Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μία παλιά boss gt3 και μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα πρόβλημα

τελευταία, συχνά και ειδικά όταν πάρει υψηλό σήμα (όταν παίζω δυνατά) κάνει διακοπές ή κόβεται τελείως ο ήχος της. Πειράζω λίγο τα καλώδια στο input και το output ή ακόμα και στο input του ενισχυτή και ξαναρχίζει να παίζει. Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μία παλιά boss gt3 και μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα πρόβλημα

τελευταία, συχνά και ειδικά όταν πάρει υψηλό σήμα (όταν παίζω δυνατά) κάνει διακοπές ή κόβεται τελείως ο ήχος της. Πειράζω λίγο τα καλώδια στο input και το output ή ακόμα και στο input του ενισχυτή και ξαναρχίζει να παίζει. Τι μπορεί να φταίει;

 

 

Ίσως να ειναι απλά σκουρια κτλ στα jacks. Με λίγο σπρέυ επαφών λογικά θα είσαι οκ, απλως πρόσεξε το σπρέυ να μην πάει στην πλακέτα (και αν παει μην την βάλεις στο ρευμα αν δεν περάσουν αρκετές ώρες για να στεγνωσει). Αν μπορεις λυς την για να ψεκάσεις προσεκτικά τοπικά. Αλλιως δοκίμασε να τις καθαρίσεις με μπατονέτα ή κατι παρεμφερες που θα χεις ψεκάσει με σπρέυ επαφών. Αν δεν έχεις εμπειρία, μην το κάνεις μόνος σου.

 

Τώρα αν υπάρχει μεγάλος συσχετισμός με τις στάθμες του σήματος ίσως να έχεις κάποιο άλλο θεμα ηλεκτρονικής φύσης.

 

Καλή τύχη :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν υπάρχει μεγάλος συσχετισμός με τις στάθμες του σήματος ίσως να έχεις κάποιο άλλο θεμα ηλεκτρονικής φύσης.

 

Υπάρχει.

Για την ακρίβεια ο ήχος σταματάει μόνο αν παίξω δυνατά

αν π.χ. κάνω slap στις χορδές στο σημείο των μαγνητών το παθαίνει πάντα

διαπίστωσα δε ότι η διακοπή είναι στην είσοδο τηε πεταλιέρας και όχι στην έξοδο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, μάλλον ήταν το καλώδιο της κιθάρας

το άλλαξα και προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα

 

μπορεί όμως ενα καλώδιο να δουλεύει κανονικά και να κάνει διακοπές μόνο όταν παίρνει υψηλό σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορεί όμως ενα καλώδιο να δουλεύει κανονικά και να κάνει διακοπές μόνο όταν παίρνει υψηλό σήμα;

 

 

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει και δεν νομίζω ότι μπορεί να εξηγηθεί κάτι τέτοιο λογικά καθώς συνήθως οι βλάβες στα καλώδια αφορούν είτε κάποιο κόψιμο στο καλώδιο του σήματος ή του shielding στο κύριο σώμα ή στις κολλήσεις της γείωσης και του σήματος στο βυσμα.

 

Αυτο που μπορει να συμβαίνει όμως και μπορει να δώσει μια εξήγηση ειναι ττο σημα πεφτεο ενδεχόμενο το υψηλό σήμα που αναφέρεις να συνοδεύεται απο εντονη φυσικη κίνηση όταν χτυπάς πιο δυνατά η οποία κάνει το καλώδιο να κουνιέται - εξου και η πτώση σήματος λόγω μιας εκ των προαναφερθεντων βλαβών καθώς τα δυο μέρη χανουν την επαφη τους.

 

Βασικά εύχεσαι να ειναι το καλώδιο και όχι τιποτα στην πεταλιέρα - θα μας γράψουν και αλλες σκεψεις αλλα παιδια λογικά αν το φαινομενο ξαναπαρουσιαστει.

 

Καλη τύχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου