Προς το περιεχόμενο

Πριμάτοι passive high gain humbuckers για strat?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Με τον seymour distortion σε strat δεν υπάρχει περίπτωση να του λείψουν πρίμα για να παίξει punkrockΔεν είναι ούτε θέμα πρίμων, ούτε θέμα boost του ενισχυτή.

 

Το έθεσα συγκριτικά όπως θα καταλάβεις αν ξαναδιαβάσεις μιας και ο OP θέλει ισορροπία μεταξύ του bridge και των άλλων θέσεων για να καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

 

Αν πηγαίνεις για high gain ήχους ένας καλός καθαρός high output humbucker θα σου δώσει fuller gain ήχο από πολύ χαμηλά στον ενισχυτή σου σε σχέση με έναν low-medium output (δεν το συζητάμε για single coil), επίσης όσο gain και να δώσεις από τoν ενισχυτή δεν πρόκειται να πάρεις το punch και το oomph (επιστημονικό όρος αυτός  :P) που παίρνεις από έναν high output.

 

Η μόνη διαφορά που δεν καλύπτουν τα σημερινά πετάλια και τα high gain τέρατα που κυκλοφορούν σε ενισχυτές είναι η αττάκα. Σαφώς και υπάρχουν διαφορές μεταξύ AlNiCo II, IV,V,VIII, κεραμικών κλπ. Γι αυτόκαι εγώ πρότεινα κεραμικό. Από κει και πέρα αν έχεις ένα boost 20db μπροστά από τον ενισχυτή σίγουρα θα την ακούσει από "πολύ χαμηλά". Δεν χρειάζεσαι τεράστιες εξόδους εκτός κι αν σου αρέσει η "μεσαιήλα" την οποία όμως και πάλι μπορείς να πάρεις από πετάλια χωρίς να θυσιάζεις το flexibility της κιθάρας.

 

Μάλιστα πλέον δεν ισχύει και το επιχείρημα ότι οι low-medium θα σου δώσουν περισσότερο clarity, γιατί οι περισσότεροι μοντέρνοι high έχουν πολύ καλό note definition.Συμφωνούμε για τον JB

 

Επαναλαμβάνω το συγκριτικό του θέματος. Δεν έχω ακούσει βεβαια high gain μαγνήτη με καλό CHORD definition (να μπορείς να παίξεις μια τετραφωνία και να ακούγεται όσο καλά θα ακουγόταν με έναν low gain μαγνήτη). Στο single note και στις πέμπτες δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έθεσα συγκριτικά όπως θα καταλάβεις αν ξαναδιαβάσεις μιας και ο OP θέλει ισορροπία μεταξύ του bridge και των άλλων θέσεων για να καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

Ναι αυτό είναι ένα θέμα, αναλόγως και τι single coils έχει...

Η μόνη διαφορά που δεν καλύπτουν τα σημερινά πετάλια και τα high gain τέρατα που κυκλοφορούν σε ενισχυτές είναι η αττάκα. Σαφώς και υπάρχουν διαφορές μεταξύ AlNiCo II, IV,V,VIII, κεραμικών κλπ. Γι αυτόκαι εγώ πρότεινα κεραμικό. Από κει και πέρα αν έχεις ένα boost 20db μπροστά από τον ενισχυτή σίγουρα θα την ακούσει από "πολύ χαμηλά". Δεν χρειάζεσαι τεράστιες εξόδους εκτός κι αν σου αρέσει η "μεσαιήλα" την οποία όμως και πάλι μπορείς να πάρεις από πετάλια χωρίς να θυσιάζεις το flexibility της κιθάρας.

Ναι δεν διαφωνώ, είναι και με τι σκεπτικό στήνεις το gear σου. Εγώ προτιμώ πχ να φτιάχνω κιθάρες με συγκεκριμένο χαρακτήρα και να μη βασίζομαι σε πετάλια, μ'αρέσει ο ήχος και η αμεσότητα του κιθάρα - ενισχυτής.

 

Επαναλαμβάνω το συγκριτικό του θέματος. Δεν έχω ακούσει βεβαια high gain μαγνήτη με καλό CHORD definition (να μπορείς να παίξεις μια τετραφωνία και να ακούγεται όσο καλά θα ακουγόταν με έναν low gain μαγνήτη). Στο single note και στις πέμπτες δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Είναι και πάλι για τι ήχο πας και τι ισσοροπίες θες να κρατήσεις, έχω πάντως ένα bareknuckle aftermath που παίζεις full chord σε engl και ακούγονται τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bill lawrence που σκεφτεσαι είναι τρομερή επιλογή. Τσίτα πριμα ,πολύς όγκος για alder σώμα και τρελό γκάζι. Χωρίς δεύτερη κουβέντα.

 

Aν δεν είμασταν σε περίοδο ηχογράφησης θα τους παράγκελνα αλλά τσίμπησα τους jb από έναν Θεσσαλονικιό, αλλά για αργότερα δεν νομίζω να μου ξεφύγουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και καποιο καιρο σκεφτομαι το θεμα και επειδη γουσταρω πολυ σρενταδικες κιθαρες δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιες ειναι τοσο ακριβες..βλεπω suhr οι οποιες ειναι μπουτικ..αλλα π.χ ibanez steve vai,esp kirk hammet,jackson rr1usa ...γιατι ειναι τοσο ακριβες?λογο του ονοματος??? εμενα μου φαινονται παρομοιες με αλλα κανονικα μοντελα οπως ibanez rg(τις ακριβες),esp m ,jackson soloist etc..καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου