Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση Οροφής χωρίς γυψοσανίδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και κυρίως τον beeros05 που έχει κατασκευάσει φοβερά πράγματα...!

Όμως πιστεύω οτι ξεφύγαμε λιγάκι μιας και δεν έχω σκοπό να κατασκευάσω κατι τόσο επαγγελματκό, απλά να μειώσω τον ήχο του χώρου που παίζω προς το ταβάνι και κατα συνέπεια και στον επάνω όροφο.

Δεν χρειάζεται να μπω σε τόσο μεγάλες διαδικασίες μιας και ο χώρος βρίσκεται στο υπόγειο και τα ποντίκια δεν μου έχουν διαμαρτυριθεί ακόμα  ;D ;D.

Το καλύτερο θα ήταν να ονομάσω το θέμα σε "Ηχομείωση Οροφής Χωρις Γυψοσανίδα" μιας και αυτο είναι το ζητούμενο....να μειώσω τον ήχο προς τα πάνω κατα μερικά db, τόσο όσο να καταλαβαίνει κάποιος την παρουσία ενός κάφρου που  κοπαναει τύμπανα  ;D απο κάτω, αλλά να μπορέι να ακούσει την τηλεόρασή του χωρίς να πρέπει να την "τσιτώσει"!

 

Θα προσπαθήσω να απευθυνθώ και σε επαγγελματίες του χώρου, αλλά φοβάμαι μην με πιάσουν κότσο και μου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλλες!!

 

 

Thanx Again!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και κυρίως τον beeros05 που έχει κατασκευάσει φοβερά πράγματα...!

 

Υπερβολες...ευχαριστω πάντως. Απλα ότι έκανα το έκανα με βοηθεια από παιδια του φόρουμ κ όχι μόνο..

 

Όμως πιστεύω οτι ξεφύγαμε λιγάκι μιας και δεν έχω σκοπό να κατασκευάσω κατι τόσο επαγγελματκό, απλά να μειώσω τον ήχο του χώρου που παίζω προς το ταβάνι και κατα συνέπεια και στον επάνω όροφο.

Δεν χρειάζεται να μπω σε τόσο μεγάλες διαδικασίες μιας και ο χώρος βρίσκεται στο υπόγειο και τα ποντίκια δεν μου έχουν διαμαρτυριθεί ακόμα  ;D ;D.

 

Δεν υπάρχει επαγγελματική κ ερασιτεχνική ηχομόνωση / ηχομείωση. Έχεις να κάνεις με φυσική κατι το οποίο σημαίνει χουντα. Δεν υπάρχουν "shortcuts"...

 

Θα προσπαθήσω να απευθυνθώ και σε επαγγελματίες του χώρου, αλλά φοβάμαι μην με πιάσουν κότσο και μου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλλες!!

 

Όχι δε θα το κάνουν. Ο καθένας έχει το κασέ του. Μπορεί να πέσεις σε περιπτώσεις όπως και εγώ αλλά θα τους πάρεις χαμπάρι με τη μια...

 

Εγω θα σου προτείνω αυτους που μου μίλησαν τίμια χωρίς να σημαινει ότι είναι φτηνοί σιγουρα όμως φτηνοί σε σχεση με ότι τιμές πήρα από διάφορους.

 

Αργουδέλης - Αλφα Ακουστική / Vibro

Ψαράς - Acou

Δεμενέγας - Noise Control

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Room in room σημαίνει οποιοδήποτε κέλυφος φτιάχνεις εσωτερικά του όποιου υφιστάμενου δωματίου, το οποίο δομικά δεν είναι συνδεδεμένο (τουλάχιστον μονολιθικά) με αυτό.

 

Μεχρι εδω ολα οκ.

 

Το κέλυφος μπορεί να είναι ένας ή και δύο ανεξάρτητοι σκελετοί.

 

1 σκελετός σημαίνει 1 νέα τοιχοποιία. (room in a room)

 

2 σκελετοι σημαίνει 2 νεες τοιχοποιίες αρα 2πλο room in a room.

Δηλαδη υπάρχουσα τοιχοποιία - "καινούργιο" δωματιο και άλλο ενα "καινούργιο"

 

Αν δεν εννοείς κάτι άλλο αυτό είναι triple leaf κατι το οποίο μπορεί να σημαίνει ηχομείωση αλλά σημαινει συγχρόνως ενίσχυση χαμηλών συχνοτήτων κ λιγότερη ηχομείωση από 1 εσωτερικό (πες το καινουργιο) δωματικο.

 

file.php?id=42730

 

file.php?id=42732

 

Αυτοφερόμενη ψευδοροφη είναι αυτή η οποία δεν αναρτάται από πουθενά, παρά ο σκελετός της είναι και ο φορέας της. Αν αυτή πατάει σε floating τοιχοποιία, τότε το σύνολο της κατασκευής είναι ανεξαρτητοποιημένο από δωμάτιο.

 

Η ψευδοροφή πρέπει να αναρτηθεί από κάπου. πχ στη δική μου έχω βαλει μεταλλικες αναρτήσεις οι οποίες προσφέρουν το "decoupling" και την αποσβεση των κραδασμών.

 

Για να μην παρεξηγηθώ...δεν σου "τη μπαίνω" προς θεου. Ο όλος αντίλογος γίνεται για να καταλήξουμε κάπου με ορθη τεκμηρίωση γιατι διαβαζουν κ ατομα που δεν έχουν καμια απολυτως σχεση κ θελουν να μαθουν. ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να σου πω αυτο που θες να ακουσεις :

 

Λοιπον φιλαρακο υπαρχει μια μοντα να παιζεις ντραμς και να μην ακουγεται τιποτα γυρω γυρω χωρις ηχομονωσεις, πλωτα δαπεδα, αντικραδασμικα και σουξουμουξου μανταλακια. Αυτα ειναι για τα κοροιδα να σκανε τα χιλιαρικα τους στους εργολαβους. Εσυ θα κανεις το εξης που το κανει και ο φιλος μου ο Νωντας και δουλευει και ειναι και οικονομικο ναουμ.

 

1.Θα βαλεις παντου αυγοθηκες κολημενες με ψαροκολα

2.Πριν ξεκινησεις να παιζεις θα τραγουδας ενα τραγουδι πεγκυ ζηνα και θα πινεις φρεντο εσπρεσο με 5 κουταλιες καστανη ζαχαρη

3. Τα τυμπανα θα κοιτανε 32 μοιρες νοτιοανατολικα.

4.Η μποτα θα εχει εκτος απο κουβερτα, τουλαχιστον 2 λεοπαρδαλε στριγκακια

 

 

Περαν του χαβαλετζιδικου του πραγματος. Η ηχομονωση ειναι μια διαδικασια που βασιζεται σε συγκεκριμενες αρχες της φυσικης και επιτυγχανεται με συγκεκριμενες τεχνικες, οι οποιες στην περιπτωση των drums κοστιζουν αρκετα + περιοριζουν τον ελευθερο χωρο. Μην παιδευεσαι. Δεν υπαρχει ηχομειωση, αλλα ουτε ολιγον ηχομονωση. Η τα σκας για τις γνωστες λυσεις η ζητας ανεκτικοτητα απο τους γειτονες και παιζεις μονο σε λογικες ωρες. Στο ειπαν ολοι οι φιλοι παραπανω αλλα επιμενεις να μη το καταλαβαινεις.

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 σκελετοι σημαίνει double leaf decoupled όπως σωστά δειχνει και το σχεδιάκι σου στα δεξιά.

 

Η ψευδοροφή πρέπει ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να αναρτηθεί από κάπου. ΑΝ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ, αυτό πρέπει να γίνει με ΕΛΑΣΤΙΚΕΣ αναρτήσεις οι οποίες προσφέρουν το "decoupling" και την αποσβεση των κραδασμών.

 

Μπορεί για παράδειγμα (για μικρών ανοιγμάτων χώρο) να κατασκευασούν floating πλαίσια (π.χ. από ξύλο που δουλεύεται και εύκολα) μορφής Π και εκεί να γίνει όλη η κατασκευή (τόσο τοιχοποιία όσο και ψευδοροφή).

 

Αυτές οι κατασκευές Γ/Σ πρέπει να γίνουν με λεπτομέρεια και όχι από τον φτηνομαστοράκο της συμφοράς. Τούτο γιατί αστοκάριστα φύλλα, και φτωχές συναρμογές με κενά, ρίχνουν κατκόρυφα το αποτέλεσμα που θα έχεις.

 

Τελυταία γενική συμβουλή: Ο χώρος πρόβας θέλει σημαντικά μεγαλύτερη ηχοαπορρόφηση από τον χώρο που προορίζεταιγια recording, αλλιώς θα σπάσετε τα αυτιά σας.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου