Προς το περιεχόμενο

Προϊόντα Millenium (bags & sticks)


kostaspde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα,

θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας στα προϊoντα millenium από το thomann.de

Πρέπει για ένα διάστημα να μαζέψω τα τύμπανά μου και σκέφτηκα να πάρω μερικές θήκες. Επειδή όμως δεν υπάρχουν πολλά ευρώ, θέλω μια low-budget λύση.

Σκέφτομαι για τα εξής:

Millenium 10"x10" Classic Tom Bag

Millenium 14"x12" Classic Tom Bag

Millenium Classic Drum Bag Set Standard

Millenium Pro Cymbal Bag

Απ' όσο μπορώ να καταλάβω έχουν επένδυση στο εσωτερικό αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσει κάποιος αν τις έχει ξαναδεί.

Ένα άλλο που με απασχολεί είναι ότι τα τύμπανά μου είναι YAMAHA και έχουν το YESS.

Θα χωράνε μέσα στις θήκες, ή θα πρέπει να πάρω ένα νούμενο μεγαλύτερο για κάθε τύμπανο;

Επειδή έχω ξεμείνει και από μπακέτες, (ήθελα και βούρτσες για μελέτη πιο πολύ) είδα ένα σετάκι που δίνουν. Αρκετά φθηνό. Πόσο χάλια μπορεί να είναι;

Millenium Drumstick Starter Bundle

Μιας και θα παραγγείλω είπα να πάρω και κανένα practice pad για όσο καιρό δεν έχω το set μου. Σκέφτομαι για το millenium πάλι. Μοιάζει με το Remo.

Millenium AK-25 Practice Pad Set

Τι έχετε να πείτε;

Από την άλλη έχει μερικές ωραίες προσφορές και το musicstore.de πχ:

 

Music Store BagSet Pro II Standard

mounting_bracket.png.009ec75e2176109a8b55736e36be8d46.png

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ήθελα να κάνω και εγώ. Κοίτα να δείς, καλές ακριβές και ενδεχομένως σκληρές θήκες παίρνεις όταν κάνεις tour το σετ σου και έχει να φάει πολύ ξύλο. Αν δεν υπάρχει τέτοια προοπτική, οι φτηνές για αποθήκευση είναι μια χαρά.

 

Το θέμα είναι στα περιθώρια που αφήνει ο κατασκευαστής για τα σιδερικά. Όταν έψαχνα εγώ, επειδή τα τύμπανα μου είναι Gretsch και έχουν το GTS mounting system το οποίο είναι γαιδούρι, πήγα στο drumstore, έπιασα ενα τομ παρόμοιο με το δικό μου και προσπάθησα να το χωρέσω στις θήκες. Είχε 2 σετ μαλακές θήκες εκεί, στο ένα δεν χώραγε στο άλλο ήταν μια χαρά.

 

Οπότε καλό θα ήταν αν μπορείς να τις δείς πρίν τις πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έστειλα ένα email και μου είπαν

"no, in my opinion you can use the normal bag sizes (so 10“ Tom = 10” Bag). The manufacturer calculates with a little extra space. The only problems we know are the very big Gretsch Systems. But Yamaha should fit."

 

Το σετ αυτό δεν βγαίνει tour με την καμία. Απλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τις θέλω τις θήκες, για όσο καιρό θα κάθεται. Απλά με ενδιέφερε να έχουν έστω μια ψευτο-επένδυση από μέσα.

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Κώστα,

Επειδή είδα έβαλες και ένα λινκ για μπακέτες...

Πήρα και εγώ όταν έβαλα μια μεγάλη παραγγελία ένα ζευγάρι 5Α, έτσι για την πλάκα να δω τι είναι. Κόστιζαν 2 ευρώ νομίζω.

Χάλια μου φάνηκαν. Έπαιξα μισό λεπτό (ούτε) και τα άφησα. Είναι πανάλαφρα, δεν έχουν καλό balance και φαίνονται και πολύ εύθραυστα. Σου το λέω για να το σκεφτείς λίγο, μην πάει το 30αρι σου χαμένο...

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παράγγειλα σήμερα μόνο τις θήκες.

Μόλις έρθουν θα ενημερώσω για την ποιότητά τους αν και κρατάω μικρό καλάθι.

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σήμερα τα παρέλαβα.

Μόλις άνοιξα τις συσκευασίες.

Είναι καλύτερα απ'ότι περίμενα γιατί πολλά ακούγονται για τα millenium γενικά.

Έχουν αρκετή επένδυση. Hand-made in India.

Σε λίγο πάω να τσεκάρω αν χωράνε και τα μικρά τομ γιατί τα φοβόμουν λίγο αν και δε νομίζω να έχω πρόβλημα.

Γενικά τα θεωρώ πάρα πολύ καλή αγορά.

Όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Αν μπορέσω να χωρέσω και το σκαμό στο trolley είμαι super.

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου