Προς το περιεχόμενο

alesis adat xt & mpc 2000xl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα και καλη χρονια σε ολους...

Σκεφτομαι ενα set up και θελω να ξερω αν μπορω να συγχρονισω ενα mpc2000xl kai ena adat alesis xt. Για παραδειγμα να εχω τη μουσικη στo σαμπλερ και τις φωνες γραμμενες στο adat, να παταω play και να παιζουν μαζι κι εγω να κανω τη μιξη μου μετα. Περα απο το midi το μονο που εχει για sync ειναι ενα smpte in/out (το sampler).

 

ΥΓ: μην γινει κουβέντα γιατι να θελω να κανει τετοιο, ξερω πως υπαρχουν κι αλλοι τροποι.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναί μπορείς να συγχρονίσεις.

 

Κανονικά γιά τον συγχρονισμό θα χρειαστείς κάτι που να έχει ADAT SYNC,

όπως γιά παράδειγμα αυτό.

 

Άλλος τρόπος, ο παλιός παραδοσιακός, δηλαδή να γράψεις τον κώδικα συγχρονισμού από το smpte out του akai σε ένα κανάλι του adat, από την αρχή έως το τέλος της ταινίας και μετά να τον στείλεις πίσω στο akai γιά συγχρονισμό. Το Adat θα είναι master και το akai slave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα... Ευχαριστώ πολυ. Αυτο με το smpte το ειχα υποψην, αλλα χρειαζεται χρονο απ οτι καταλαβα. δηλαδή να γραψω 60 λεπτα π.χ. ενα μπιου-μπιου...!? και μετα και στην αλλη κασσετα κτλ κτλ... οντως ειναι λιγο πακετο.

Το μηχανημα που μου προτεινες μετατρεπει δηλαδη το midi in σε ενα format συγχρονισμου που αναγνωριζει το alesis? Ποια θα ειναι η πιθανη συνδεσμολογια? Συγνωμη, αλλα ειμαι πολυ αρχαριος με αυτα.

και παλι ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μαλιστα... Ευχαριστώ πολυ. Αυτο με το smpte το ειχα υποψην, αλλα χρειαζεται χρονο απ οτι καταλαβα. δηλαδή να γραψω 60 λεπτα π.χ. ενα μπιου-μπιου...!? και μετα και στην αλλη κασσετα κτλ κτλ... οντως ειναι λιγο πακετο.

Εάν θυμάμαι καλά, πάει πολύς καιρός βλέπεις, θα πρέπει να κάνεις πρώτα format τις ταινίες, στην περίπτωση του Adat Sync. Στην περίπτωση του SMPTE το γράφεις σε ένα κανάλι και έχεις ελεύθερα -1 κανάλια γιά ηχογράφηση.

Αυτή όμως είναι η αλήθεια εάν δεν θέλεις να ξοδέψεις χρήματα. Έτσι δουλεύαμε παλιά. Έτσι δουλεύουν ορισμένοι που χρησιμοποιούν ταινία ακόμα και σήμερα.

 

Το μηχανημα που μου προτεινες μετατρεπει δηλαδη το midi in σε ενα format συγχρονισμου που αναγνωριζει το alesis?

Όχι ακριβώς αλλά κάπως έτσι (τον midi συγχρονισμό). Για το συγκεκριμένο μηχάνημα εκτός όλων των άλλων κάνει καί αυτό (Adat Sync).

 

Ποια θα ειναι η πιθανη συνδεσμολογια?

Συνδέεις και τα δύο μηχανήματά σου Akai & Adat στο μηχάνημα. Από κει και πέρα είναι θέμα ρυθμίσεων. Όμως αυτά είναι μετά. Πρώτα θα πρέπει να το βρείς αυτό ή κάποιο άλλο αντίστοιχο. Γνωρίζεις βέβαια ότι το Adat είναι αρκετά παλιό (ταινία κλπ).

Μιάς και σε βλέπω σχετικά νέο με αυτά, θα σου πρότεινα να ψάξεις γιά κάτι πολύ φθηνό που να δουλεύει stand alone καθ'ότι αυτό το μηχάνημα της Motu κοστίζει σχεδόν όσο κάνουν τα δύο δικά σου. Περίπου στο χιλιάρικο.

 

Συγνωμη, αλλα ειμαι πολυ αρχαριος με αυτα.

και παλι ευχαριστω...

Δεν κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς επίσης να ψάξεις να βρεις μεταχειρισμένο το remote controller της Alesis για τα ADAT το BRC...

 

brc_large.jpg

 

 

Αυτό προσφέρει δυνατότητα συγχρονισμού μέσω Midi Time Code με άλλες συσκευές.

 

Αν βρεις κάποιο σε κανένα ebay υποθέτω πως θα κοστίζει ψίχουλα σε σχέση με το παρελθόν.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο... μια πολυ καλη λυση, 1000 ευχαριστω. Παλι καλα γιατι διαπιστωσα οτι στο sampler δεν εχω το chip του smpte (την πατησα γιατι εχει τα jack, αλλα θελει και το τσιπακι για να δουλεψει). Ετσι μονο το τσιπ κοστιζει περιπου 80 €. ενώ αυτο το remote παιζει απο δημοπρασιες που λειγουν στο 100αρι με 150 (να το παρεις με τη μια).

Ωραια, μια τελευταια απορια... Με το mτc, αν ειναι master το brc, θα μπορεις να πηγαινεις και σε σημεια το κομματιου? Δηλαδη αν προχωρας το alesis θα προχωρα και το sequence του σαμπλερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Ωραια, μια τελευταια απορια... Με το mτc, αν ειναι master το brc, θα μπορεις να πηγαινεις και σε σημεια το κομματιου? Δηλαδη αν προχωρας το alesis θα προχωρα και το sequence του σαμπλερ?

 

Η απάντηση είναι ναι...το MTC είναι ουσιαστικά μια μεταφορά του SMPTE σε MIDI και συγχρονίζει τις συσκευές με βάση το frame rate. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι να θέσεις και στις 2 συσκευές το ίδιο frame rate (προσοχή στα fps & dfps....είναι το πιο συνηθισμένο σφάλμα σε αυτές τις περιπτώσεις).

 

Το πρόβλημα στην όλη ιστορία δεν είναι ο συγχρονισμός μέσω MTC/SMPTE που είναι μια μάλλον απλή υπόθεση αν είσαι προσεκτικός, αλλά το τραγικό transport του ADAT το οποίο πραγματικά μπορεί να σε βγάλει από τα ρούχα σου (αργεί τρομερά να lock-άρει την ταινία στο σωστό σημείο....λογικότατο αν σκεφτεί κανείς πως η S-VHS ταινίες είχαν εντελώς διαφορετικό και πιο απλοικό προορισμό....). Βέβαια με ένα ADAT τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά αλλά ετοιμάσου να ξεχάσεις την ταχύτητα και την ευκολία των HD based DAW & Recorders.

 

Καλή επιτυχία!! 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου