Προς το περιεχόμενο

Μικρές εταιρίες custom drums


Indigo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Custom σημαίνει διαλέγω τα ξύλα, τον αριθμό φύλλων, το πάχος, το βάρος, το φαλτσοκόψιμο, τις διαστάσεις, το χρώμα, το hardware και πάει λεγοντας.

 

Για κάποιον που έχει το μεράκι, το χρόνο και τη διάθεση να πεί οτι χρειάζεται ενα συνδυασμό των παραπάνω που δεν του τον προσφέρει ενα έτοιμο σετ κάποιας εταιρίας, έχει νόημα να ψαχτεί για custom. Εκεί όμως είναι το ρίσκο, οτι δηλαδή δεν ξέρεις τελικά ηχητικά τί θα πάρεις και αν θα είναι αυτό που έψαχνες. Σίγουρα δεν θα πάρεις ενα σετ με ''κακό'' ήχο βέβαια αλλά λέμε τώρα. Εννοείται βέβαια πως θα πρέπει να το ''παντρευτείς'' μετά γιατί θα το πουλήσεις πολύ δύσκολα ή πολύ φτηνά.

 

Για μένα πάντως, με τις τόσες πολλές επιλογές που σου δίνουν όλες οι μεγάλες εταιρίες πλέον, δύσκολα θα σκεφτόμουν την αγορά custom. Ίσως για κάνα ταμπούρο που θα ακούσεις και θα σ αρέσει περισσότερο απο τα αντίστοιχα ''μαρκας'', να αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω αυτα που ακουσα(στη γερμανια)και αρρωστησα ειναι τα canopus!επισης το ταμπουρακι το ayotte των 1200 το αγορασε ενας φιλος και το εχω παιξει και ειναι εκπληκτικο και ναι,αξιζει μεχρι τελευταιας δεκαρας τα λεφτα του...ασχετα αν εγω δεν θα εδινα ποτε τοσα λεφτα για ενα ταμπουρο ;)

 

τα 13 φτιαχνονται οντως στην ελλαδα(στην πατριδα μου την δραμα)αλλα δεν ταχω παιξει ακομα,αν κι εχω ακουσει τα καλυτερα ειδικα για τις κασες τους...

 

αυτο που ψαχνω εγω βεβαια ειναι ενα σετ masters mahogany της pearl τα οποια δεν βγαινουν πια κι ειναι εξαφανισμενα στην μεταχειρισμενη αγορα...αν καποιος εχει υποψη του... :'(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτα που ακουσα(στη γερμανια)και αρρωστησα ειναι τα canopus

 

Αμεσως στη ΦΤΗΝΙΑ εσυ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στους φιλους ΝΤΡΑΜΜΕΡΣ .Γυρισαμε βλεπω ολοι η περιπου ολοι.Τερμα το διαλλειμα τα κεφαλια μεσα.Παιδια οσον αφορα το custom  αλλα ειναι και αλλα δεν ειναι .ΕΙναι θεμα κατασκευαστη αλλα και απαιτησης του παραγγελνοντος (δηλαδη αν ''εγω '' ο πελατης δεν ειμαι γνωστης και δεν ξερω τι θελω τοτε θα μου πουλησουν οτι τους βολευει ) Ο  Γαβριλος αν ξερεις να του παραγγειλεις και ειναι και σε καλο mood  τοτε φτιαχνει ΑΓΓΕΛΟΥΣ ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ CUSTOM  .Εγω ειμαι κατοχος τα τελευταια 15 χρονια μιας TAMA grandstar custom " ειδικη παραγγελια απο πολυ καλο ντραμμερ που δουλευε μεσα στην παλια αντιπροσωπεια της tama (Λυρικον νομιζω ) τα ξυλα ειναι birch  παχος 9mm βαμμενα εσωτερικα με ειδικο βερνικι ο ηχος ειναι εξαιρετος power διαστασεις τυμπανων .Oσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ μ'αρεσουν ,σε μαγαζι 1500αρι μικροφωνα μονο στο ταμπουρο και στην κασα ανοιγε ο ''μικροφονιας'' τα αλλα μιλαγανε μονα τους .Προσπαθω να τα δωσω τον τελευταιο καιρο και δεν μπορω (ισως ετσι ειναι καλυτερα ) για να παρω ενα πιο μικρο σετ (αυτο ειναι δικασο +4 τομ +2βαθια ) maple ετσι για να αλλαξω ηχο ...αλλα ο φιλος μου ο beeros  πηγε και πηρε yamaha .Aκριβως το ιδιο και σε χρωμα και σε διαστασεις νομιζω .Ο beeros ειναι ο μονος απο το forum που εχει παιξει το σετ μου.... μετα την αγορα του δικου του βεβαια .Καταληγω και συγνωμη αν σας κουρασα οτι custom τυμπανα ειναι αυτα που ΕΣΥ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΙΣ ΑΞΙΟΝΟΝΤΑΣ  τις απαιτησεις & επιλογες σου το οικονομικο ειναι σε δευτερη μοιρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Εγω ειμαι κατοχος τα τελευταια 15 χρονια μιας TAMA grandstar custom " ειδικη παραγγελια απο πολυ καλο ντραμμερ που δουλευε μεσα στην παλια αντιπροσωπεια της tama (Λυρικον νομιζω ) τα ξυλα ειναι birch  παχος 9mm βαμμενα εσωτερικα με ειδικο βερνικι ο ηχος ειναι εξαιρετος power διαστασεις τυμπανων

 

Ωραια τα Grandstar Custom & πολυ δυνατα,απλα δεν νομιζω να ηταν ειδικη παραγγελια τα δικα σου μια και ολα τα Grandstar Custom (τα οποια ηταν τα ιδια shells με τα Grandstar 1 & 2 αλλα με λακα και οχι με covering) ηταν βαμμενα εσωτερικα με αυτο το βερνικι,τις περισσοτερες φορες στο ιδιο χρωμα με το εξωτερικο αλλα λιγοτερο γυαλιστερο  ,τα δικα σου εχουν τα split lugs (art deco style) ή τα high tension?  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δειςτις αγγελιες εχει φωτο  και ισως καταλαβεις (εγω τα πηρα δευτερο χερι και σου λεω οτι μου ειπε ο πρωτος ιδιοκτητης που ηταν και πολυ καλος drummer και υπαλληλος στην αντιπροσωπεια ) Θα ψαξω το  prospectus  γιατι το εχω και ισως σε φωτισω .Ευχαριστω παντως για την παρεμβαση SF .Παντως επεσες διανα στην περιγραφη και οντως ειναι λακα και μεσα με το ιδιο χρωμα βερνικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα, κανονικα (οσο κανονικα μπορει να ειναι τοσο καλα ντραμς.. ;D) Grandstar custom ειναι ,το δικο σου σετ εχει τα art deco lugs (πλην της μιας κασας) που ειναι προτιμοτερα απο τα high tension & φυσικα τραγικα ομορφοτερα... ;)

 

Εγω δεν θα τα πουλαγα με τιποτα ειναι φοβερα ροκ τυμπανα (που να βαλεις και RIMS στα τομ ,θα παθεις πλακα) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθεσω και εγω μερικες εταιρειες που μου εχουν κανει εντυπωση.

Μικρη φινλανδικη εταιρεια : http://www.kumu.fi/english/sets.html

Τα πιο ωραια ντραμς στον κοσμο κατα την γνωμη μου + οτι εχει δικα του ξυλα : http://www.bradydrums.com.au/

Free floating custom drums,απιστευτος ηχος : http://sleishman.com/sleishman-drums/custom-drums.html

 

Οχι και οι πιο φτηνες επιλογες αλλα τουλαχιστον εχουν δικα τους ξυλα (οχι οτι εχω προβλημα με τα Keller),αλλα ειμαι να το πληρωσεις τοσο ας το κανεις καλα τουλαχιστον  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα, κανονικα (οσο κανονικα μπορει να ειναι τοσο καλα ντραμς.. ;D) Grandstar custom ειναι ,το δικο σου σετ εχει τα art deco lugs (πλην της μιας κασας) που ειναι προτιμοτερα απο τα high tension & φυσικα τραγικα ομορφοτερα... ;)

 

Εγω δεν θα τα πουλαγα με τιποτα ειναι φοβερα ροκ τυμπανα (που να βαλεις και RIMS στα τομ ,θα παθεις πλακα) .

Ευχαριστω ακομα ψαχνω το prospectus .Δυστυχως ειμαι σε μια ηλικια που τετοιο σετ παει χαμενο

προτιμω να το δωσω με τισ θηκες του να το παρει ενας που ειναι κ.........ς και νατο ευχαριστηθει

Αυτα που πιθανον να παιζω απο εδω και περα ειναι ''νεροβραστα στυλ '' που δεν χρειαζονται τετοιο σετ .εγω παντως το ευχαριστηθηκα οπου το επαιξα (καθαρα επιλεκτικα οπου υπηρχε καλο μεροκαματο δηλαδη.) Απο αποψεως εμφανισης ειναι αψογο ουτε μια γρατζουνια συντηρημενο αψογα (κρεμες στα μετταλα ,εισικα πανια στο καθαρισμα του κλπ) ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΚΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ROCKSTAR  μιλαμε για το μισο βαρος απο την GRANDSTAR  (και αυτη japan ) AΝ το δωσω εχω βρει μια Ludwing me 20'' κασα ,12 ''τομ &16 βαθυ απο ενα τρελλο φιλο

και θα κανω τη δουλεια μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου