Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάποιος θέλει πχ να παίζει με δυναμικές, ή να μπορεί να ρυθμίζει το πόσο παραμορφώνει ο ήχος του πειράζοντας το volume knob της κιθάρας του ή βάζοντας λιγότερη-περισσότερη δύναμη στο δεξί του, ή να μην ψάχνει να βρεί γιατί δεν καθαρίζουν οι νότες του μέσα στο mix ενός live gig, τότε μάλλον θα επιλέξει κάτι το οποίο θα μπορεί κατά την κρίση του να του προσφέρει τα παραπάνω.

Αν έχει την αίσθηση οτι ένα συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπορεί να του τα προσφέρει απλά θα προσπεράσει...

 

Η τεχνολογία στον τομέα για τον οποίο μιλάμε υπάρχει για να εξυπηρετεί αυτό που θέλει να κάνει με τον ήχο του ο κάθε παίχτης.

 

Ειδικά όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση η "εξέλιξη" δεν είναι τίποτε άλλο απο ηχητική "μίμηση" του πρωτότυπου.

Γιατί λοιπόν να χαρακτηρίζουμε κολλημένο αυτόν που προτιμάει το πρωτότυπο απο αυτόν που προτιμάει αυτό που μιμείται το πρωτότυπο?

Νομίζω ότι του μιλάς....κινέζικα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εάν μου έλεγες για Μεξικό ή Ιαπωνία θα σου έλεγα '' Ναί, φτιάχνουν καλές κιθάρες, έχουν τεχνογνωσία, έμαθαν μετά απο τόσα χρόνια.''

 

Οι κινέζοι ακόμα δεν έχουν... θα μάθουν όμως  ;D ;D ;D

 

Το δικό μου point στην συζήτηση δεν το έχεις καταλάβει φοβάμαι.

Δεν συζητάω τα στατιστικά δεδομένα που λένε "τις καλύτερες κιθάρες τις φτιάχνουν α. οι αμερικανοί, β οι μεξικανοί και γ. οι τανζανοί", συζητάω την αστεία κατάσταση όπου προσπαθούμε όλοι να κρίνουμε κάτι που ..δε υφίσταται, δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα για να το κρίνεις. Συζητάω την λογική του να αγοράσεις κάτι απο κάποιον που δεν ξέρεις, χωρίς να έχεις ιδέα για τις προδιαγραφές και την ποιότητα της δουλειάς του. Είτε κινέζος είναι είτε αμερικάνος.

 

Πέρα απ αυτό, δεν θεωρώ την κατασκευή καλής κιθάρας κάνα τεράστιου μεγέθους προτζεκτ που αδυνατούν να ακουμπήσουν οι κινέζοι. Δεν χρειάζεται καμιά τρελή οργάνωση παραγωγής η τίποτα τρελά επιστημονικά μυαλά για να καταφέρουν κάτι καλό. Εδώ έχω δει Ελληνες βιοτέχνες σόλο καριέρα σε μαγαζιά τρύπες με εργαλεία να γελάς και φτιάχνουν αξιοπρεπή όργανα from scratch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου point στην συζήτηση δεν το έχεις καταλάβει φοβάμαι.

Δεν συζητάω τα στατιστικά δεδομένα που λένε "τις καλύτερες κιθάρες τις φτιάχνουν α. οι αμερικανοί, β οι μεξικανοί και γ. οι τανζανοί", συζητάω την αστεία κατάσταση όπου προσπαθούμε όλοι να κρίνουμε κάτι που ..δε υφίσταται, δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα για να το κρίνεις. Συζητάω την λογική του να αγοράσεις κάτι απο κάποιον που δεν ξέρεις, χωρίς να έχεις ιδέα για τις προδιαγραφές και την ποιότητα της δουλειάς του. Είτε κινέζος είναι είτε αμερικάνος.

 

 

σε αυτό συμφωνώ. Άλλωστε είμαι της λογικής '' try before you buy'' και δεν αγοράζω όργανο εάν δεν το πιάσω στα χέρια μου πρώτα, είτε είναι προιόν γνωστής εταιρίας είτε όχι  :)

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή είναι συχνή η συνήθης καραμελίτσα περί των καυσόξυλων τα οποία ακούγονται ακόμα και αυτά ωραία στον Line 6, ιδού το δικό μου κινέζικο καυσόξυλο ΧΩΡΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ!!!

 

Τα τραγούδια ελπίζω να τα ξέρετε :

 

lonely day + malmsteen alcatrazz jet to jet unplugged

 

video-2011-02-22-22-20-43.3gp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική κιθάρα χωρίς ενισχυτή = σώβρακο χωρίς περιεχόμενο (για μένα πάντα).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική κιθάρα χωρίς ενισχυτή = σώβρακο χωρίς περιεχόμενο (για μένα πάντα).

 

Η απουσία ενισχυτή έγκειται στο ότι συμβάλει αποτελεσματικά στο να αποδείξω τα περί κινέζικου μπράτσου των 75 ευρώ, ωστε να δούνε εδώ οι φίλοι πως ακούγεται μια κινέζικη κιθάρα με μπράτσο των 75 ευρώ (+μεταφορικά), κατα πόσο έχει dead spots, πόσο ταστάρει, πόσο μουντά ακούγεται, κτλ. Δημιούργησα και ανέβασα αυτά τα 2 βίντεο αποκλειστικά για αυτό το thread.

 

Ίσως για ολοκληρωμένο (dis)proof of concept ακολουθήσει και wired version  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσία ενισχυτή έγκειται στο ότι συμβάλει αποτελεσματικά στο να αποδείξω τα περί κινέζικου μπράτσου των 75 ευρώ, ωστε να δούνε εδώ οι φίλοι πως ακούγεται μια κινέζικη κιθάρα με μπράτσο των 75 ευρώ (+μεταφορικά), κατα πόσο έχει dead spots, πόσο ταστάρει, πόσο μουντά ακούγεται, κτλ. Δημιούργησα και ανέβασα αυτά τα 2 βίντεο αποκλειστικά για αυτό το thread.

Είναι γεγονός ότι στο βιντεάκι του youtube που ανέβασες...μπορεί κάποιος να διακρίνει τα dead spots ;)...όχι μόνο του κινέζικου μπράτσου, αλλά του οποιουδήποτε μπράτσου.

...Κάποια εποχή, όταν ξεκίναγα τις κατασκευές μου, είχα αγοράσει ένα Thomann κιτ των 80 ευρώ...κάτι τέτοιο..

http://www.byoguitar.com/Guitars/Electric-Guitar-Kit---ST-Style__BYO-ST.aspx

και έφτιαξα μία κιθάρα που είχε πλάκα...

dscn1638qt1.jpg

Για ακόμα πιό πλάκα, έφτιαξα ένα κλιπ με αυτή τη κιθάρα και 2 Gibson του 2.000ρου

dscn1695iy9.jpg

http://www.soundclick.com/bands/page_songInfo.cfm?bandID=783340&songID=6370726

 

Πές μου, ποιό είναι το νόημα? Ότι η κιθάρα των 80 ευρώ πατάει κάτω τις Gibson?  :o

Τέτοια θεματάκια, τα έχουμε εξαντλήσει εδώ στο Νoiz ;)

Eίπαμε...ο πήχης, δεν είναι ίδιος για όλους

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LMAO!!!!

 

Δεν μου λές marathon, έχω μείνει κάγκελο με την τεχνική σου, θέλω να μου παραδώσεις ιδιέταιρα μαθήματα κιθάρας επειγόντως!!!

Όσο για τα dead spots, χαμηλό action είναι, 1.1 mm στο 17ο τάστο, και μπορώ να το κατεβάσω και άλλο, κάτι που φαντάζομαι θα αποτελεί άφταστη φαντασίωση για τις Gibson σου!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λές marathon, έχω μείνει κάγκελο με την τεχνική σου, θέλω να μου παραδώσεις ιδιέταιρα μαθήματα κιθάρας επειγόντως!!!

Θα βρώ τον Γιώργο που παίζει να σου κάνει κανένα μάθημα εάν θέλεις ;)

Από τα videos που ανέβασες, σίγουρα το χρειάζεσαι.

 

κάτι που φαντάζομαι θα αποτελεί άφταστη φαντασίωση για τις Gibson σου!!

Επειδή έχω 11 κιθάρες (οι περισσότερες partcasters) και μία Gibson (δηλ 12...), έχω χορτάσει φαντασιώσεις ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ βλέπεις μία από τις κιθάρες που φτιάξαμε μαζί με τον Marillion, στα χέρια του Paul Gilbert... ;) Ατυχώς είναι από κινητό :'(

2010-12-08_16_52a.thumb.jpg.8b2b19ffdd48f43dba91ad3a95e5804e.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου