Προς το περιεχόμενο

To στουδιο του Malmsteen...


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ πάντως όταν είχα δει το video πρώτη φορά, είχα γελάσει ηχηρά.  :D

Αναμφίβολα το τύπος είναι βόιδι. :D

 

 

(Αναφέρομαι στην προκλητική αδιαφορία για μοναδικά όργανα. Και όχι στο γεγονός ότι τις παρατάει στο πάτωμα.... έτσι.. όντως δεν χαλάνε... αλλά στο ότι εχει δώσει τέτοιες κιθάρες να τις κάνουν scallop  ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί; Δικές του δεν είναι; Ό,τι θέλει, δεν τις κάνει; Σοβαρά ρωτάω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα δει το video πρώτη φορά, είχα γελάσει ηχηρά.  :D

 

Εγώ να δεις...  ;) ;D

 

Γιατί; Δικές του δεν είναι; Ό,τι θέλει, δεν τις κάνει; Σοβαρά ρωτάω...

 

Φυσικά. Κι εγώ ονειρεύομαι να αγοράσω έναν Πικάσο, να τον κόψω σε κομμάτια και να τυλίξω πιτόγυρα με αυτά γιατί έτσι μ'αρέσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς εκεί είναι το νόημα. Φτάσαμε να ταυτίζουμε μουσικά όργανα μαζικής παραγωγής, πεντηκονταετίας,  με πραγματικά και σημαντικά έργα τέχνης;

 

Γιατί;

 

Επειδή οι συλλέκτες αποφάσισαν ότι αξίζουν πολλά;

 

Δλδ άντε να καταλάβω την οργή κάποιου για έναν βλάχο που δεν σέβεται ένα έργο τέχνης με το δέοντα σεβασμό.

 

Αλλά πέντε κομμάτια ξύλο το σχήμα και το know-how των οποίων επαναλήφθηκε εκατοντάδες φορές, εκείνα τα "άγια" πρώτα χρόνια για τις Fender, αξίζουν τέτοιου σεβασμού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ''ΠΡΑΓΜΑ'' δεν αξίζει τέτοιου σεβασμού.

Ο τύπος, για να μην πω τυπάρας, έχει απομυθοποιήσει από ότι φαίνεται την όλη φάση.

Άλλοι όχι.

Δεν είναι κακό. :D

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς εκεί είναι το νόημα. Φτάσαμε να ταυτίζουμε μουσικά όργανα μαζικής παραγωγής, πεντηκονταετίας,  με πραγματικά και σημαντικά έργα τέχνης;

 

Γιατί;

 

Επειδή οι συλλέκτες αποφάσισαν ότι αξίζουν πολλά;

 

Δλδ άντε να καταλάβω την οργή κάποιου για έναν βλάχο που δεν σέβεται ένα έργο τέχνης με το δέοντα σεβασμό.

 

Αλλά πέντε κομμάτια ξύλο το σχήμα και το know-how των οποίων επαναλήφθηκε εκατοντάδες φορές, εκείνα τα "άγια" πρώτα χρόνια για τις Fender, αξίζουν τέτοιου σεβασμού;

 

Πες τα χρυσόστομε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε αντικείμενο αποκτά ιστορική αξία σύμφωνα με τον αντίκτυπο που έχει στον ανθρώπινο πολιτισμό, και επίσης πολλές φορές συναισθηματική αν έχει κάποιος το στοιχειώδες μυαλό για να την αντιληφθεί. Είναι σαν να μου λες πως θα έπαιρνες πχ. ένα Ford Μοdel T (ένα μάτσο σίδερα, "των οποίων το σχήμα και know-how επαναλήφθηκε εκατοντάδες φορές") και θα το έκανες κοτέτσι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις έκανε κοτέτσι, όμως. Στην επιχειρηματολογία σου υπερβάλλεις.

Κιθάρες είναι και τις χρησιμοποιεί σαν κιθάρες.

 

Edit: Αναρωτιέμαι, πάντως, αν οι τιμές των Fender δεν είχαν οδηγηθεί εκεί που έχουν οδηγηθεί, και είχαμε τιμές παρόμοιες με άλλα παλιά όργανα, θα είχαμε τέτοια μυθοποίηση; Τι συμβαίνει π.χ. με τις τρομπέτες; Με τις κλασικές κιθάρες; Για όργανα μαζικής, πρόσφατης παραγωγής μιλάμε, βέβαια. Δεν ξέρω, ρωτάω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε αντικείμενο αποκτά την αξία που οι άνθρωποι αποφασίζουν να του δώσουν.

Δεν το λέω προς αντίλογο στον bloody, γιατί τουλάχιστον για εμένα η ανωτέρα πρόταση είναι νομοτελειακή. Δηλαδή δεν χρίζει περαιτέρω διευκρινήσεως.

Για τα πάντα όλα.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το κάθε αντικείμενο αποκτά την αξία που οι άνθρωποι αποφασίζουν να του δώσουν.

 

Ακριβώς. Το ίδιο μπορεί να ισχύσει και για τον Picasso . Τί θα γινόταν αλήθεια αν όλα τα cartel της τέχνης συμφωνούσαν ένα βράδυ ότι τα έργα του δεν πιάνουν μία. Πάντως όταν εγώ τοποθετήθηκα λίγο πιο πάνω (περί σεβασμού – και όχι μουσειακής αντιμετώπισης – των αντικειμένων) ,  δεν το περιόρισα μόνο στις vintage κιθάρες. Εγώ προσέχω και την tele affinity μου , που την πήρα 166,00 €. Εννοείται ότι όλα συνίστανται στο πως το βλέπει ο καθένας στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου