Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα για desert και delta blues ηχο


zilentman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους τους φιλους μουσικους..

 

Καταρχην να σας ενημερωσω οτι ειμαι keyboardιστας.

Σας ενημερωνω επίσης οτι εχω μια Fender Stratocaster Mex με εναν hotrail Seymour Duncan (λαθος μου) και ηχογραφω κυριως soundtracks στο υφος των Nick Cave & Warren Ellis και Yann Tiersen.Επισης παιζω στην κιθαρα περισσοτερο blues.

Σκεφτομαι να πουλησω την Stratocaster (αληθεια δεν ξερω ποσο,περιπου στα 450 ευρω ελεγα) και να παρω καποια κιθαρα καταλληλοτερη για το στυλ που θελω να κινηθω.

Ελεγα να κανω την υπερβαση με αυτην http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/-/art-GIT0008592-001

ή αυτην σαν πιο φτηνη http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/ES-models/Epiphone-Riviera-Custom-P93-WR-Limited-Wine-Red/art-GIT0017659-000

αν και εχω ακουσει οτι ειναι καυσοξυλα οι epiphone...

 

Καποια αλλη εναλλακτικη κοντα στα 400-600 ευρω ;

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις προκαταβολικα,να ειστε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εχω ακουσει οτι ειναι καυσοξυλα οι epiphone...

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις προκαταβολικα,να ειστε καλα

Που το ακουσες αυτο?

Δεν ειναι ολες οι epiphone καυσοξυλα, όπως δεν ειναι και ολες οι gibson, fender, ibanez κλπ

καλες κιθαρες εξ ορισμου.Ολα σχετικά ειναι.

Τωρα για Delta blues θα χρειαστεις μια resonator/dobro τυπου hound dog ή national  η fender FR 50 πχ εκτος αν εννοεις κατι αλλο

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλιάδες επιλογές......δυστυχώς. ;D

 

check semi accoustic η jazz oπως τις γράφουν στα musicstore και thomman για να πάρεις μια ιδέα του τι υπάρχει.

Γενικά καλές ειναι σχεδόν όλες οπότε μαλλον πας σε ότι σε βολέψει στο παίξιμο.

και αυτές που έβαλες πολύ καλές...

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για ύφος Cave κ.λ.π η Strat είναι μανούλα. Από τις πιο κατάλληλες για το είδος...

 

Απλά άλλαξε μαγνήτες σε κάτι πολύ low output (Fender CS69, Fralin Vintage), το μπρατσάκι αν είναι από τις παλιές μεξικάνες σε κάτι πιο ποιοτικό (κάνα Warmoth), ποτενσιόμετρα και είσαι εντάξει.

 

Οι κιθαρίστες του Cave παραδοσιακά παίζανε με Jaguar και Mustang όχι με Les Paul...

 

 

To μόνο που θα έχεις να κάνεις αφού αλλάξεις όσα προανέφερα είναι να ανοίξεις το treble του ενισχυτή σου στο 11!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρίστες του Cave παραδοσιακά παίζανε με Jaguar και Mustang όχι με Les Paul...

 

Ο Blixa,o Mick Harvey  που...οντως επαιζε... κανονικη κιθαρα ;D επαιζε με μια Epiphone Granada & μια Guild Starfire (ES335 copy).

 

Παντως οντως Les Paul & Cave ειναι λιγο ακυρο.... ;D

 

παντως γενικα μιλωντας δεν υπαρχουν κιθαρες για...desert & delta blues...ολες οι κιθαρες κανουν αν ξερεις να παιζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπανε οτι για να βαλω κατι αξιολογο σε μαγνητες και ποτενσιομετρα πρεπει να κινηθω σε αναβαθμιση 350 ευρω τα οποια δεν εχω σκετα...αν πουλουσα την κιθαρα θα ηθελα να παρω κατι τετοιο για να μην μπω ιδιαιτερα μεσα...δηλαδη αλλο 150 και αλλο 350.Δεν μιλαω φιλε μου για Nick Cave and the bad seeds αλλα για τα soundtracks που εχει κανει με τον Warren Ellis απο τους Seeds,αλλος ηχος,γραφω και περιεργα βιολια και Glass Harps.

Ερωτηση: τι ειναι οι low output μαγνητες ; ειναι φτηνοι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα για τα soundtracks που εχει κανει με τον Warren Ellis

 

εκει δεν υπαρχει κιθαρα ο Warren Ellis παιζει tenor guitar ,εχει μαλιστα και δικο του μοντελλο

 

http://www.eastwoodguitars.co.uk/

 

(κανε κλικ στη δευτερη εικονα κατω απο το "OTHER")

 

gtr_cream-WarrenEllis.jpg

 

 

τι ειναι οι low output μαγνητες ; ειναι φτηνοι

 

Ειναι οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ μαγνητες που εχεις στην κιθαρα σου (οχι ο hot rail) ειναι μαγνητες με χαμηλη εξοδο που εχουν καθαροτερο ηχο,υπαρχουν και ακριβοι,υπαρχουν και φθηνοι.

 

Αληθεια απο ΕΝΙΣΧΥΤΗ τι εχεις? (που ειναι αλλωστε το Α και το Ω στο ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν marshall 80αρη που ειχα στις παλιες μεταλλικες εποχες...στο 3 γκρεμιζει τον οροφο...φιλε μου δεν το ηξερα για τους μαγνητες οτι λεγονται ετσι σε ευχαριστω.

Κιθαρες στα soundtracks των Nick & Warren υπαρχουν τωρα δεν ξερω με τι αλλα μεσα ηχογραφουν οι καλλιτεχναι...ωραια η κιθαριτσα του Ellis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Blixa,o Mick Harvey  που...οντως επαιζε... κανονικη κιθαρα ;D επαιζε με μια Epiphone Granada & μια Guild Starfire (ES335 copy).

 

Παντως οντως Les Paul & Cave ειναι λιγο ακυρο.... ;D

 

παντως γενικα μιλωντας δεν υπαρχουν κιθαρες για...desert & delta blues...ολες οι κιθαρες κανουν αν ξερεις να παιζεις.

 

Ο καλύτερος IMHO κιθαρίστας του Cave βασικά, ο Rowland Howard έπαιζε και αυτός με Jaguar. Ο Harvey όσο τον έχω δει live το 90% το έβγαζε παίζοντας ακουστική...

 

Edit: Τώρα είδα πώς σε ενδιαφέρει συγκεκριμένη περίοδος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αν υποθεσουμε οτι κραταω το υπαρχον setup (θυμίζω strat με hotrail κατω και μαμισιους στην μεση και πανω + 80αρης Marshall) τι μαγνητες να βαλω στην μεση και πανω  για να επιτυχω το επιθυμητο αποτελεσμα ; Παντα κινουμαι περιπου στα 150-180 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου