Προς το περιεχόμενο

Vocal Booth κοίλο (από βαρέλι) ή μη παράλληλο (πεντάγωνο) ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους αγαπητούς.

 

Χρειάζομαι 1 vocal booth και θα ήθελα τις κατά το δυνατόν γνώσεις σας, επειδή το ζήτημα που προκύπτει, έχει μία κάποια σχετική ιδιομορφία.

Ο χώρος είναι περίπου 3,40 Χ 3,00 m και το vocal booth θα πρέπει να έχει ανάλογα μικρότερες διαστάσεις και ύψος 2,00 m περίπου.

 

Κατά την αναζήτηση του καταλληλότερου μοντέλου και προκειμένου να αποκομίσω μία βάση του επιθυμητού, είδα κάποιον ξένο κατασκευαστή με το μοντέλο που φαινεται στο σύνδεσμο.  

Θεώρησα αρχικά ως καλύτερη, την ιδέα του πενταγώνου και μάλιστα μου άρεσε ότι με αυτόν τον τύπο κατασκευής, δεν υπάρχουν παράλληλα τοιχώματα και standing waves.

 

Εν συνεχεία, ήρθε ο τεχνίτης που κάλεσα και δίνοντάς του τα σχέδια, έπεσα σε άνθρωπο που είχε αξιέπαινη ευαισθησία σε τέτοια ακουστικά φαινόμενα και με ρώτησε αν ήθελα "μη παράλληλη οροφή" ή θόλο.

 

th_d25e00e6.jpg  th_b3b43c89.jpg  

 

Τότε, μου ήρθε η άλλη ιδέα, ως εναλλακτική λύση :

 

Ως κυρίως εσωτερικό,

1 μεταχειρισμένο βαρέλι με μήκος 1,80 έως 2,00 m,

κομμένο στη μέση και σηκωμένο όρθιο,

θα μπορούσε να δημιουργήσει τις 2 "ακροβολισμένες" κοίλες πλευρές ενός Vocal Booth,

στο οποίο θα κατασκευάζονταν 2 "μη παράλληλα" τοιχώματα για να ενώσουν αυτές τις θολοειδείς πλευρές.

Τέλος, ως οροφή, ενδεχομένως, άλλο 1 βαρέλι (2 μισά τμήματα ενωμένα) από επάνω, για τη δημιουργία θόλου - οροφής.

 

Ερώτημα

Ποιά από τις 2 κατασκευές, προσφέρει καλύτερη ανάκλαση για εγγραφή φωνής ;    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, έτσι όπως βλέπω τις προτάσεις σου , νομίζω ότι το κοίλο booth θα είναι περισσότερο χρήσιμο ως echo chamber παρά ως vocal booth, νομίζω ότι θα έχεις πολλές ανακλάσεις και ίσως να έχει εφέ "εκκλησίας".

 

Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το treatment που θα έχει το booth, αλλά εντελώς διαισθητικά, νομίζω πως θα πάρεις καλύτερα αποτελέσματα από το πεντάγωνο σχήμα.

 

Π.χ, φαντάσου στο κοίλο booth ότι πιθανότατα θα υπάρχουν σημεία όπου θα συγκεντρώνονται μαζικές ανακλάσεις όπως συμβαίνει με τα  ραντάρ για παράδειγμα ή όπως με τα παραβολικά μικρόφωνα.

 

microphones_voice_booster_high_grade_broadcast_quality_parabolic_dgpm_2.jpg

 

Σίγουρα πάντως δεν θα είναι ομοιόμορφη η ακουστική σε τέτοια σχεδίαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy, ευχαριστώ βρε συ.  Αυτό το διαισθητικό -όπως αναφέρεις- μου χρειάζεται, είναι βοήθεια και ίσως μπορέσω να διασταυρώσω.

Αν τώρα, υποθέσουμε, ότι συνεχίζω με την παραγγελία που μόλις σήμερα έδωσα για πεντάγωνο, τότε ας μου πείτε όποιος μπορεί, τί είδους οροφή θα εθεωρείτο ιδανικότερη :

 

1.    Πεντάπλευρη πυραμίδα (όπως στο νέο σχήμα) σε επιπλέον αντίθεση με τα πλευρικά τοιχώματα.

th_268a908b.jpg

 

2.   Ψιλο-πυραμίδα, ανάλογη (σε γωνία) του κάθε απέναντί της, πλευρικού τοιχώματος.

th_15791159.jpg

 

3.    Απλά, ανισόπεδη (μη παράλληλη με το δάπεδο) ευθεία επιφάνεια.    

 

4.    Ευθεία επιφάνεια, παράλληλη με το δάπεδο.

 

5.    Άλλο (λ.χ χωνί με ρίγες  LoL LoL).  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το κοίλο! Στο 5γωνο (και μάλιστα κυρτό) θα έχεις παντούς μεγάλα παραληλόγραμμα! Ενώ στο κοίλο όχι! και εφόσον θα του βάλεις ηχοαποροφητικό υλικό δεν θα δημιουργήτε φαινόμενο οπως του ραντάρ (βέβαια πρέπει να δεις και τι ηχοαποροφητικά θα διαλέξεις!) Το καλό και στα δυο είναι ότι δεν δημιουργούντε στάσιμα κύμματα! Τώρα για πάνω θα σου έλεγα αντίστοιχα κοίλη η ανισόπεδη! Μία χαζή σημείωση: Πάνω από το ηχοαποροφητικό υλικό βάλε και ένα ειδικό ύφασμα πυ βάζουν σε τετοιες περιπτώσεις! Στ δικό μου έβαλα στον τοίχο πάνω από το ηχοαποροφητικό και είδα διαφορά (ειδικά στις ψιλές μιας και το υλικο που είχα ήταν λεπτό). Ακόμα κάτι τελευταίο, Για εξοικονόμηση χώρου μπορείς να το κάνεις παράλληλο με το πάτωμα ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ diffusors)

 

Y.Γ. Αν παρόλα αυτά (1:1000000) ακόμα δεν είναι ξερή η φωνή βάλε και ένα τέτοιο http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen.htm αν και δεν θα σου χρειαστεί!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου