Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση Οροφής χωρίς γυψοσανίδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Earthlings!

 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Μένω σε μονοκατοικία και στην αποθήκη που βρίσκεται στο υπόγειο (13 τ.μ) έχω ετοιμάσει έναν χώρο με όλα τα καλά όργανα (τύμπανα, μπασα, κιθαρες κτλπ), τα παρελκόμενά τους (ενισχυτες, PA κτλ)  ;D καθώς και τα απαραίτητα ηχοαποροφητικά υλικά στους τοίχους, αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

 

Θα ήθελα με κάποιον τρόπο να ηχομονώσω (όσο το δυνατον περισσότερο έστω και όχι απόλυτα) την οροφή-ταβάνι, αλλά η εγκατάσταση γυψοσανίδας (μαζί με τα ηχομωνωτικά υλικά μεσα) είναι απαγορευτική, μιας και ο χώρος είναι αρκετά χαμηλός σε ύψος (2,40 μετρα) όπως και πρέπει να γίνουν και διάφορες αλλες εργασίες (κόντεμα-κόψιμο φύλων εντοιχιζόμενης ντουλάπας, επανατοποθέτηση σωλήνων-υδροροών κτλ) που απαιτούν κόπο, χρόνο και πολύ πολύ χρήμα!

 

Και η ερώτηση είναι η εξής: Υπάρχουν ηχομονωτικά υλικά (έστω και σε συνδιασμό) που να τοποθετούνται στην οροφή, χωρίς χρήση γυψοσανίδας, έτσι ώστε να μειώσουν αισθητά (οχι απόλυτα) τον ήχο προς τον επάνω όροφο ?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Earthlings!

 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Μένω σε μονοκατοικία και στην αποθήκη που βρίσκεται στο υπόγειο (13 τ.μ) έχω ετοιμάσει έναν χώρο με όλα τα καλά όργανα (τύμπανα, μπασα, κιθαρες κτλπ), τα παρελκόμενά τους (ενισχυτες, PA κτλ)  ;D καθώς και τα απαραίτητα ηχοαποροφητικά υλικά στους τοίχους, αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

 

Θα ήθελα με κάποιον τρόπο να ηχομονώσω (όσο το δυνατον περισσότερο έστω και όχι απόλυτα) την οροφή-ταβάνι, αλλά η εγκατάσταση γυψοσανίδας (μαζί με τα ηχομωνωτικά υλικά μεσα) είναι απαγορευτική, μιας και ο χώρος είναι αρκετά χαμηλός σε ύψος (2,40 μετρα) όπως και πρέπει να γίνουν και διάφορες αλλες εργασίες (κόντεμα-κόψιμο φύλων εντοιχιζόμενης ντουλάπας, επανατοποθέτηση σωλήνων-υδροροών κτλ) που απαιτούν κόπο, χρόνο και πολύ πολύ χρήμα!

 

Και η ερώτηση είναι η εξής: Υπάρχουν ηχομονωτικά υλικά (έστω και σε συνδιασμό) που να τοποθετούνται στην οροφή, χωρίς χρήση γυψοσανίδας, έτσι ώστε να μειώσουν αισθητά (οχι απόλυτα) τον ήχο προς τον επάνω όροφο ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Τα υλικα που εχεις βαλει ως τωρα ειναι ηχοαπορροφητικα και οχι ηχομονωτικα. Ηχομονωση δεν μπορεις να εχεις με ηχοαπορροφητικα υλικα εαν δεν κανεις καποια κατασκευη οπως τοιχους και πατωματα

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα με κάποιον τρόπο να ηχομονώσω (όσο το δυνατον περισσότερο έστω και όχι απόλυτα) την οροφή-ταβάνι, αλλά η εγκατάσταση γυψοσανίδας (μαζί με τα ηχομωνωτικά υλικά μεσα) είναι απαγορευτική

 

Ακόμα και "ηχομονωτική" ψευδοροφή με γυψοσανίδα και αντικραδασμικές αναρτήσεις  να κάνεις δε θα καταφέρεις τίποτα. (μα τίποτα όμως)

 

Και η ερώτηση είναι η εξής: Υπάρχουν ηχομονωτικά υλικά (έστω και σε συνδιασμό) που να τοποθετούνται στην οροφή, χωρίς χρήση γυψοσανίδας, έτσι ώστε να μειώσουν αισθητά (οχι απόλυτα) τον ήχο προς τον επάνω όροφο ?

 

Όχι, η ηχομόνωση είναι ένα συνολο υλικών και ανάλογης τοποθέτησής και κατασκευής.

Για ηχομόνωση πρέπει να κάνεις room in a room.

 

Πλωτη οροφή, πλωτούς τοίχους, πλωτό πάτωμα και πολύ καλές πόρτες. Και μετα από αυτό θα έχεις κ το sound treatment του χωρου...

 

Εγώ σε μια αποθήκη στο υπόγειό μου 16m2 εκανα room in a room. Χρησιμοποίησα τα 12m2 και μου έμεινε επιφάνεια 10m2 ωφελιμη.

 

Το ύψος ηταν γυρω στα 2.35m και μου εμειναν 2.05m

 

Αν θες δες την κατασκευή μου εδώ μιας και από αποψη μεγεθους οι χώροι μας μοιάζουνε.

 

Τί θόρυβοι ανεβαίνουν επάνω? Είναι γενικά ένταση ή εχεις κ δομικό θόρυβο (δονησεις) απο τύμπανα και μπάσσο? Τί ειναι αυτό που ενοχλεί πιο πολύ?

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικα που εχεις βαλει ως τωρα ειναι ηχοαπορροφητικα και οχι ηχομονωτικα. Ηχομονωση δεν μπορεις να εχεις με ηχοαπορροφητικα υλικα εαν δεν κανεις καποια κατασκευη οπως τοιχους και πατωματα

 

Νικος

 

Φίλε Νίκο

 

Το γνωρίζω αυτό που αναφέρεις. Τα ηχοαποροφητικα υλικά τα έχω τοποθετήσει για την εσωτερική ακουστική του χώρου και όχι για ηχομόνωση. Το υπόγειό μου έχει 2 πόρτες:

  • μια πόρτα του χώρου που παίζω
  • στη συνέχεια μια κεντρική πόρτα που βγάζει στις σκάλες

 

Κλείνοντας τις 2 αυτές πόρτες (που τις έχω φορτώσει με λάστιχα και άλλα υλικά για να αυξήσω τη μαζα τους) δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο εσωτερικό του κτιρίου (διαδρομους, σκάλες). Το πρόβλημα δημιουργείται από το ταβάνι του χώρου και ακούγεται στον επάνω όροφο.

 

 

Όχι, η ηχομόνωση είναι ένα συνολο υλικών και ανάλογης τοποθέτησής και κατασκευής.

Για ηχομόνωση πρέπει να κάνεις room in a room.

 

φίλε beeros05

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα με 13τμ και με όλα οσα ανέφερα στο αρχικό μου post δεν το κόβω για Room in a room (μιλάμε για πολύ ξήλωμα).

 

Τί θόρυβοι ανεβαίνουν επάνω? Είναι γενικά ένταση ή εχεις κ δομικό θόρυβο (δονησεις) απο τύμπανα και μπάσσο? Τί ειναι αυτό που ενοχλεί πιο πολύ?

 

είναι λίγο απ' ολα! :)

 

Σκευτόμουν μήπως έκανα κάτι με ένα συνδιασμό υλικών για παράδειγμα ενα βαρύ αντικραδασμικό όπως αυτό http://www.choromonotiki.gr/pdf/SOUNDBAR__2008.09_.pdf στο ταβάνι και να βάλω μετά ένα ηχοαποροφητικό

υλικό και να φτιάξω ένα "σαντουιτς"  ;D.

 

Τι λέτε? Ασκοπες κινήσεις?

Η απάντηση είναι Room in a Room ή τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε beeros05

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα με 13τμ και με όλα οσα ανέφερα στο αρχικό μου post δεν το κόβω για Room in a room (μιλάμε για πολύ ξήλωμα).

 

Το πρόβλημά σου είναι το πολύ ξήλωμα το μετεπειτα μεγεθος του χώρου ή και τα 2?

 

Αν είναι το ξηλωμα το θεμα σου να σου πω ότι από ολη την αποθήκη γεμισα 2 κάδους οικοδομής από σαβούρα...(και κόπος και ξηλωμα κ χρημα)

 

Αν είναι η εκταση του χώρου τοτε πρεπει να συμβιβαστείτε με καποιο τρόπο αν το κανεις room in a room. Πόσα ατομα είναι η μπάντα? Εμεις χωραμε όλοι στο δικό μου σε 10τμ αλλα είμαστε 4 ατομα.

 

είναι λίγο απ' ολα! :)

 

Τι λέτε? Ασκοπες κινήσεις?

Eντελώς...

 

Η απάντηση είναι Room in a Room ή τιποτα?

 

Εαν θες ηχομώνοση ΝΑΙ δεν υπάρχει αλλή λύση ούτε "κόλπα"

 

Σαν εναλλακτική θα σου προτείνω τα εξής:

 

Βάλε καλές πόρτες είτε αλουμινίου με τριπλεξ τζαμι ή ξυλινες. Και οι 2 θα σου κοστισουν...δε πας για κάτω απο 500 ευρω την καθε πορτα.

 

Αντικραδασμικές βασεις με ελατηρια για τους ενισχυτες

 

Παρομοια βαση για το drumkit (drumriser)

 

Μεγάλες μπασοπαγίδες σε όλες τις γωνίες και γενικά μπολικο sound treatment.

 

Θα κανω υπολογισμους γενικα κ θα σου προτείνω καποιες εναλλακτικες αλλα μου μενει το macbook απο μπαταρια κ δεν έχω την τροφοδοσια του :P Οπότε αυριο πάλι...

 

Πες μου μόνο πόσα λέφτα έχεις σκοπό να διαθέσεις στο περίπου...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νίκο

 

Το γνωρίζω αυτό που αναφέρεις. Τα ηχοαποροφητικα υλικά τα έχω τοποθετήσει για την εσωτερική ακουστική του χώρου και όχι για ηχομόνωση. Το υπόγειό μου έχει 2 πόρτες:

  • μια πόρτα του χώρου που παίζω
  • στη συνέχεια μια κεντρική πόρτα που βγάζει στις σκάλες

 

Κλείνοντας τις 2 αυτές πόρτες (που τις έχω φορτώσει με λάστιχα και άλλα υλικά για να αυξήσω τη μαζα τους) δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο εσωτερικό του κτιρίου (διαδρομους, σκάλες). Το πρόβλημα δημιουργείται από το ταβάνι του χώρου και ακούγεται στον επάνω όροφο.

 

 

φίλε beeros05

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα με 13τμ και με όλα οσα ανέφερα στο αρχικό μου post δεν το κόβω για Room in a room (μιλάμε για πολύ ξήλωμα).

 

είναι λίγο απ' ολα! :)

 

Σκευτόμουν μήπως έκανα κάτι με ένα συνδιασμό υλικών για παράδειγμα ενα βαρύ αντικραδασμικό όπως αυτό http://www.choromonotiki.gr/pdf/SOUNDBAR__2008.09_.pdf στο ταβάνι και να βάλω μετά ένα ηχοαποροφητικό

υλικό και να φτιάξω ένα "σαντουιτς"  ;D.

 

Τι λέτε? Ασκοπες κινήσεις?

Η απάντηση είναι Room in a Room ή τιποτα?

 

Η ηχομονωση καθε χωρου ειναι ειδικη περιπτωση και εχει να κανει με το ποσο που θελεις να διαθεσεις και το ποσο αποτελεσματικη θελεις να ειναι. Σαν πρωτο προβλημα θα υπεθετα οτι ο χωρος επιδρα σαν ηχειο με αποτελεσμα να μεταφερει μερος της ακουστικης ενεργειας αλλα και να την ενισχυει. Μια προχειρη αντιμετωπιση ειναι ο περιορισμος των χαμηλων συχνοτητων (λιγοτερο μπασο στην μποτα της ντραμς με γεμισμα και το ηλεκτρικο μπασσο να βγαινει απο μονιτορ κοντα σε καθε μουσικο, παρα απο ενισχυτη ωστε να ειναι σε χαμηλοτερη ενταση).

 

Ολες αυτες οι λυσεις ειναι 'προχειρες' και δεν συγκρινονται με μια επαγγελματικη ακουστικη μελετη για ηχομονωση αλλα σιγουρα το κοστος θα ειναι μικρο, μιας και απλα θελετε να κανετε προβες. Ενας τοσο μικρος χωρος μονο προβληματα μπορει να δημιουργει σε θεματα ακουστικης. Ειναι πολυεξοδο να προσπαθησετε να φτασετε τα επιπεδα ενος επαγγελματικου στουντιου για προβες αλλα και ανεφικτο λογω μικροτερου ογκου (οι χαμηλες συχνοτητες δεν εκτονωνονται-αποσβενονται με τον ιδιο τροπο σε 13 τ.μ και σε 50 τ.μ καθαρα και μονο λογω φυσικης, μεγαλο μηκος κυματος)

 

Θα πρεπει σιγουρα να συνηθισετε να παιζεται σε χαμηλοτερες εντασεις μιας και το δωματιο ενισχυει τις ηδη υπαρχουσες εντασεις και απλα ακουγεται μια βαβουρα που μεταφερεται και στους αλλους οροφους. 

 

Νικος

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σας πιάνει σύγκρυο με το room in room. Υπάρχουν και εκεί επίπεδα αντιμετώπισης (Από διπλοί σκελετοί με 3+3 Γ/Σ και αυτοφερόμενες Ψ/Ο,  μέχρι απλό κέλυφος με 2 Γ/Σ σε ελαστικά πέλματα). Μπορείς να κάνεις το δεύτερο με περιμετρική απώλεια λιγότερο από 10 εκ. Το ίδιο ισχύει και για την οροφή. Το soundbar και τα συναφή είναι για να γλυτώσεις λίγο πάχος. Για 2 Γ/Σ κοίταξε την περίπτωση χρήσης Greenglue (εγώ θα το έκανα). ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές, ψάξε σε παλαιότερα threads.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σας πιάνει σύγκρυο με το room in room. Υπάρχουν και εκεί επίπεδα αντιμετώπισης (Από διπλοί σκελετοί με 3+3 Γ/Σ και αυτοφερόμενες Ψ/Ο,  μέχρι απλό κέλυφος με 2 Γ/Σ σε ελαστικά πέλματα).

 

Δε βγαζω νοημα απο αυτα που γραφεις...

 

Διπλοι Σκελετοι πως το εννοείς..?

 

Σκελετός εξωτερικης τοιχοποιίας γυψοσανίδας - κενο/μονωση ορυκτοβαμβακα - σκελετός εσωτερικης τοιχοποιίας γυψοσανίδας?

 

Αν αυτό εννοείς αυτο λέγεται room in a room...

 

Οταν έχεις ήδη υπαρχουσες τοιχοποιίες κάνεις ένα σκελετο εσωτερικο με κενο απο τις υπαρχουσες τοιχοποίες το οποιο γεμιζεις με καποιο μονωτικό για dampening κ μετα 2-3 στρωσεις ξυψοσανίδα.

 

Αυτοφερόμενη ψευδοροφη τί σημαινει?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σου προτείνω κάποιες πρόχειρες εναλλακτικές χωρίς να σημαίνει ότι θα είναι και οικονομικες.

 

1) Αλλαξε πόρτες. Σου προτείνω 2 λύσεις...

 

Η μια είναι με κουφώματα αλουμινίου με triplex laminated τζαμι και περιμετρικό μηχανισμό σφράγισης στο κούφωμα για καλύτερο "αεροστεγες" κλείσιμο.

 

Η άλλη είναι ξύλινη 2πατη ή τρίπατη. Υπάρχουν οι solid core (μασιφ) και οι hollow core (με μονωση ορυκτοβαμβακα αναμεσα στα ξύλα)

 

Οι solid core θα αποτελείται απο 2 ή 3 φυλλα mdf. Το εξωτερικο θα είναι 4cm το μεσαιο 3cm και το μεσα 2cm το ενα πανω στο αλλο αλλα να σχηματίζουν "σκαλακια" περιμετρικά. Ανάλογα θα είναι και η κάσα περιμετρικα.

 

Οι hollow core σκεψου οτι θα είναι οπτικά ιδιες πορτες αλλά θα είναι πιο λεπτα τα ξυλα και αναμεσα τους μπαίνει η μονωση.

 

Η πόρτα αποτελεί την προεκταση της τοιχοποιίας σου αρα θέλεις βαρος. Γιαυτό οι solid core ειναι πολύ πιο αποτελεσματικες απο τις hollow core.

 

Και στις 2 περιπτωσεις (αλουμινιου / ξύλου) δε πιστευω να σου κοστισουν λιγοτερο απο 500 - 600 ευρω η καθε πόρτα.

 

2) Drum Riser σε αντικραδασμικά μεταλλικά ελατήρια ή αντικραδασμικά ελαστικά εφέδρανα. Ενας φίλος μου που έχει στουντιο εκανε τετοια βαση για το drumkit με πολυ καλα αποτελέσματα.

 

248111_206490992720344_2788951_n.jpg

 

247557_206490922720351_2256365_n.jpg

 

248283_206491112720332_1687543_n.jpg

 

Αυτα τα αντικραδασμικα είτε είναι ελαστικά είτε μεταλλικά δουλευουν σα τις αναρτήσεις ενος αυτοκινητου αποσβενοντας τους κραδασμούς. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπολογίσεις τα φορτία (βαρος) που θα δεχθουν και να τα τοποθετήσεις αναλογα. Πχ εκει που καθεται ο drummer υπάρχει πιο πολύ βάρος αρα εκει τα συσπειρώνεις προς τον drummer.

 

Τα μεταλλικά ελατήρια πάνε γυρω στα 20 ευρω το κομματι και αν κανεις ίδια βαση με αυτες στη φωτο θα χρειαστείς 8 κομματια συν τα ξύλα και το μεταλλικό σκελετό. Πιστευω ότι θα χρειαστείς κανα 250 για drum riser ΑΝ πας στα μεταλλικα.

 

Τα ελαστικα θα σου πανε πιο φτηνα αλλά τα μεταλλικά θα έχουν πολυ καλυτερη αποσβεση κραδασμων.

 

Εαν δεν αντεχεις οικονομικά να το κάνεις θα βαλεις κάτω στο πατωμα πετροβαμβακα πυκνότητας 100kg/m3 και από πάνω 1 στρωση MDF ή κοντρα πλακε θαλάσσης, 2 στρωσεις γυψοσανίδα και αλλη 1 στρωση MDF ή κοντρα πλακε θαλάσσης.

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις ή ως drum riser μόνο ή σε όλο το πάτωμα.

 

3) Ανάλογα "riser" για τους ενισχυτες. Εκει θα βαλεις μεταλλικά αντικραδασμικά. Θα χρειαστείς 4 κομματια για κάθε βάση ενισχυτη.

 

Εγω θα το έκανα ως εξης:

 

1 στρωση ξύλο παχυ (4cm) με ροδάκια από κάτω για ευκολη μετακίνηση.

 

"Κολωνάκια" περιμετρικά για να εχεις τον ενισχυτη στο υψος που θες.

 

Αλλη 1 στρωση ξύλο με τα ελατήρια απο πάνω και πάνω απο τα ελατήρια αλλη μια στρωση ξύλο για να πατάει ο ενισχυτης.

 

Χοντρικά κανα 120ευρω η καθε βαση.

 

Για τα συγκεκριμένα αντικραδασμικά θα πας στην ΑΛΦΑ Ακουστική στο Ψυχικό. Πάρε τηλ κ ζήτα τον Αντώνη. Είναι πιτσιρικάς κ εξυπηρετικότατος και θα σου εξηγήσει πως θα χρησιμοποιήσεις τα προιόντα τους αν τελικά πας σε αυτή τη λύση. Πες του οτι σε στελνει ο Σπύρος με το drum room στο Βύρωνα.

 

4) Sound Treatment

 

α) Μπασσοπαγίδες! Δες την κατασκευη μου για να καταλάβεις πως τις φτιάχνεις. Θα βαλεις στις γωνίες των τοίχων αλλά και στις γωνίες ταβανιού και τοίχου. Θα χρειαστείς ενα πακετο ορυκτοβαμβακα για καθε μπασσοπαγίδα αυτό σημαίνει 8 traps x 30 ευρω = 240 ευρω μόνο για πετροβαμβακα...μετα εχεις και τα ξύλα (1 ευρω το μετρο απο praktiker) και τα υφασματα για να τα καλυψεις (1 ευρω το μετρο με πλατος 1.5μ)

 

β) Broadband Absorbers. Δες παλι την κατασκευή μου. Θα χρειαστείς μπολικα μιας κ ο χωρος είναι μικρός. Ενα πακετο ορυκτοβαμβακα έχει 8 "φετες" αρα φτιαχνεις 8 πανελακια. Καθε πανελακι μαζί με ξύλα πανι και μεταλλικες γωνίες θα σου πάει γύρω στα 7 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Όπως βλέπεις ακόμα και οι "πρόχειρες" λύσεις κοστιζουν...καλη επιτυχία σε ότι κ αν κάνεις. ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Room in room σημαίνει οποιοδήποτε κέλυφος φτιάχνεις εσωτερικά του όποιου υφιστάμενου δωματίου, το οποίο δομικά δεν είναι συνδεδεμένο (τουλάχιστον μονολιθικά) με αυτό.

Το κέλυφος μπορεί να είναι ένας ή και δύο ανεξάρτητοι σκελετοί.

Αυτοφερόμενη ψευδοροφη είναι αυτή η οποία δεν αναρτάται από πουθενά, παρά ο σκελετός της είναι και ο φορέας της. Αν αυτή πατάει σε floating τοιχοποιία, τότε το σύνολο της κατασκευής είναι ανεξαρτητοποιημένο από δωμάτιο.

Ελπίζω τώρα να έβγαλες νόημα.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου