Προς το περιεχόμενο

To στουδιο του Malmsteen...


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς. Το ίδιο μπορεί να ισχύσει και για τον Picasso . Τί θα γινόταν αλήθεια αν όλα τα cartel της τέχνης συμφωνούσαν ένα βράδυ ότι τα έργα του δεν πιάνουν μία. Πάντως όταν εγώ τοποθετήθηκα λίγο πιο πάνω (περί σεβασμού – και όχι μουσειακής αντιμετώπισης – των αντικειμένων) ,  δεν το περιόρισα μόνο στις vintage κιθάρες. Εγώ προσέχω και την tele affinity μου , που την πήρα 166,00 €. Εννοείται ότι όλα συνίστανται στο πως το βλέπει ο καθένας στην τελική.

 

Είσαι ακριβώς στο νόημα. I could not agree more. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

LK αν είχες τριάντα Tele affinity και σε παρακαλούσαν κάθε μέρα να σου ΧΑΡΙΣΟΥΝ άλλες 50, τις οποίες θα σε πλήρωναν και από πανω να παίζεις, είσαι σίγουρος ότι θα τις πρόσεχες τόσο πολύ; Είσαι απολύτως σίγουρος;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK αν είχες τριάντα Tele affinity και σε παρακαλούσαν κάθε μέρα να σου ΧΑΡΙΣΟΥΝ άλλες 50, τις οποίες θα σε πλήρωναν και από πανω να παίζεις, είσαι σίγουρος ότι θα τις πρόσεχες τόσο πολύ; Είσαι απολύτως σίγουρος;

 

GooD evening Ray!

Θα σου απαντήσω αλλιώς, αλλά σίγουρα θα είμαι σαφής. Αν ίσχυε το σενάριο που αναφέρεις σίγουρα δεν θα στεναχωριόμουν αν πάθει κάτι κάποια by accident. Επίσης γενικά προσέχω τα πράγματά μου , όχι σε βαθμό υστερίας, ανεξαρτήτου αξίας, αλλά ως ένα minimum σεβασμού προς τον κατασκευαστή , το σχεδιαστή και όλα αυτά ίσως γιατί  τα θαυμάζω μίας και  είναι beyond me (εγώ δεν θα σκεφτόμουν ούτε θα μπορούσα να τα δημιουργήσω). Τι να σου πω και ένα φθηνό ρολόι Q & Q θεωρώ ότι έχει την αξία του, τόσο όσο για να το προσέχεις εφόσον το αγόρασες και σίγουρα δεν θα το απαξίωνα πετώντας το στο πάτωμα λίγο πριν πέσω για ύπνο (μπορώ να πάρω πολλά από δαύτα ) . Αν το σενάριό σου λειτουργεί σε δεύτερο επίπεδο ήτοι αν το χρήμα «χαλάει» τον άνθρωπο, δεν ξέρω τι να σου πω, δεν ήμουν ποτέ πλούσιος.  .

Τελειώνοντας σου λέω ότι δεν βλέπω ταινίες που σπάνε σπίτια – καταστήματα- αυτοκίνητα κ.λ.π. γιατί στενοχωριέμαι  (αλήθεια σου λέω)  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ας μην γελιόμαστε....

 

Ο τύπος είναι σαν κάτι Έλληνες που πήγαιναν στην Ρουμανία επί Τσαουσέσκου και κερνούσαν όλο το μαγαζί ΠΑΣΤΕΣ, αγόραζαν μπουκάλια αλκοολούχα και τα έχυναν στο πάτωμα και φεύγοντας άφηναν και 10 μάρκα στον ιδιοκτήτη .... επειδή απλά μπορούσαν.

 

Εξάλλου, και τα λεφτά τι είναι? Τίποτα. Οι άνθρωποι τους δίνουν αξία και τα μυθοποιούν.

Παρόλα αυτά, ο τρόπος με τον οποίο ξοδεύονται μπορεί να διαφοροποιήσει τον gentleman από το γίδι. :)

 

Και μη μου πείτε ότι η διαφορά μεταξύ gentleman και γιδιού είναι επίπλαστη και ανθρωποκεντρική.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=harilatron link=topic=184044.msg535809#msg535809 date=1297713047

Και μη μου πείτε ότι η διαφορά μεταξύ gentleman και γιδιού είναι επίπλαστη και ανθρωποκεντρική.....

 

Ακόμα και αυτό. ;D Για σκέψου το λιγάκι. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[quote author=harilatron link=topic=184044.msg535809#msg535809 date=1297713047

Και μη μου πείτε ότι η διαφορά μεταξύ gentleman και γιδιού είναι επίπλαστη και ανθρωποκεντρική.....

 

 

Ακόμα και αυτό. ;D Για σκέψου το λιγάκι. ;)

 

Φιλόσοφε.... την άλλη φορά που θα βρεθείς σε πάρτυ, άρχισε να πέρδεσαι ηχηρά (σχολιάζοντας το attack και το sustain  ;D) φάε με τα χέρια και χούφτωσε την οικοδέσποινα.

 

 

Για σκέψου τα λίγο... (μη μας βάζεις μόνο εμάς ... "δύσκολα"  :P )... "ανθρώπινοι" κανόνες (χωρίς καμία λογική) είναι αυτοί που συνηγορούν στο να μην τα κάνεις όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες!

Φιλτατε harilatron...άλλο ο προκλητικός νεοπλουτος γυφτοελληναρας που το παίζει "κάποιος" εκεί που μπορεί, εκτονωνοντας μετακατοχικα σύνδρομα.....και άλλο ο "χορτατος" που τα έχει φάει με το κουταλακι και τα έχει απομυθοποιησει...Καλώς η κακώς ο κύριος Yngwie ανήκει σαφώς στη δεύτερη κατηγορία (τουλάχιστον όσον αφορα στον εξοπλισμό..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Εγώ νομίζω ότι είναι μέσω του βίντεο ο Yngwie κάνει ένα ξεκάθαρο rock star status quo , ώστε να διαχωρίσει τον ευατό του από τους υπόλοιπους, από εμάς τους ''κοινούς θνητούς''.

  Την στιγμή που εμείς οι κοινοί θνητοί, αν είχαμε την συγκεκριμένη strat δεν θα αφήναμε να την ακουμπήσει ούτε μύγα (μάλλον θα την βάζαμε σε γυάλα όπως την Μόνα Λίζα) αυτός λέει

''-Κοιτάξτε πως πετάω πέρα δώθε τις πολλές συλλεκτικές μου κιθάρες, γιατί απλά είμαι ο καλύτερος και γιατί απλά ΜΠΟΡΩ''

 

  Μου θυμίζει λίγο την σκηνή από την ταινία RockStar, όπου ο Jason Bonham λεει στον νεοφερμένο Walberg (αναφερόμενος στην γκόμενά του) ''let the chick go, I fuck all these chicks and I have a wife-why? Because I can. All these guys(fans) dream to be you and fantasize they have all these chicks.  That's why they buy the records. You stop having sex with all these chicks, they stop buying the records.''Δεν ξέρω αν με πιάνετε...

 

Άλλωστε δεν υπήρχε πάντα η υπερβολή σε οποιαδήποτε rock 'n 'roll fantasy?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, και ο John 5 είναι Rock Star , αλλά τη συλλογή του (ίσως ακριβότερη από του malmsteen) την προσέχει. Τελικά πάλι θα ξαναπώ το cliche ότι είναι στον άνθρωπο και πως το βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πικασο ειναι ενα εργο τεχνης που οπου υπαρχει (δηλαδη σε μουσεια κ συλλογες πολυεκατομμυριουχων) υπαρχει για να τον κοιταν, να τον θαυμαζουν, να τον μελεταν κλπ. Οχι για να τον χρησιμοποιουν-λειτουργουν.

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση κ περα απο τα προφανη (οτι ο Σουηδος ειναι καγκουρας κ εγωμανης) οι κιθαρες εχουν συγκεκριμενη χρηση. Κ παρ'οτι ειναι προκλητικος ο τροπος που τις πεταει χαμω - εχει παρατημενες φανταζομαι ουτε εχουν παθει τιποτα αλλα ανα πασα στιγμη πιανει οποια του καπνισει κ παιζει (ενταξει με τη Βαι δε νομιζω να πολυπαιζει...). Κ περα απ'το οτι κανει το κομματι του οπως παντα στην καμερα δε νομιζω να αλλαζει κ πολλα στο πως φερεται στα οργανα οταν δεν ειναι εκει ο φακος.

 

Τωρα σχετικα με τις scalloped ταστιερες, νομιζω πως ειναι θεμα καθαρα αισθητικης. Ισως περισσοτερο μας ξενιζει το γιατι σ'αυτα τα κομματια συγχρονης μουσικης ιστοριας να κανει αυτο το πραγμα, ισως να μας φαινεται παρα φυσιν, αλλα γι'αυτον δεν ειναι ετσι. Αυτος ετσι εκφραζεται κ μονο με τα οργανα ετσι μπορει να πει οσα θελει να πει.

 

Μαλλον περισσοτερο μας ενοχλει το οτι ειναι καραγκιοζακος, εγωμανης κ οτι αυτα που εχει να πει μας ειναι αδιαφορα κ δε τα θεωρουμε τεχνη (μιλαω γενικα τωρα κ οχι για μενα η συγκεκριμενα για καποιον) κ οτι αυτος ο τυπος για καποιον η για καποιους απο τους παραπανω λογους επιλεγει να εχει ετσι τις κιθαρες του. Αν το ειχε επιλεξει αυτο καποιος που θεωρειται αντικειμενικα (αν υπαρχει αυτο το πραγμα) ειλικρινης καλλιτεχνης (πχ. Beck, Hendrix)δε θα μας πειραζε τοσο, θα λεγαμε ολοι πως τα κανει αυτα για δημιουργικους μουσικα σκοπουςυ κ τελος θα ειχε αλλαξει εντελως ο τροπος που βλεπουμε τα scalloped οργανα κ θα τα δεχομασταν κι αυτα ως κατι κλασσικο κι οχι ως τερατουργημα ακομα κι αν ηταν η πρωτη τελε που ειχε φτιαχτει ποτε.

 

Παρεπιπτοντως σε μια στρατ του 54 αν θυμαμαι καλα που εχει κ γνωριζει κ ο ιδιος οτι την εχει περισσοτερο ως κατι το συλλεκτικο παρα για να παιζει δεν εχει σκαμμενα ταστα.. (οποτε την εχει στο πατωμα μαλλον απο καγκουρια)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου