Προς το περιεχόμενο

Soldanooooo!!!


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα κατάφερα επιτέλους ύστερα απο επίσκεψη μου σε γνωστό κιθαρομάγαζο να ακούσω και να παίξω (σε "σωστή" ένταση  :o) όχι ένα αλλά δύο soldano heads!! (SLO-100 και DECATONE)...

 

Μετά λοιπόν απο αυτήν την μεγάλη ηχητική εμπειρία που είχα σήμερα (δεν υπερβάλω) βρίσκω λίγο φτώχο το λεξιλόγιο μου για να περιγράψω αυτό που άκουσα!!...

 

Συνήθως όταν ακούω έναν ενισχυτή για πρώτη φορά ,προσπαθώ να "ανακαλύψω" τα ηχητικά του προτερήματα..

Με τους soldano συνέβει το αντίθετο!...Προσπαθούσα να βρώ "ελλατώματα"...και δεν έβρισκα!!!

Άκομα και τα καθαρά τους ήταν καταπληκτικά! (αν και για το drive τους είναι παγκοσμιώς γνωστοί)..

 

Συνιστώ σε όσους δεν έχουν ακούσει soldano απο κοντά να το κάνουν!

Είναι μια εμπειρία που πρέπει να την νιώσουν..έστω κι αν δεν έχουν ποτέ υπόψην τους να αποκτήσουν έναν..

(ε, δεν είναι και οι πιο φτηνοί ενισχυτές της αγοράς . ;) :))..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε εμπιστεύομαι και θα πάω να τους δοκιμάσω :D...

Ένα κατάστημα εδώ τους έχει αλλά ούτε πήγα ποτέ να τους δοκιμάσω αλλά και ούτε και ασχολήθηκα ποτέ με την τιμή τους...

 

θα επιληφθώ πάντως του θέματος... thanks για το έναυσμα φίλε longshadow ;) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι εμπειρια να ακουσεις Soldano. Δεν ειναι μονο η χροια αλλα η φινετσα του ηχου που δε μπορει να εξηγηθει, τη καταλαβαινεις οταν παιζεις. Το καθαρο του SLO ειναι αδικημενο, το βρισκω πολυ καλο.

 

Πως σου φανηκε ο Decatone? Παντα διαβαζω οτι ο SLO εχει μεγαλη διαφορα απο τους αλλους Soldano και το διαπιστωσα οταν ακουσα τον Hot Rod 50.

 

Ο SLO εχει το κλασικο ελλατωμα, το βρωμικο καναλι δεν ανοιγεται και δυστυχως δε μπορεις να το απολαυσεις σε σπιτι. Εκτος αυτου, η διαυγεια και η χροια του ειναι αλλου. Δεν μου αρεσει που κοστιζει τοσο, αλλα καταλαβαινω γιατι κοστιζει τοσο οταν αλλοι ενισχυτες εχουν 1000-1500 ευρω και τον κοιτανε απο πολυ κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τους εχω ακουσει πολλες φορες να αναφερονται και εχω ακουσει και samples ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις καποιον καλλιτεχνη που να παιζει με Soldano (SLO 100) ετσι να εχουμε στα υποψη καθως η τιμη τους ειναι λιγο υπερβολικη και μου φαινεται...περιεργη  ::)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει και με τους 2 στό ίδιο μαγαζί πρίν 2 βδομάδες ... και ναι! Δύσκολα βρίσκει να πεί κανείς κάτι μείον... (δηλαδή σιγά μη βρεί.....)

Υπήρχε και ένας άλλος 18 watt κεφαλή και αυτός.. αλλά πουλήθηκε από ότι έμαθα.... και αυτός σκότωνε....

Αυτό που γουστάρω στους soldano, τελικά είναι, ότι είναι αυτό και μόνο αυτό που είναι και πάρε νά΄χεις!!!! Κοινώς τί να περιγράψεις.... άμα δεν παίξεις να ακούσεις....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι εμπειρια να ακουσεις Soldano. Δεν ειναι μονο η χροια αλλα η φινετσα του ηχου που δε μπορει να εξηγηθει, τη καταλαβαινεις οταν παιζεις.

Ακριβώς αυτό είναι το συναίσθημα!...Πιάνεις συνεχώς τον εαυτό σου να αναρωτιέται ΤΙ είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς τόσο και δεν μπορείς να το βρείς!... :D

 

μη με ρωτάς συγκεκριμένα για decatone γιατί έχασα τη μπάλα και με τους δύο!..;D

Επειδη τους εχω ακουσει πολλες φορες να αναφερονται και εχω ακουσει και samples ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις καποιον καλλιτεχνη που να παιζει με Soldano (SLO 100) ετσι να εχουμε στα υποψη καθως η τιμη τους ειναι λιγο υπερβολικη και μου φαινεται...περιεργη  ::)

 

ο gary moore παιζει εδώ με slo αλλά τι να καταλάβεις απο το video...πρέπει να παίξεις ο ίδιος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε "σωστή" ένταση

 

Οι 3 βασικές λεξουλες της υπόθεσης IMO.

 

Τα παιδιά του μαγαζιού την στιγμή που το standby του slo μπήκε στο on φόρεσαν ωτοασπίδες!!..μιλάμε για πολύ γέλιο!  ;D

 

Εμένα πάντως η ένταση δεν με πείραξε καθόλου..(ενώ με άλλους ενισχυτές με πειράζει..).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι soldano δεν εχουν αντίπαλο, απίστευτοι ενισχυτές και καλό είναι όσοι δεν τους έχουν ακούσει και δεν τους περισσεύουν μερικές χιλιάδες Ευρώ να μην το κάνουν... ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι soldano δεν εχουν αντίπαλο, απίστευτοι ενισχυτές και καλό είναι όσοι δεν τους έχουν ακούσει και δεν τους περισσεύουν μερικές χιλιάδες Ευρώ να μην το κάνουν... ;D

Είναι αλήθεια ότι αρρωσταίνεις ,αλλά τα πολύ καλά πράγματα επιβάλεται να τα ακούμε όταν μας παρέχεται η δυνατότητα...

 

Επειδη τους εχω ακουσει πολλες φορες να αναφερονται και εχω ακουσει και samples ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις καποιον καλλιτεχνη που να παιζει με Soldano (SLO 100) ετσι να εχουμε στα υποψη καθως η τιμη τους ειναι λιγο υπερβολικη και μου φαινεται...περιεργη  ::)

Ααα να μην ξεχάσουμε και τον "Χοντρούλη"!! ;D (Warren Haynes)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου