Προς το περιεχόμενο

Σκευρωμα σε κλασσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια κλασσική κιθαρα και αφού αλαξα τις χορδές της (μαλλον επειδή δεν τις εκανα μια-μια αλλα ολες μαζι) εχει σκευρώσει. Πως μπορώ να την επαναφέρω? thx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ακριβή κιθάρα, να την πας σε μάστορα. Αν όχι, κάτι τέτοιο ίσως σώσει την κατάσταση, αλλά θα πρέπει να έχεις και κάποιο εξοπλισμό:

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια κλασσική κιθαρα και αφού αλαξα τις χορδές της (μαλλον επειδή δεν τις εκανα μια-μια αλλα ολες μαζι) εχει σκευρώσει. Πως μπορώ να την επαναφέρω? thx!

 

Φίλε μου, είναι πολύ απίθανο να σκεύρωσε η κιθάρα τόσο απότομα, αλλάζοντας απλώς χορδές, όσο φτηνή και χάλια κατασκευαστικά και να είναι. Μήπως είχε ήδη σκευρώσει το μπράτσο με τον καιρό και δεν το είχες παρατηρήσει? Και όταν λες σκεύρωσε, εννοείς πήρε προς τα πίσω?

 

Αν είναι έτσι, δοκίμασε να κουρδίσεις μισό με έναν τόνο πιο πάνω και παρακολούθησέ την για 1-2 μέρες. Τη σοβαρότερη επίδραση στο σκεύρωμα την έχουν ακραίες και απότομες αλλαγές στη θερμοκρασία και την υγρασία, προσπάθησε να την έχεις κάπου με λογική θερμοκρασία (κάτω από 35 βαθμούς σίγουρα...) και, αν είναι δυνατόν, ελεγχόμενη υγρασία. Στο τελευταίο μπορεί να βοηθήσει ένας υγραντήρας.

 

Αν δεν βλέπεις να γίνεται τίποτα, ένας μάστορας μόνο μπορεί να σου δώσει αξιόπιστη λύση, ούτε να επιχειρήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου