Προς το περιεχόμενο

καμπινα για ρακ!!!2χ12 η 1χ12?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και χρονια πολλα!

εχω τα ακολουθα..jmp 1 ,marshall el34 100 100 kai g major

και σκεφτομαι να παρω καμπινα γυρω στα 400 ευρω

ελεγα για mesa rεc2x12 αλλα ειναι ακριβη

kai oi επιλογες τωρα ειναι marsall 1936,1922 2x12 h mesa thiele 1x12 για αρχη και οταν θα εχω χρηματα να παρω αλλη μια?εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο....

 

επισης μπορει καποιος να μου πει για τα ηχεια.....

η marshall exei g75 ,η thiele evm kai h rec 2x12 v30.ta v30 t gnwrizw ,sta alla omws dn kserw t paizei.......

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, πάμε.

 

Γενικότερα η επιλογή rack λύσεων, έχει να κάνει με την ευελιξία που θέλεις να έχεις, με τη μορφή modular λύσεων: δεν μου κάνει πλέον κάτι, το αντικαθιστώ.

 

Το αν θα έχεις ένα ή δύο καμπίνες εξαρτάται από το πόσο κρίσιμο είναι να παίζεις στέρεο. Τη λύση ΜΙΑΣ καμπίνας 2Χ12" που να είναι στέρεο δεν θα την σκεφτόμουν σοβαρά, αν η πραγματική στερεοφωνία είναι ο στόχος σου. Θέλεις δύο καμπίνες για κάτι τέτοιο.

 

Η 2Χ12" σαν κατασκευή είναι η λιγότερο κατευθυντική καμπίνα (η πιο κατευθυντική, πάλι λόγω κατασκευής, είναι η 4Χ12"). Εξαρτάται τώρα πόσο και πως υπολογίζεις να κουβαλάς πράγματα, ώστε να συνυπολογίσεις και τους παράγοντες όγκος/βάρος.

 

Η Thiele δεν έχει EV. Εκτός αν εννοείς την παλιότερη, που μάλλον αυτή εννοείς μιας και το budget σου είναι 400 ευρώ. Αν ο ήχος σου διαμορφώνεται κατά κανόνα από την προενίσχυση (JMP στην περίπτωσή σου) και θέλεις τα ηχεία σου να αποδίδουν όσο πιστότερα γίνεται αυτό τον ήχο, δύσκολα θα βρεις καλύτερη καμπίνα από τη Mesa. Όσο για την απόδοση του μεγαφώνου, δε το συζητάμε.

 

Εναλλακτικά, αν θεωρείς ότι ο χαρακτήρας των μεγαφώνων παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο, καλό θα ήταν να κινηθείς σε πιο παραδοσιακές "rock-certified" λύσεις σε ό,τι αφορά στα μεγάφωνα (τα Celestion που ανέφερες). Να είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα καλύπτουν απόλυτα τις συχνοτικές ανάγκες πολύπλοκων εφφέ, όπως διάφορα στουντιακού χαρακτήρα reverb και delays, αλλά αυτό είναι λίγο "ψύλλοι στ'άχυρα" ειδικά για live παίξιμο μέσα στη μπάντα.

 

Γενικά πάντως στην περίπτωση του rack να είσαι έτοιμος για αλλεπάληλες αλλαγές και αναβαθμίσεις στο μέλλον, καθώς οι ανάγκες, οι απαιτήσεις και οι συνθήκες αλλάζουν. Γι'αυτό είναι σκόπιμο να κοιτάς για κάποιες όσο πιο ευέλικτες επιλογές γίνεται, αλλά και gear που να μπορείς πιο εύκολα να το πουλήσεις αν χρειαστεί.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Μερικές ακόμα γενικές συμβουλές:

 

Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις του κόσμου τα λεφτά σε καμπίνα εκτός πια κι αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η αισθητική της, το να είναι ταυτόχρονα ελαφριά κ.λ.π.

 

Κατ' αρχάς αν πάς σε 1x12 καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε closed back και ported ή σε oversized αν πας σε open back για να έχεις κάποια μπάσα.

 

Αν πάς σε 2x12 το οποίο και σου προτείνω:

 

Αποφάσισε αν θες μια closed back πιο punchy καμπίνα, με κίνδυνο όμως να έχεις λίγο παραπάνω μπασομεσαία τα οποία θα τα βγάζεις από το eq ή αν θα πάς στην πιο αεράτη open back η οποία όμως ενδέχεται να ακούγεται λίγο ασθενική αν παίζεις πολύ βαριά είδη.

 

Αποφάσισε το υλικό. Το MDF έιναι απολύτως ουδέτερο, πράγμα καλό ιδιαίτερα για high gain είδη, έιναι όμως βαρύ και έχει μικρότερη αντοχή στις πολλές μετακινήσεις. To κόντρα πλακέ (birch plywood) έχει χαρακτήρα (resonance), είναι πιο ελαφρύ και ανθεκτικό.

 

Αν γίνεται άκου μερικές καμπίνες. Τελικά η ποιότητα κατασκευής παίζει μεγαλύτερο ρόλο από τα ίδια τα υλικά.

 

To G12 75 είναι ίσως το πιο scooped μεγάφωνό της Celestion . Αν θες να παίξεις vintage Thrash τότε OK κατά τ' άλλα δεν ενδείκνυται. H Τhiele νομίζω βγαίνει πια με το C90 (Celestion Lead) το οπόιο είναι ένα ΟΚ all around μεγάφωνο και μου κάνει ηχητικά σαν V30 φτιαγμένο για 1x12 (περισσότερα μπάσα, λιγότερα πριμομεσαία).

 

Σε ξανασυμβουλέυω να μην πας σε πανάκριβες καμπίνες. Δεν υπάρχει λόγος. Τέλος υπάρχουν και πολλοί κατασκευαστές που ασχολούνται αποκλειστικά με το είδος (Avatar, Tube Town, Tube Amp Doctor) για να τσεκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)δεν με ενδιαφερει ο πραγματικος στερεο ηχος αλλα επειδη ο τελικος ειναι stereo  το ενα καναλι θα ναι αχρηστο εκτος αν παρω μια 2x12  stereo(νομιζω).η μεταφορα ειναι ενα θεμα αλλα συνηθως σε μαγαζια καμπινες υπαρχουν....

2)να παρω δυο μονες η μια 2χ12 .το λεω γιατι οταν η καμπινα ειναι μεγαλυτερη εχεις kai bottom end kai ogo ,δεν ξερω αν αλλαζει αυτο με 1 χ 12.

       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)να παρω δυο μονες η μια 2χ12 .το λεω γιατι οταν η καμπινα ειναι μεγαλυτερη εχεις kai bottom end kai ogo ,δεν ξερω αν αλλαζει αυτο με 1 χ 12.

 

για bottom-end και όγκο θα προτιμούσα δύο μονές κλειστές παρά μια διπλή ανοικτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει το c90 me ανοιχτη καμπινα και ελλειπαν τα μπασσα..βεβαια στα καθαρα ειναι ο,τι καλυτερο εχς ακουσει,αλλα σε high gain ηχους υστερουσε.....

επισης δεν παιζω με scooped mids ,αρα υποθετω δεν μου κανει το g75? ???

 

σιγουρα προτιμω closed back καμπινα.

απλα χρειαζομαι δυο 1χ12 η μια 2χ12 για να χρησιμοποιω τα 2 καναλια του ενισχυτη

εντωμετακσυ το ρακ ειναι καπως μεγαλο  :P και δεν ξερω αν θα στηριζεται σε μια μικρη 1χ12 καμπινα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εχω ακουσει το c90 me ανοιχτη καμπινα και ελλειπαν τα μπασσα..βεβαια στα καθαρα ειναι ο,τι καλυτερο εχς ακουσει,αλλα σε high gain ηχους υστερουσε.....

επισης δεν παιζω με scooped mids ,αρα υποθετω δεν μου κανει το g75? ???

 

σιγουρα προτιμω closed back καμπινα.

απλα χρειαζομαι δυο 1χ12 η μια 2χ12 για να χρησιμοποιω τα 2 καναλια του ενισχυτη

 

 

Τα μπάσα είναι θέμα κάτα 90% της καμπίνας. Εγώ απλά είπα ότι μου ακούγεται πιο μπάσο από το V30. Tα μεγάφωνα κρίνονται κυρίως στο compression και στα πρίμα/μεσαία κατά τη γνώμη μου.

 

Όχι το G12 75 δεν σου κάνει.

 

Δες τις προτάσεις των κατασκευαστών που σου έκανα πριν. Xωρίς να είμαι και σίγουρος, νομίζω ότι όλες οι 2x12 καμπίνες μπορούν με διαφορετικό wiring και ένα ακόμα input να μετατραπούν σε stereo/mono.

 

Y.Γ Επίσης μια ported 1x12, όταν ανοίξεις την ένταση δεν έχει καμιά σχέση με μια open back 1x12. Δεν νομίζω ότι θα σου λείψουν τα μπάσα σε συνθήκες μπάντας με την Thiele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει το c90 me ανοιχτη καμπινα και ελλειπαν τα μπασσα..βεβαια στα καθαρα ειναι ο,τι καλυτερο εχς ακουσει,αλλα σε high gain ηχους υστερουσε.....

επισης δεν παιζω με scooped mids ,αρα υποθετω δεν μου κανει το g75? ???

 

σιγουρα προτιμω closed back καμπινα.

απλα χρειαζομαι δυο 1χ12 η μια 2χ12 για να χρησιμοποιω τα 2 καναλια του ενισχυτη

εντωμετακσυ το ρακ ειναι καπως μεγαλο  :P και δεν ξερω αν θα στηριζεται σε μια μικρη 1χ12 καμπινα

 

Η Thiele ας πούμε, έχει περισσότερο όγκο και bottom end από αρκετές 4Χ12 που έχω ακούσει. Με το EV πάντα.

 

ΔΕΝ θα στηρίζεις το ρακ σου πάνω στην καμπίνα, θα το έχεις αλλού (ώστε να το διαχειρίζεσαι και πιο εύκολα). Είδες τι απλή λύση σου βρήκα;  :P

 

Για τον ενισχυτή σου, θα πρέπει ή να φτιάξεις ένα bridge, ή να βγάλεις το ένα κανάλι εκτός χρησιμοποιώντας κάποιο load (αυτό επειδή είναι λαμπάτος και αν δεν μπορεί να λειτουργήσει το ένα κανάλι μόνο του από κατασκευής).

 

Τέλος για τους ανεξάρτητους κατασκευαστές (Avatar, Tube Town κλπ) που ανάφερε παραπάνω ο Κώστας, έχω να πω το εξής (σαν κάτοχος καμπινών τους, αλλά και επειδή ξέρω τι βγάζουν):

 

Από ποιότητα κατασκευής είναι σίγουρα τουλάχιστον 2 κλικ πάνω από τις μεσαίας τιμής καμπίνες που κυκλοφορούν. Θα έλεγα ότι προσεγγίζουν ποιότητα ακριβών επώνυμων καμπινών σε πολλές περιπτώσεις και ανάλογα το μοντέλο.

 

Ωστόσο κάποιες φορές, και επειδή πρόκειται για "custom shop" κατάσταση, οι επιλογές δεν είναι οι ενδεδειγμένες ή τουλάχιστον μπορεί να παρασυρθεί κάποιος. Αναφέρω σαν παράδειγμα μια καμπίνα που βγάζει η Tube Town και η οποία προσφέρεται για ουδέτερα μεγάφωνα, πλην όμως είναι φτιαγμένη από poplar (μαλακό ξύλο) το οποίο θα απορροφά συχνότητες και θα το κάνει να ακούγεται κάπως πιο μπουκωμένο και ασαφές.

 

Αυτά βέβαια και πάλι είναι λίγο λεπτομέρειες σε πολλές περιπτώσεις, οφείλω όμως να το αναφέρω γιατί πολλοί πάνε και φτιάχνουν καμπίνες χωρίς πρότερη μελέτη (όπως και... partcasters!) και μετά τραβάνε τα μαλλιά τους.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου