Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με πεταλάκια μπάσοu!


V3oDoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα παίδες...μόλις μια βδομάδα τώρα έχω ένα καινούριο

Fender American Special Jazz Bass

το μπάσο είναι απίθανο αν και θέλει ένα σετάρισμα

αλλά εκτός από αυτό πετάει...

τώρα στο θέμα μας, σήμερα μου ήρθαν 2 πεταλάκια

για το μπάσο

Boss CS-3

EHX bass big muff

 

και 1ον δεν ξέρω με ποια σειρά να τα βάλω και

2ον πως στο καλό θα βγάλω ένα καλό tone?

όπως και επίσης με ta volumes τι παίζει?πως

θα γίνει να είναι όλα ίσα?

And nothing really matters...

To me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ' αρχήν με γεια και καλόπαιχτα τα εργαλεία! :) Συνήθως ο compressor μπαίνει πριν το overdrive, άρα η σειρά θα είναι bass -> cs-3 -> muff -> amp.

Για καλό ήχο συμβουλή δεν υπάρχει, είναι υποκειμενικό, παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις και δες τι σου αρέσει σε κάθε περίπτωση.

Αυτό που λες για ίσα volumes δεν το πολυκατάλαβα, ρύθμισε αρχικά τον compressor να κρατάει την ένταση περίπου στα ίδια επίπεδα στις δυναμικές που θες. Το big muff συνήθως χρειάζεται να δίνει λίγη ένταση παραπάνω για να βγει πιο "μπροστά", αλλά γενικά το volume το ρυθμίζεις όσο θες με το αφτί, ανάλογα την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ο compressor μπαίνει πριν το overdrive, άρα η σειρά θα είναι bass -> cs-3 -> muff -> amp.

Δεν υπαρχει συνηθως...το muff σαν ηχος εχει την ταση να απλωνει στον χωρο...αν το γουσταρεις ετσι βαλε το muff last.Αλλα....αν γουσταρεις ενα ποιο σφιχτο ηχο βαλε το muff πριν τον κομπρεσορα...ειναι τελειος διαφορετικος ηχος...ποιο καταλληλος για σολο...με τον ακομπρεσαριστο ηχο περνεις ποιο πολυ ηχο για συνοδεια και οχι για σολο...παλι...περι ορεξεως...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου