Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή πεταλιέρας πάνω σε Bugera V22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 6 μήνες αργότερα...

Ξεθαβωωωωωωω ;D ;D

Εχουμε κανενα συμπερασμα για Bugera v22 και pod hd?

Εχει κανενας και τα δυο να μας πει τι βγαινει και μεχρι που φτανει ο συνδιασμος (blues, rock, hard, heavy) ??? ??? ???

 

Ειμαι του λιγο απ'ολα....τι να κανουμε ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με την digιtech. rp1000 ημουν ευχαριστημενος οπου και να την καρφωσα ;D ;D

 

Ομοίως.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Boss gt-8 και τον εν λόγω ενισχυτή. Δοκίμασα διάφορες λύσεις, αρχικά την κιθάρα στον ενισχυτή και την πεταλιέρα στο fx-loop. Είχα τα 2 κανάλια του ενισχυτή και μέσω πεταλιέρας τα effects (chorus, delay κτλ).

 

Μoυ άρεσε, αλλά από κάποια φάση και μετά ήθελα να έχω και άλλα γκάζια πέρα από το vintage overdrive του bugera. Έτσι δοκίμασα την 4-cable method. Όμως, μεταξύ των patches που είχαν ενεργοποιημένο το pre-amp και των patches που το είχαν απενεργοποιημένο (για να έχω το drive του bugera) είχα πρόβλημα με τις στάθμες. Επίσης κάτι που παρατήρησα σε αυτή τη μέθοδο, είναι ότι, όταν έχω ενεργοποιημένο το ext. loop της πεταλιέρας τα knobs του ενισχυτή ''νεκρώνουν'' (λογικό) αλλά όταν το έχω απενεργοποιημένο, δεν νεκρώνουν μεν αλλά δεν έχουν την ίδια ευαισθησία που έχουν αν παίζεις καρφί στον ενισχυτή.

 

Τέλος την έβαλα μπροστά από τον ενισχυτή, χρησιμοποιώντας τα διάφορα πεταλάκια που προσομοιώνει. Μου άρεσε καλύτερα, αλλά θέλει πολύ παίδεμα με τις ρυθμίσεις EQ ώστε να βγάλεις αληθοφανές αποτέλεσμα.

 

Οπότε μάλλον καταλήγω ότι θα χρησιμοποιώ την πρώτη λύση (πεταλιέρα μόνο ως εφεδιέρα- chorus, delay etc) και γκάζι εκτός από αυτό του v22, κάποιο overdrive-distortion πεταλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis

 

Φιλος... είσαι Αθήνα? Έχω ψηθεί για τον V22 και εχω και εγω Gt-8...και ψάχνω να τον ακούσω με την Boss...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξαιρετικά για χρήση 4CM δουλεύει η Line6 M13. Τα δε drives της επιτρέπουν να φτιάξεις πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα (πέραν αυτών του ενισχυτή). Πραγματικά δε νομίζω να υπάρχει άλλο εργαλείο στην αγορά (σ'αυτά τα επίπεδα τιμής) που να φτάνει την ευελιξία της Μ13.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis

 

Φιλος... είσαι Αθήνα? Έχω ψηθεί για τον V22 και εχω και εγω Gt-8...και ψάχνω να τον ακούσω με την Boss...

 

Δυστυχώς όχι, είμαι Ρόδο, θα χαιρόμουν αν βοηθούσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου