Προς το περιεχόμενο

Ελεγχος εξωτερικων πεταλιων μεσω boss gt-8


diaolosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

 

Αποφασισα να σας γραψω εδω την απορια μου αφου δεν καταφερα να βρω μια απαντηση..

 

Ειναι εφικτο απο οσο εχω ακουσει να ελεξουμε εξωτερικα stomp pedals μεσω της gt-8.

 

O εν λογω φιλος μας λεει οτι γινεται στα πεταλια παραμορφωσης μεσω λουπ.

 

 

 

 

Μου γεννηθηκε λοιπον η απορια ποσο μακρια μπορει να παει αφτος ο ελεγχος.

 

Θα μπορουσα ας πουμε να βαλω το Morpheus που εχω και να του οριζω settings με την καταλληλη συνδεσμολογια κατα το δοκουν? (που ειναι και ο βασικος μου προβληματισμος)

 

Ειναι κατι που δεν υπαρχει στο μανουαλ και σε σχετικα αρθρα που εχω κοιταξει και θα με ενδιεφερε πολυ η αποψη σας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα φιλε  εγω εχω συνδεσει distortion pedal στην gt-6 nomizω οτι στην gt 8 ειναι το ιδιο.

Eπιλεγεις στην πεταλιερα external στο μενου overdrive/distortion και με συνδεσμολογια stomp input-send της gt 8 stomp output- return της gt 8 απενεργοποιεις το μενου overdrive/distortion της πεταλιερας και χειριζεσαι τα παντα απ το πεταλακι με πολυ καλα αποτελεσματα γιατι τα overdrive/distortion ειναι λιγο χαλια τουλαχιστον στην gt6

Απο κει και περα μπορεις να πειραματιστεις με το preamp/speaker της gt εγω π.χ εχω ολα τα eq tou preamp sthn gt στη μεση και την ψαχνω απ το πεταλι με λιγο gain ap thn petaliera και πιο πολυ απ το πεταλι χρονο να χεις να ψαχνεις

Ελπιζω εστω και λιγο να βοηθησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επομενως λειτουργει με ντιστορτιον πεταλι.. ηταν της βοςς η καποιας αλλης εταιριας?

εχεις δοκιμασει αλλου τυπου πεταλι?

 

 

ξερει κανεις αν μπορεις να κανεις πιο εξειδικευμενο κοντρολ σε διοαφορων ειδων πεταλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σουπερ, θα το τσεκαρω μολις εχω τον χρονο να δω τι γινεται και με αλλου τυπου εφφε.. λογικα το ιδιο  προτοκολλο θα ακολουθουν για να μπορεις να τα ελενξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι εχει μπερδεψει...

ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΠΕΤΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ!!!

 

Το μονο που σου προσφερει αυτη η συνδεση, ειναι οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο εξωτερικο overdrive/distortion, αντι για αυτα της πεταλιερας. Συνηθως οι μονες "ρυθμισεις" που μπορεις να κανεις ειναι η ενταση του σηματος που στελνει στο εξωτερικο πεταλι, και η ενταση του σηματος που δεχεται η πεταλιερα.

 

Αυτο που κερδιζεις ειναι οτι χρησιμοποιεις βρωμια της επιλογης οσυ, και οτι δεν κανεις ενα εξτρα πατημα για να την ενεργοποιησεις απο το πεταλι.

Εχεις παντα ενεργο το πεταλι, και αναλογα με τις ρυθμισεις του εκαστοτε patch της πεταλιερας, δουλευει ή οχι το πεταλι.

 

Παρομοιασε το κατα καποιο τροπο με το fx loop ενος ενισχυτη. Απλα συνδεεις ενα εξωτερικο πεταλι.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ! αυτο προσπαθουσα να καταλαβω. Ειχα προβληματιστει με το αν μπορουσες με καποιο τροπο να χειριστεις το γκειν ας πουμε μεσα απο την gt8 toy εξωτερικου πεταλιου. κατι που προφανος χρειαζεται μιντι για να το κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου