Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC 2005


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω οτι υπάρχει κόσμος ο οποίος σκέφτεται να κάνει μια αναβάθμιση. Ο χώρος των υπολογιστών, αλλάζει ραγδαία.. Εσείς τι προτείνετε?

 

Προσωπικά επιλέγω:

 

Motherboard - ASUS P5AD2-E PREMIUM €294

 

CPU - INTEL PENTIUM 4 640 (3,2 GHz) BOX 64bit €270

 

HDD - MAXTOR 250 GB (7200rpm, 16MB buffer) RETAIL €174

 

RAM - TRANSCEND 512MB 533MHz DDR2 PC2-4200 (X2) = 2*92=€184

 

Graphic Card - PNY GeForce 6600GT - 128MB 'PCI Express' VERTO €180

 

και για audio card ESP-1010 KAPTA HXOY PCI RACK ESI €399

 

Σχολίαστε τη σύνθεση και αντιπροτείνεται μα βάση χαρακτηριστικών τις δικίες προτάσεις, είτε για βέλτιστα αποτελέσματα είτε για οικονομικότερες λύσεις.

 

Αναγωνρίζω οτι η σύνθεση αυτην είναι ακριβή

 

Επίσης δεν επέλεξα μια αντίστοιχη σύνθεση σε AMD,

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο το τι σκοπεύεις να κάνεις με τον Η/Υ.

Θα γράφεις κείμενα, θα παίζεις παιγνίδια, θα γράφεις μουσική ?

 

Εγω θα έβαζα 1GB RAM για μουσική και παιγνίδια.

 

Αντί για ενα 250ΜΒ δίσκο θα έβαζα δύο -SATA- στα ίδια χρήματα πάνω-κάτω. Ενα γύρω στα 50-70 ΜΒ για το λειτουργικό και ένα δευτερο για data και swapfile. Ετσι μπορείς να ξαναστήσεις εύκολα τo PC αν κάτι δεν πάει καλά και να είσαι σίγουρος οτι δεν θα χάσεις δεδομένα. Επίσης παίρνεις backup απο τον ένα στον άλλο.

 

DVD Recorder ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνεις και πολύ το θέμα, το ζήτημα είναι τι ζητάς εσύ από τον υπολογιστή σου και να βρεις τα κομμάτια αυτά που θα ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις σου.

 

Ελπίζω ότι αποφασίσεις να σου βγει αστεράτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση του υπολογιστή θα είναι καθαρά τοποθετημένη στις απαιτήσεις της μουσικής.....

 

Τα χαρακτηριστικά που παρέθεσα έχουν να κάνουν με την χρήση του ως Home studio. Δέχομαι οτι η κάρτα γραφικών είναι ακριβή για τέτοια χρήση αλλά την τοποθέτησα στην σύνθεση ώς μια κάρτα νέα τεχνολογίας και Best Value For Money,

 

¶υτην την Λύση του RAID την έχω σκεφτεί και εγώ αλλά για να επιτύχεις ταχύτητα θα χάσεις σε όγκο, οπότε τα 250GB είναι πολύ ακριβά σε RAID...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ακριβώς τα μισά λεφτά παίρνεις (motherboard+cpu) την αντίστοιχη σύνθεση με amd επεξεργαστή.

:wink:

 

Σχετικά με τον κατασκευαστή του επεξεργαστή Intel-AMD έχω να πω ότι μέχρι στιγμής στα 64-bit τα ολοκληρωμένα της Intel δεν καταφέρνουν να χτυπήσουν την AMD. Επιπλέον' date=' οι τιμές τις Intel είναι πολύ υψηλές και αυτήν την στιγμή δεν συμφέρουν.

Η γνώμη μου είναι ότι αν βιάζεσαι, προτίμησε λύση της AMD. Αν μπορείς να περιμένεις, δες λίγο τι θα γίνει τους επόμενους μήνες...

 

Εξ άλλου μέχρι στιγμής 64-bit λειτουργικό μόνο σε Linux/BSD θα βρεις κάτι. (Βέβαια μια αγορά 32-bit επεξεργαστή, αν θες να έχεις κάποιον δυναμικό [βλέπε επεξεργασία audio'], δεν συνιστάται γιατί δε θα "κρατήσει").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opengrave έχεις δίκιο. Και εγω τιο αποφάσισα για AMD...

 

Αλλά έχω έναν τελευταίο προβληματισμό....

 

και είναι κάπως τεχνική, αλλά θα την θέσω,

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω, την Esi-esp 1010, και απο την Thomann,

 

(επειδή εκεί στου ΝΑΚΑ ούτε για να σου λύσουν μια απορεία δεν μπορούσαν.. Το χειρότερο personal-sales team που έχω δεί.....)

 

Μέσα στο site στο www.esi-pro.com και θέλωντας να μάθω λεπτομέρειες για την συγκεκριμένη κάρτα, κατέβασα το manual της, όπου στα requirements δίνει chipset της Intel΄(χωρίς να αναφέρει τίποτα για την AMD),

 

Τώρα μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω, αλλά θα έιναι συμβατή με μία http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=641 MSI K8N-PLATINUM NF4U SLI Socket 939 motherboard...?

 

Ή υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας, τα οποία θα διαπιστώσω μετά απο πολύ κόπο κια χρόνο αφού πρώτα έχω δώσει τα καήμενα και άμειρα λεφτά μου :(

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω' date=' αλλά θα έιναι συμβατή με μία http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=641 MSI K8N-PLATINUM NF4U SLI Socket 939 motherboard...?

 

Ή υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας, τα οποία θα διαπιστώσω μετά απο πολύ κόπο κια χρόνο αφού πρώτα έχω δώσει τα καήμενα και άμειρα λεφτά μου :([/quote']

 

Καθόλου χαζή ερώτηση και καλά κάνεις που το ψάχνεις έτσι. Ναι, μπορεί να έχεις προβλήματα συμβατότητας ανάμεσα στην κάρτα ήχου και το chipset της μητρικής. Γι'αυτό κοίταξε σε σχετικά forum αν αναφέρονται προβλήματα με το συγκεκριμένο συνδυασμό.

 

Γενικά, όταν μία εταιρεία δίνει recommended κάποιο hardware σημαίνει ότι το έχει τεστάρει. Δεν σημαίνει βέβαια ότι το άλλο δεν θα παίζει. Εγώ έχω κακή εμπειρία από recommendations εταιρειών, οπότε να κρατάς πάντα μία πισινή. Πάντως, ακολουθώντας τα recommendations έχεις ένα "χαρτί" για να ζητήσεις αλλαγή ή επιστροφή χρημάτων.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

τελικά αποφάσισα στα παρακάτω και μου έχουν βγεί αστεράτο!!!!!!!!11

 

άλλαξα απο intel σε AMD

και...

 

AMD 3500+

k8neon 4 nforce 4 msi motherboard

2 SATA 160X2 σε raid

1 gb ram se 433hz

και μια PNY Geforce 6600gt

 

Φυσικά DVDR και DVDROM δεν τα αναγράφω...

 

το σύστημα μαζί με κουτί και τα λοιπά αξεσουάρ μου βγήκε γύρω στα ¤1000, (Full ATX 550Watt power supply etc) και θεωρώ οτι η σύνθεση είναι μια πολύ καλή επένδυση την στιγμή βέβαια που πραγματοποιήθηκε....

 

Μένει να βρω και την κατάλληλη κάρτα ήχου...

 

Μάλλον πάμε για Μ-Audio...(τους βλέπω πιο ζωηρούς τους τύπους απο ESI & EMU)

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου