Προς το περιεχόμενο

New York Gypsy All Stars


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, καιρό έχουμε να τα πούμε...

 

Ευκαιρία να μπω μετά από καιρό (μιας και σας είχα παραμελήσει) ήταν για να σας συστήσω (σε όσους δεν έχετε ιδέα) μια νέα ενδιαφέρουσα μπάντα απ' τη Νέα Υόρκη.

Ο λόγος για τους New York Gypsy All Stars, μπάντα με αρκετές ιδιαιτερότητες στον ήχο της.

 

Λοιπόν, στη σύνθεσή τους έχουν σαντούρι και κλαρίνο ως τα main όργανα, και πλήκτρα, μπάσο, τύμπανα.

 

Οι μόνοι που ήξερα από πριν εκεί μέσα (κι απ' τους οποίους ανακάλυψα την μπάντα) ήταν  οι Jason Lindner (πλήκτρα) και Παναγιώτης Ανδρέου* (μπάσο) απ' τους Now vs. Now, το nu-jazz trio που έχουν με τον τρισμέγιστο ντράμερ Mark Guiliana.

 

Ορίστε μερικά κομμάτια τους:

 

 

 

 

 

* Ο Παναγιώτης Ανδρέου έχει καταγωγή απ' την Καλαμάτα και ψηφίστηκε καλύτερος jazz μπασίστας για το 2010 στην Αμερική...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδιαφοροι οχι απλα μαλλον διαλεξες λαθος μερος να βαλεις τετοια μουσικη.

 

Υπαρχει μια μπαντα που ειναι πολυ κοντα στον ηχο τους αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται.....Τουρκοι σπουδαγμενοι αμερικη κ παιζουν κατι τετοιο αλλα με πιο ακραιο ηχο σε μιξη.

 

Αυτοι εδω ειναι πιο νορμαλ αλλα παλι νομιζω αυτη η μουσικη δεν περναει εδω ελλαδα ουτε για πλακα.....οπως κ η fusion αλλωστε.Ειναι δυσκολα να παρακολουθησει καποιος χωρις τριβη με το αντικειμενο.Αλλο τα 4αρτα στο σκυλαδικο κ στα ροκ κ αλλο ενα μονιμο 16ο να πλαναται απ την αρχη μεχρι το τελος κ να ειναι κ κρυφο πολλες φορες.Χρειαζεται κοτσια για να παρακολουθησεις το κρυφτο σε αυτες τις μουσικες πραμα που εδω δεν υπαρχει.

 

 

Μου αρεσε το πρωτο κ ενα αλλο που ειδα youtube που δεν το χεις εδω.Σε γενικες γραμμες μου αρεσε το αποτελεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το δικιο σου γιατι τεχνικα ειναι ολοι απιαστοι......Το αποτελεσμα που βγαζουν ειναι απιθανο κ θελει πολυ κοπο κ χρονια για να το φτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπαρχει μια μπαντα που ειναι πολυ κοντα στον ηχο τους αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται.....Τουρκοι σπουδαγμενοι αμερικη κ παιζουν κατι τετοιο αλλα με πιο ακραιο ηχο σε μιξη.

 

Στο μυαλο μου ηρθαν Laco Tayfa και Brooklyn Funk Essentials (οι τελευταιοι οχι και τοσο κοντα βεβαια). Μηπως εννοεις καποιους απο αυτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συγκεκριμενα αυτο

 

 

Η μουσικη αποψη τους ειναι κοντα στους new york αλλα ειναι πιο ακραια.Ακραια δυση με ακραια ανατολη μαζι κ μπολικη τεχνικη επιδειξη απο ολες τις μεριες.Η αλλη μπαντα δεν εχει τοση κακογουστια μαζεμενη ευτυχως, αλλα εχει κατι κ απο αυτο το ακραιο μπαχαλοεθνικ.

 

Οι Brooklyn Funk Essentials απ την αλλη δεν εχουν σχεση με fusion και σκληρο ηχο.Εχω ακουσει πολλα δισκακια τους κ δε μου κανουν με τπτ ethnicfusion.Πολυ πιο δυτικο το αποτελεσμα τους με λιγες αναφορες σε αλλες μεριες του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου