Προς το περιεχόμενο

Πως βάζουν ένα εξωτερικό sampler στο Logic Pro 8?


djxaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έχω ένα Yamaha A4000 και θέλω να το βάλω στο Logic ως external instrument!

Έχω καλωδιάκι της ESI MIDI IN/OUT σε -> USB στην ουσία λειτουργεί σαν MIDI interface!

 

Θα μου φανεί πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας!

 

 

 

 

Edit by Alchemist: Το μήνυμα διορθώθηκε και γράφτηκε σε πεζά, δεν γράφουμε συνεχώς με κεφαλαία διότι είναι σαν να φωνάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καλώς όρισες στο Noiz. :)

Πάμε στο προκείμενο τώρα:

 

Πρωτίστως πρέπει να μας πεις τί ακριβώς θέλεις να πετύχεις με τη σύνδεση που ψάχνεις. Να περνάς στο Logic τα samples που έχεις φτιάξει με το Yamaha, να τριγκάρεις πράγματα μέσω MIDI, κάτι άλλο;

 

Πέραν αυτού, προτείνω εκτός από τη σύνδεση MIDI να συνδέσεις και με καλώδια ήχου το sampler με τον υπολογιστή σου, εκτός κι αν δεν έχεις σκοπό να περνάς ήχο από το sampler στον υπολογιστή ή το ανάποδο (μου φαίνεται χλωμό σαν πιθανότητα).

 

Όσο για την ακριβή διαδικασία στο Logic δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι δε δουλεύω με το συγκεκριμένο DAW. Πάντως η γενική φιλοσοφία είναι ότι γράφεις όποια MIDI δεδομένα θέλεις σε ένα κανάλι και επιλέγεις να αναπαράγει τον ήχο από την εξωτερική MIDI πηγή (αντί να επιλέξεις π.χ. ένα plug-in).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ! ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ  :) ΛΟΙΠΟΝ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ SAMPLER MOY ΣΕ ΜΙDI ΟΜΩΣ ΣΤΟ LOGIC. ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟ MIDI KEYBOARD MOY (ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ) Ο,ΤΙ ΗΧΟ ΔΙΑΛΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ SAMPLER...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ότι δεν γράφουμε συνεχώς κεφαλαία αλλά κεφαλαία και πεζά, είναι μέρος των κανονισμών του forum οπότε φρόντισέ το στα επόμενα posts σου.

 

Επί του θέματος, θα πρέπει να συνδέσεις και καλώδια ήχου μεταξύ sampler και κάρτας ήχου όπως σου είπα και πριν.

 

Η ροή της δουλειάς σου θα είναι:

MIDI keyboard -> MIDI data σε ένα MIDI track του Logic -> MIDI σύνδεση από τον υπολογιστή στο sampler -> επιστροφή ήχου από το sampler στην είσοδο ήχου της κάρτας

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου