι παίζεις κάποιο είδος metalcore, αρκεί ο μαγνήτης να είναι λίγο πιο "σφιχτός" ίσως και πάλι να πας σε κεραμικό, αλλά τεράστιες έξοδοι δεν νομίζω ότι χρειάζονται...άντε μέχρι κάναν DiMarzio Super Distortion θα 'λεγα εγώ που είναι και κλασικός punkoμαγνήτης.

Δεν είναι ούτε θέμα πρίμων, ούτε θέμα boost του ενισχυτή. Αν πηγαίνεις για high gain ήχους ένας καλός καθαρός high output humbucker θα σου δώσει fuller gain ήχο από πολύ χαμηλά στον ενισχυτή σου σε σχέση με έναν low-medium output (δεν το συζητάμε για single coil), επίσης όσο gain και να δώσεις από τoν ενισχυτή δεν πρόκειται να πάρεις το punch και το oomph (επιστημονικό όρος αυτός  :P) που παίρνεις από έναν high output. Μάλιστα πλέον δεν ισχύει και το επιχείρημα ότι οι low-medium θα σου δώσουν περισσότερο clarity, γιατί οι περισσότεροι μοντέρνοι high έχουν πολύ καλό note definition.

Ο JB που σκέφτεσαι είναι εξαιρετικά πριμομεσαίος μαγνήτης. Σε οποιαδήποτε άλλη κιθάρα τον έχω ακούσει εκτός από Gibson Les Paul που φαινόταν πολύ extreme το Roll Off που έχει στις μπάσες. Επίσης δεν έιναι και ιδιαίτερα "ατακάτος" σε σχέση με μοντέρνους κεραμικούς. Βέβαια αν παίζεις με κάποιο RAT όπως ο Jeff Beck της περιόδου, όλα αυτά μικρό ρόλο παίζουν.

Συμφωνούμε για τον JB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bill lawrence που σκεφτεσαι είναι τρομερή επιλογή. Τσίτα πριμα ,πολύς όγκος για alder σώμα και τρελό γκάζι. Χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου