Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφιση φωνητικών, χρειάζομαι πυκνωτικό;


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Λέω να αρχίσω να ηχογραφώ κάπως πιο σοβαρά (καλύτερη ποιότητα) και έχω ήδη το Sennheiser E845 που είναι δυναμικό και σκοπεύω να πάρω την Scarlett Focuritte 2i4. Αυτό που δε ξέρω είναι αν θα πρέπει να πάρω ένα καλό πυκνωτικό ή αν θα είναι περιττό έξοδο μιας και θα πάρω το Studio Projects TB1 ~200€, δεν είναι τρομερό ποσό αλλά πολύ υπολογίσιμο. Από βίντεο που είδα βρήκα μικρή διαφορά με όση ποιότητα έχουν στο youtube βέβαια...

 

Γνώμες/εμπειρίες/συμβουλές σχετικά με το θέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θησαυρος η γνωση στο Νοιζ"

θα σου πουνε/με πως υπαρχει ηδη... ;)

 

Παρολα αυτα, μιας και αναφερεις πως σκεφτεσαι να αρχισεις πιο σοβαρα να ηχογραφεις, μαζι με φυσικα την αγορα πυκνωτικου, θα σου προτεινα πρωτα και το ψαξιμο/διαβασμα/σερφαρισμα/αγορα κτλ σε θεματα "περι ηχοληψιας"

;)

 

Παντως, εγω ακομα θυμαμαι το πρωτο βιβλιο που αγορασα και αρχισα να διαβαζω με τοση ορεξη που ουτε στα μαθητικα και φοιτητικα μου χρονια δεν ειχα!!!

(Δημητρης Δωδης - Ηχοληψια)

 

Οποτε, αν και τα εργαλεια κανουν το μαστορα, ξεκινα συγχρονως να μαθεις και "πώς πρεπει να τα χρησιμοποιεις"

 

;)

 

(Σημ.: υπαρχει καρφιτσωμενο θεμα περι βιλιογραφιας recording)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, εγω ακομα θυμαμαι το πρωτο βιβλιο που αγορασα και αρχισα να διαβαζω με τοση ορεξη που ουτε στα μαθητικα και φοιτητικα μου χρονια δεν ειχα!!!

(Δημητρης Δωδης - Ηχοληψια)

 

Οποτε, αν και τα εργαλεια κανουν το μαστορα, ξεκινα συγχρονως να μαθεις και "πώς πρεπει να τα χρησιμοποιεις"

 

;)

 

(Σημ.: υπαρχει καρφιτσωμενο θεμα περι βιλιογραφιας recording)

 

Εεε... όντως! Και θυμάμαι παλιά που τα είχα διαβάσει αλλά τώρα δε σκέφτηκα καθόλου να ψάξω στα άρθρα :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου