Προς το περιεχόμενο

Αγορα-Μετατροπη(;) Squier Μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

Αυτη την εποχη ειμαι σε σκεψη για να αγορασω και να τροποποιησω στα δικα μου μετρα ενα μπασο της Squier.Εχω ομως λογους για να το κανω αυτο.

Και ξεκιναω λεγοντας τα εξης...

 

Καταρχας ειμαι αριστεροχειρας και ως γνωστων η αγορα για αριστερα οργανα ειναι περιορισμενη.Ειδικα εδω στην Ελλαδα.Επομενως οι επιλογες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα.Εαν ομως σου μπει το μικροβιο για ενα οργανο που το θελεις σαν τρελος αλλα δεν μπορεις να το αποκτησεις λογο της ιδιομορφιας του εγκεφαλου σου,τοτε ψαχνεις την καλυτερη δυνατη λυση που να πλησιαζει στα δεδομενα  σου.

 

Πιο αναλυτικα.

Μου αρεσουν τα οργανα σε στυλ Φεντερ.Και ποιο συγκεκριμενα το

Fender american vintage '75 jazz bass

http://www.oasismusic.co.uk/acatalog/info_NewfenderAMVintage75.html

Ομως το συγκεκριμενο δεν βγαινει σε αριστερο.Κατι τα block inlays στην ταστιερα,κατι το χρωμα του κτλ. μου εχουν κανει τη ζημια.

Φυσικα η Fender βγαζει αριστερα μπασα (Mexican-American) αλλα δεν μου βγαζουν εμενα απολυτος τιποτα στον αισθητικο κυριως τομεα.

(Για λογους οικονομιας τα χαρακτηριστικα τους ειναι περαν απο οποιδηποτε συζητηση αναγνωρισμενα και σεβαστα.)

 

Ερχομαι τωρα και λεω..

Εαν θελω κατι που να πλησιαζει αυτο το οργανο και να ειναι και αριστερο,τοτε γιατι να μην κοιταξω και το Fender Squier Vint. Mod. Jazz Bass LH Natural

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Basses/Lefthanded-models/Fender-Squier-Vint.-Mod.-Jazz-Bass-LH-Natural/art-BAS0003841-000

που με μια καλη αναβαθμιση θα πλησιασω εστω σε αυτο που ονειρευομαι;

 

Το συγκεκριμενο Squier εχει καλες κριτικες και γνωμες απο πολλους(και σε παλαιοτερα ποστς εδω μεσα).Σιγουρα μιλαμε για low budget οργανο που ουδεμια σχεση εχει με το οριτζιναλ,αλλα...

Εαν γινει μια αλλαγη της γεφυρας με Badass II,αλλαγη μαγνητων με Seymour Duncan STK-J2 ή J1,ηλεκτρικα Seymour Duncan STC2-3,ισως και κανα κλειδι,τοτε δεν θα μπορω να πω πως το καλο θα γινει καλυτερο;Τα ξυλα βεβαια ειναι θεμα αλλα δεν μπορω να τα εχω και ολα...

Το δημιουργημα αυτο θα αποκτησει δικο του χαρακτηρα και θα με ικανοποιει απο ολες τις αποψεις.

Θα μου στοιχισει οσο ενα Fender Mexican γνησιο,αλλα τουλαχιστον θα ειναι κατι που θα το πλησιαζει σε πολλα πραγμματα(αν και σε επιμερους θα ειναι και ανωτερο.) 

 

Αξιζει τελικα αυτη η σκεψη;Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου,εαν επρεπε να βρειτε αριστερο οργανο που να ταιριαζει στις απαιτησεις σας;

Θα χρειαστει καποιο αλλο εξαρτημα(και ποιο)για την αναβαθμιση;

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Δημητρης Κ.

 

 

 

NewfenderAMVintage75Jazz0909.thumb.jpg.62b90b8bfb546a50d79093c785b04eed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έκανα πρόσφατα μια έρευνα για το συγκεκριμένο οργανο:

Οι κριτικές που παίρνει είναι άριστες για τα λεφτά του.

Απο ότι λένε οι Αμερικάνοι, παίζει πολύ καλά και όπως είναι, καλύτερα απο Μεξικάνικο F.

Οι μαγνήτες του λέγεται πως είναι το δυνατό του σημείο.

Αρκετοί πάντως τους αλλάζουν με Seymour Duncan Antiquity.

Αλλαγή στα ηλεκτρικά, μόνο για καλύτερης ποιότητας ποτενσιόμετρα, και τίποτα άλλο. Είδικά όχι active ηλεκτρονικά σε Jazz Bass.

Γέφυρα αλλάζουν αρκετοί, η Badass είναι plug & play σε αυτό το οργανο.

Αρκετοί αλλάζουν και τα straplocks σε κάτι πιο ποιοτικό.

Σε σύγκριση, παίζει περισσότερο σάν το Marcus Miller παρά σαν American standard.

Άν ψάχνεις κάτι πιο κοντά σ εκείνο τον ήχο, πάρε Classic Vibe.

 

Με το καλό λοιπόν, να το πάρεις το κορίτσι, και άν δεν σε καλύπτει ως έχει, προχωράς σε αναβαθμίσεις. Προσωπικά πιστεύω πως δέν θα χρειαστεί τίποτα άλλο απο ένα φρέσκο σετ χορδές και ένα καλό σετάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει και παρααξίζει, ακόμα και στοκ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα mexican

standard. Για τις αλλαγές και εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις, τα κλειδιά του είναι μια

χαρά, το κόλλημα με τις πανάκριβες badass δεν το καταλαβαίνω... Tους μαγνήτες αν

τους παίξεις αρκετά και δεν σου αρέσουν, τότε τους αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις γνωμες σας.

Σιγουρα η επαφη-εξοικειωση με το οργανο θα μου πει τι ακριβως θα ζητησει και προς τα  που θελω να το παω.

Οσο για το classic vibe για αριστεροχειρα τι γινεται;Δεν νομιζω να υπαρχει...

Συνεκτημουνται ολα τα λεγομενα σας βεβαιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και μιλάμε για μετατροπές...

Έχω ένα Squier deluxe active V Jazz bass.

Το όργανο απο την μάνα του είναι passive μαγνήτες με active προενίσχυση με ένα διακοπτάκι που η Squier ανομάζει slap switch.

Το μπάσο προσωπικά δέν μου άρεσε σαν ήχος, ενώ η ταστιέρα του με βόλεψε πολύ.

Δοκίμασα λοιπόν να αλλάξω την προενίσχυση με μια EMG που καθότανε στο συρτάρι, και ο ήχος ήρθε στα μέτρα μου.

Έλα όμως που δέν κάθομαι στα αβγά μου για πολύ  ;D

Τις προάλλες έφαγα ένα κόλλημα να το ανταλλάξω με Vintage Modified.

Mου αρέσει ο ήχος του, αλλά τετράχορδο έχω να παίξω καμμιά 25-30 χρόνια, άν εξαιρέσεις το στούντιο, αλλά εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Σκέφτηκα λοιπόν να το μετατρέψω σε passive.

Είχα κανα δυό ποτενσιόμετρα 250k και ένα σεταρισμένο tone control, με 47ρη πυκνωτή, και όρμηξα.

Εννοείται οτι μαγνήτες - γέφυρα - κλειδιά και τα πάντα όλα είναι στόκ.

Λοιπόν να πω οτι έχω ένα πολύ πολύ καλό 5άρι Jazz bass  ;D ;D ;D

Με τρομερό cut στο mix της μπάντας, και κλασικό ήχο.

Χτές στο λάιβ μας, έμεινε το κυρίως μπάσο μου απο μπαταρίες, και χρησιμοποίησα το Squier που το είχα για backup.

Στο διάλειμμα άλλαξα μπαταρίες στο Slapper, και μετά απο ένα κομμάτι ξαναγύρισα στο Squier!!!

Μου έλειπαν τα μεσαία του και ο ήχος των μονοπήνιων. ( Το Clover έχει Seymour Duncan soapbars επάνω ).

Εβγαλα όλο το λάιβ με αυτό, η μέση μου διαμαρτυρήθηκε λίγο είναι η αλήθεια, καθότι το ρημάδι είναι ασήκωτο, αλλά ο ήχος  άλλο έργο...

Το κακό ήταν πως είχα επάνω παλιές χορδές, και δεν σλαπάριζε καθόλου καλά  :-\

Αυτό θα διορθωθεί σήμερα.

Πάντως να πω πως εκτός απο μία dull νότα που έχει το μανίκι του, ( η Μι στο 5ο τάστο της Σι χορδής), το όργανο είναι πολύ καλή πλατφόρμα για πειραματισμούς, με την έννοια οτι δέν κοστίζει μια περιουσία για να το λυπάσαι να δοκιμάσεις πράγματα.

Η ταστιέρα του είναι Ebonol, πολύ εύκολη στο παίξιμο και με πολύ καλό ήχο στο σλάπ,

και το string spacing είναι 19 mm, πολύ φαρδύ για 5άχορδο, αλλά είμαι συνηθισμένος απο το άλλο μου μπάσο που είναι ανάλογο σε φάρδος μανικιού, και με βολεύει.

Άλλοι δυσκολεύονται όμως για να πω την αλήθεια.

Νομίζω οτι η ιδέα του Vintage Modified πάει πίσω για την ώρα, ειδικά άν με την αλλαγή των χορδων ακούσω το σλάπ που είχε με το active EMG κ μου άρεσε υπερβολικά.

Το αίσθητικό ζήτημα τώρα με τις 2 τρύπες που περισσεύουν απο τα ποτενσιόμετρα που βγήκανε off, καλύπτεται απο 2 μινι διακόπτες, ο ένας θα συνδεθεί ως kill switch, να κόβει ενελώς την έξοδο, γιατί με 2 volume μέχρι να κλείσεις την ένταση κάνεις αίτηση με χατόσημο, και για τον άλλο διακόπτη κάτι θα σκεφτώ, μάλλον θα πάω για παράκαμψη του tone  control, ώστε να έχω ένα preset με κομμένο tone που να μπορώ να το κάνω engage με τον διακόπτη, ώστε να έχω ακαριαία έναν ακόμη ήχο στην παλέτα μου.

Ενημέρωση αργότερα ανάλογα με το πως θα πάει το πρότζεκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου